REKLAMA
Data dodania: 25.11.2009  |  wyświetlenia: 3606
Papierosy pożerają Cię żywcem
Papierosy pożerają Cię żywcem
Trwa kampania społeczna która ma na celu przestrzec miliony polskich palaczy tytoniu przed poważnymi skutkami tego nałogu. W akcję zaangażowana jest także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piszu.

Według badań przeprowadzonych w lipcu 2009 roku przez Fundację „Promocja Zdrowia” we współpracy z ośrodkiem badawczym TNS OBOP na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 15 roku życia, regularnymi palaczami jest 29%, a okazjonalnie po papierosy sięga 2% społeczeństwa. Łączna liczba osób palących wynosi zatem 31%, co nadal plasuje Polskę powyżej średniej dla Unii Europejskiej (32%). Częściej palą mężczyźni (35%) niż kobiety (24%).

Niepokojące wyniki przynoszą badania w ramach projektu Global Youth Tobacco Sourvey wykonane przez Centrum Onkologii, które obejmują młodzież poniżej 15 roku życia. Według nich 18,6% polskiej młodzieży w wieku 13-15 lat pali obecnie papierosy (19,6% chłopców i 17,1% dziewcząt).

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2000 roku na choroby odtytoniowe zmarło 69 tys. Polaków (57 tys. mężczyzn i 12 tys. kobiet), w tym 43 tys. w wieku 35-69 lat (37 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lata życia.

Poważnym problemem jest również bierne palenie. Warto przypomnieć, iż dym z papierosa zawiera około 4000 chemikaliów, z których co najmniej 40 powoduje raka. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, iż inhalując biernie dym zarówno w domu jak i miejscach publicznych, szkodzi swojemu zdrowiu.

Szokujące jest również bierne palenie dzieci. W Polsce ok. 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ekspozycja tytoniowa w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, prowadzi do częstego występowania chorób układu oddechowego: rozwoju astmy i zaostrzenia rozwoju tej choroby. Najnowsze badania coraz częściej wykazują, że dzieci te cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym oraz sprawiają więcej kłopotów wychowawczych.

Zadaniem kampanii jest pokazanie w sposób drastyczny jakie szkody powoduje palenie papierosów. Do tego celu użyto spotów reklamowych, które będą emitowane we wszystkich stacjach telewizyjnych do 13 grudnia. Filmy zachęcają również do skorzystania z telefonicznej poradni pomocy palaczom (0 801 108 108).

Zobacz spoty kampanii:
Papierosy pożerają Cię żywcem
Papierosy pożerają żywcem Ciebie i Twoje dzieci

Artykuł powstał na podstawie informacji udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt