Data dodania: 06.10.2022  |  wyświetlenia: 2762
Bezpośredniego zagrożenia radiacyjnego nie ma
Jodek potasu trafił do punktów dystrybucji w powiecie piskim
Zdjęcie ilustracyjne
W celu zabezpieczenia ludności Polski, na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, władze Polski zdecydowały o utworzeniu rezerwy preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek. Tabletki trafiły już do jednostek.
Podczas wtorkowej (4.10.2022r.) konferencji, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w województwie warmińsko-mazurskim, co jest prewencyjnym działaniem w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

W konferencji prasowej wzięli również udział: Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kuriata oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia Katarzyna Dośla-Szcześniak.
Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych. Gminy ustaliły miejsca lokalizacji punktów dystrybucji preparatu. Jest ich obecnie 456 – to głównie: szkoły i ośrodki zdrowia, ale także ośrodki kultury, OSP, czy apteki, a nawet sołtysi.

Z uwagi na specjalny charakter rezerw strategicznych, asortyment rezerw nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, m.in. w zakresie transportowania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych. Jednak konieczne jest zachowanie wymagań wymaganych przez producenta - powiedział wojewoda.

Wojewoda zapewniał, że dysponujemy odpowiednią ilością tabletek. Liczba preparatu znacznie przekracza liczbę mieszkańców województwa. Nie ma rejonizacji. W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, a także osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy. To tzw. zasada dystrybucji ślepej – nie ma tu ograniczeń, które by eliminowały z procesu pobierania preparatu.
Chciałbym podkreślić, że w naszym województwie, tak jak w całym kraju, nie ma w tej chwili zagrożenia. Przygotowujemy się, aby w razie konieczności wydawanie jodku potasu było jak najszybsze - uzupełnił wojewoda.- Dodał, że zgodnie z poleceniem, gminy mają informować mieszkańców o punktach, gdzie dostępny jest jodek potasu w razie wystąpienia skażenia radiacyjnego.
Działania rządu są prowadzone z wyprzedzeniem, by w razie realnego zagrożenia tabletki były blisko mieszkańców i mogły zostać w szybkim tempie im podane.

Punkty dystrybucji na terenie powiatu piskiego:

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/dystrybucja-jodku-potasu

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Olo

Marychuane powinni rozdawac

Kris

To i tak wam nie pomoże barany z pis ciemnogrodu jak Rosjanie odpalą nawet jeden procent swoich zasobów nuklearnych nikt i nic wam nie pomoże barany z ciemnogrodu

Anastazja

Media w naszym kraju i w Europie wcisną wszystko, co nic nie warte. A najlepiej cieszą się producenci. Wybór i rozsądek to każdego obywatela indywidualna sprawa. Pozdrawiam.

Tomasz

Nie bierzcie tego. To szpryca beziniekcyjna. Za darmo, podobnie jak poprzednie. Kolejny etap planu depopulacji.

Krzys

Nie dajcie sie zastraszyc,wystarczy,ze ukraincy przestana ostrzeliwac Zaporowska Elektrownie.A jodek potasu jest dobry tylko na porost wlosow.

Trzecieoko

Przestrzegam przed tym gównem. Zwróćcie uwagę na producenta. Nic nie będzie poza straszeniem w tv elektrownią Zaporowską. Proszę o nie wpadanie w panikę i zostanie w swoich domach bo później prawdopodobnie nie będziecie mieli gdzie wrócić. Jest to początek planu wzbudzania strachu. Zaufajcie

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt