Data dodania: 14.02.2017  |  wyświetlenia: 9091
Konsekwencje reformy oświaty w naszym mieście
Gdzie w Piszu ulokują nasze dzieci?
Czy SP2 w Piszu zostanie zlikwidowana? W jaki sposób gmina Pisz poradzi sobie z miejscami dla przedszkolaków? Gdzie burmistrz z radnymi ulokują uczniów podstawówek?

W związku z likwidacją gimnazjów i wprowadzeniem 8-letnich szkół podstawowych w prawie każdej gminie powstał problem z dostosowaniem się do nowych realiów oświatowych. Budynki publicznych gimnazjów od września tego roku będą musiały być zagospodarowane, a szkoły podstawowe będą musiały przyjmować kolejnych uczniów.

Dodatkowo reforma wprowadza obowiązek przyjęcia wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat do przedszkola publicznego. Zatem przedszkola muszą poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pomieszczenia, co będzie trudne z uwagi na kurczące się zasoby szkół podstawowych, które do tej pory udostępniały swoje pomieszczenia dla najstarszych przedszkolaków.

Problem w Piszu urósł do rangi sporu między burmistrzem Pisza, a rodzicami Szkoły Podstawowej nr 2. Burmistrz wraz z powołanym przez niego zespołem do rozwiązania problemu zaproponował, by Szkołę Podstawową nr 2 przenieść do budynku po Gimnazjum nr 1 (dawnej "Trójki"), a budynek po SP2 oddać dla przedszkola, by to uzupełniło braki sal. Rodzice SP2 protestowali, przeciwko (ich zdaniem) likwidacji szkoły. Pojawiły się również uzasadnione opinie ekspertów, że budynek jest niedostosowany do potrzeb przedszkola.

Warto przeczytać:

Burmistrz i zespół oświatowy z nauczycielami artykuł z nagraniem audio

Mój głos w sprawie likwidacji dwójki - list Piotra Olszaka do redakcji Piszanina

Protesty odniosły skutek. Burmistrz wraz z zespołem ekspertów poszli na kompromis. W dniu dzisiejszym (wtorek) na sesji Rady Miejskiej w Piszu podjęte będą dwie uchwały dotyczące zmian w oświacie. Oto, co Piszaninowi udało się dowiedzieć na temat zaproponowanego przez piskie władze rozwiązania.

Zostanie powołany Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 1 w Piszu

W skład zespołu wejdą: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Piszu oraz Przedszkole Miejskie Nr 1 w Piszu. Pełna nazwa przedszkola będzie brzmiała: Przedszkole Miejskie Nr 1 w Piszu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 1 w Piszu, a pełna nazwa szkoły podstawowej: Szkoła Podstawowa Nr 2 im Henryka Sienkiewicza w Piszu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 1 w Piszu.

Zespół ten będzie miał jednego dyrektora, który będzie jednocześnie dyrektorem SP2, oraz Przedszkola Nr 1. Powstaną odrębne rady pedagogiczne i rady rodziców.


Co się znajdzie w budynku przedszkola przy ulicy Gizewiusza?

Będzie to nadal główny obiekt przedszkolny na terenie naszej gminy. Z uwagi na fakt, iż jest to obiekt parterowy, będą tu uczęszczały dzieci najmłodsze - leżakujące, czyli 2,5 - 3 - 4 - latki. 5 i 6-latki najprawdopodobniej ulokowane zostaną w innych budynkach.


Co się znajdzie w budynku przedszkola przy ulicy Matejki?

Choć obiekt ten nie spełnia takich standardów jak ten przy Gizewiusza, można w nim nadal prowadzić przedszkole. Budynek ten położony jest wśród osiedli mieszkalnych, zatem dla wielu rodziców jego położenie jest bardziej komfortowe. W budynku najprawdopodobniej będą przebywały 3 i 4-latki, ewentualnie 5-latki. Do roku 2022 trzeba dostosować budynek do nowoczesnych standardów ochrony przeciwpożarowej, zatem funkcjonowanie obiektu dozwolone jest tymczasowo.


Co się stanie z budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 2?

Budynek nadal będzie pełnił funkcję szkoły podstawowej, ale już jako część nowo powstającego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Najprawdopodobniej do "dwójki" uczęszczały będą najstarsze przedszkolaki - 5 i 6-latkowie. Ponadto w budynku SP2 przy Gizewiusza uczyć się będą uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 - klasy 1-4. Ci sami uczniowie kontynuować będą nauki w klasach 5-6-7-8, ale już w budynku byłej "trójki".

Podobnie jak budynek przy ul Matejki, tak i ten do roku 2022 może funkcjonować jako obiekt Zespołu Przedszkolno - Szkolnego.


Co się stanie z budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 1?


Jedynka nie ma żadnych problemów lokalowych, jest w 100% przygotowana do pełnienia funkcji szkoły 8-klasowej. W budynku przy ulicy Dworcowej do tej pory udostępniano sale dla 5 i 6-latków Przedszkola Nr 1. Z uwagi na zwiększone potrzeby SP1 sale tego budynku będą teraz przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Najprawdopodobniej znajdzie się też miejsce na zerówkę. Tym bardziej, że wygaszanie gimnazjów potrwa 3 lata.


Co się stanie z budynkiem Gimnazjum Nr 1, czyli dawnej "trójki"?

Potocznie zwana "trójka" wejdzie w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Obiekt ten potencjalnie posiada najlepsze warunki szkolne - duży budynek, stołówka, boiska, hale i co go wyróżnia - sąsiedztwo pływalni. W budynku tym będą wygaszane klasy gimnazjalne (nie będzie już naboru do klas 1). Razem z gimnazjalistami w jednym obiekcie będą przebywali uczniowie "dwójki", najprawdopodobniej klasy 5-6-7 oraz 8 (od roku 2018).


Co się stanie z budynkiem Gminnego Zespołu Szkół, czyli potocznie zwanej "czwórki" na Osiedlu Wschód?

Podobnie jak Gimnazjum Nr 1, tak i tu wygaśnie w ciągu 3 lat Gimnazjum Nr 2. Budynek ten ma również bardzo dobre warunki - wystarczające na 8-klasową szkołę podstawową. Co więcej (do Piszanina dotarły informacje z nieoficjalnych źródeł) w budynku tym może powstać oddział przedszkolny. Było by to znaczne odciążenie piskiego przedszkola oraz ogromne ułatwienie dla mieszkańców wschodniej części miasta.


Dlaczego w powyższym wyliczeniu tak wiele razy pada słowo prawdopodobnie?

Po pierwsze - są to założenia uchwał Rady Miejskiej, które muszą być przegłosowane.
Po drugie - nowy kształt piskiej oświaty będą musiały zatwierdzić instytucje nadrzędne.
Po trzecie
- chyba najważniejsze - rozmieszczenie przedszkolaków oraz uczniów podstawówek będzie uwarunkowane naborem do przedszkoli i szkół na rok 2017/18.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt