REKLAMA
Data dodania: 04.12.2009
W trosce o zdrowie kobiet
W trosce o zdrowie kobiet
Profilaktyce raka szyjki macicy a więc najczęściej występującemu w Polsce nowotworowi kobiecych narządów płciowych poświęcona będzie konferencja "W trosce o zdrowie kobiet". Odbędzie się ona 15 grudnia.

Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Światowa Organizacja Zdrowia już w 1996 roku uznała typy wirusa HPV 16 i 18 za czynniki rakotwórcze dla człowieka.

Prawidłowa diagnostyka jest w stanie zmniejszyć zapadalność na raka szyjki macicy aż o 80%, przesuwając go z miejsca drugiego (po raku sutka) na odległe miejsce w częstości zachorowań. Ten rodzaj nowotworu mógłby zatem mieć znaczenie marginalne, tak jednak nie jest.

Wczesna postać tego raka jest uleczalna w 100%. 60% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest niestety rozpoznawana w wysokim stopniu zaawansowania (II i III stopień) - leczenie w takich przypadkach jest mało skuteczne.

Sytuacji da się zapobiec pod warunkiem właściwej profilaktyki.  Należy raz w roku pójść do ginekologa w celu pobrania materiału do badań cytologicznych. Badanie pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek świadczących o rozpoczynającym się procesie nowotworowym w szyjce macicy.

Rakowi szyjki macicy i jego profilaktyce poświęcona będzie konferencja pod tytułem „W trosce o zdrowie kobiet w Gminie Pisz – współpraca samorządu terytorialnego, sołectw, środowisk skupiających kobiety”. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia o 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Piszu.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Będzie to pierwszy etap w organizacji akcji profilaktycznej. Jej kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie w Piszu nieodpłatnych badań diagnostycznych dla jak największej liczby kobiet.

Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt