REKLAMA
Data dodania: 16.11.2009  |  wyświetlenia: 3931
Mammobus przyjedzie do Pisza
Mammobus przyjedzie do Pisza
W walce z nowotworem piersi ogromną rolę odgrywają badania profilaktyczne. Mieszkanki Pisza będą miały okazję skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w dniach 21-22 listopada.

Rak piersi jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór rosną wraz z wiekiem. Jego wczesne wykrycie daje prawie całkowitą szansę na wyleczenie. Mimo tego duża grupa kobiet nie chce poddawać się badaniom. Strach przed nowotworem powoduje, że wolą żyć w niewiedzy. Skutkiem takiego podejścia jest, że jedynie 20% chorych kobiet podejmuje leczenie wtedy kiedy ma szansę na pokonanie nowotworu.

Guzek w piersi, wykryty podczas samodzielnego badanie nie jest jednak powodem do paniki. Duża część zmian w piersiach to niegroźne torbiele lub włókniaki. Jednak każda wykryta zmiana w strukturze piersi powinna być impulsem do odwiedzenia specjalisty, który wypisze skierowanie na dokładniejsze badania.

Lekarz w pierwszej kolejności może skierować na badanie mammograficzne. Wynik tego badania może dać podstawę do wykonania USG, które określi czy zmiana jest torbielą czy litym guzem. Innym badaniem jest biopsja, a więc pobranie komórek guza za pomocą specjalistycznej igły.

Dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył bezpłatny, profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka. W ramach tego programu 21 listopada zawita do Pisza mammobus.Będzie on ustawiony w dniach 21-22 listopada przy Piskim Domu Kultury.

Panie nie mieszczące się w tym przedziale wiekowym mogą wykonać badanie odpłatnie w cenie 60 zł. Do zarejestrowania na badanie niezbędny jest nr PESEL pacjentki. Pacjentki zgłaszające się na badanie proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz poprzedniego badania mammograficznego.

Badania przeprowadzi Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej 15-183 Białystok, ul. Siewna 2.  Rejestracja i informacje w godz. 8.00-20.00 pod numerami tel. : (085) 676-03-32 i (085) 676-13-22.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie www.rakpiersi.pl

Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt