REKLAMA
Data dodania: 22.11.2017  |  wyświetlenia: 3648
Wycofano z obrotu popularne leki, sprawdź czy je zażywasz
Dwa leki powszechnie używane w stanach przeziębienia i grypy zostały wycofane ze sprzedaży. Sprawdź skład swojej domowej apteczki.

Główny Inspektorat Farmakologiczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch partii popularnych leków. Pierwszym z nich jest lek przeciwbólowy Etopiryna, stosowany m.in. w bólach migrenowych, bólach mięśni, stawów. Drugim, płyn leczniczy Amol, używany zarówno przy bólach głowy i przeziębieniach, ale także do łagodzenia swędzenia po ukąszeniach owadów i przy dolegliwościach trawiennych.

Powodem decyzji GIF jest zły skład obu specyfików. Inspektorat zwraca uwagę, że zła specyfikacja w zakresie substancji pokrewnych w składzie obu leków może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Wycofanie serii leku Amol nastąpiło na wniosek producenta. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Produkcja leków jest ściśle obwarowana przepisami dotyczącymi jakości na każdym jej etapie i dlatego wszelkie odchylenia od normy skutkują taką decyzją.

Ze sprzedaży wycofano po jednej serii obu produktów. Wycofana seria Etopiryny ma nr 11116, są to tabletki 250 mg, których data ważności upływa 30 listopada 2019 roku. Amol - seria 284523 z datą ważności do października 2018.

GIF nadał swoim decyzjom rygor natychmiastowej wykonalności. Rozporządzenia dotyczą jedynie wskazanych serii. 

Informacje na temat wycofanych z obrotu lekarstw można znaleźć pod adresem:

https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje 

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt