REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Jaki zestaw witamin w dietach wegetariańskich i wegańskich warto suplementować?
W obecnych czasach coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską lub wegańską z różnych powodów – na przykład zdrowotnych lub moralnych. Wiąże się to z wyeliminowaniem mięsa oraz produktów zwierzęcych. Chociaż ten rodzaj odżywiania pozytywnie wpływa na organizm, umożliwia utrzymanie szczupłej sylwetki oraz zapobiega niektórym chorobom cywilizacyjnym, może też powodować niedobory niektórych substancji. Jakie witaminy i związki warto suplementować w diecie wegetariańskiej czy wegańskiej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Dieta wegańska a wegetariańska – jaka jest różnica?

Weganizm często bywa określany mianem bardziej rygorystycznej wersji wegetarianizmu. Wegetarianie nie spożywają mięsa – zarówno zwierząt gospodarskich, dzikich, jak i ryb, a niekiedy eliminują również owoce morza. Natomiast weganie oprócz wymienionych powyżej pokarmów rezygnują także z wszelkich produktów odzwierzęcych, a więc mleka, jaj, serów i innego nabiału, a także z artykułów je zawierających, takich jak majonez.

Jakich witamin brakuje w diecie wegetariańskiej?


Wyeliminowanie z posiłków mięsa oraz dieta bazująca głównie na warzywach i owocach niesie ze sobą niedobory pewnych niezbędnych dla organizmu witamin i substancji odżywczych. Wśród nich odnajdziemy przede wszystkim witaminy z grupy B oraz D. Szczególnie istotna jest witamina B12, występująca w produktach zwierzęcych (mięsie, jajach, mleku czy rybach), której niedostateczna ilość może powodować anemię. Równie ważna jest witamina D3 wpływająca na układ odpornościowy. Dlatego też warto suplementować te i inne związki, wprowadzając do diety roślinne zamienniki produktów zwierzęcych – mleko sojowe, płatki owsiane, tofu, ciecierzycę, bądź też korzystając z gotowych kompleksów witamin i minerałów, które odnajdziemy między innymi w sklepie Wapteka.pl.

Jakich witamin potrzebują weganie?

Dieta wegańska niesie ze sobą niedobór wymienionych powyżej substancji -  witaminy B12 oraz D3, a także innych składników odżywczych. Zrezygnowanie z nabiału, jaj oraz mięsa powoduje niedostateczną ilość wapnia i magnezu w organizmie, jest także przyczyną niedoboru witaminy A oraz beta karotenu. Może to mieć szkodliwy wpływ na procesy krzepnięcia krwi, układ kostny, mięśniowy, a także na skórę czy wzrok. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie niedoboru tych istotnych dla organizmu substancji. Witamina A oraz beta karoten obecne są w pomarańczowych i żółtych warzywach i owocach – marchewkach, papryce, morelach i mango, a także w liściach szpinaku czy jarmużu, warto więc włączyć te produkty do codziennych posiłków. Pomocne okażą się także zestawy minerałów i witamin dedykowane osobom będącym na diecie wegańskiej i zawierające wszelkie konieczne suplementy.
 

Suplementy diety – czy warto je stosować?

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg suplementów diety, nie wszystkie jednak są odpowiednie dla wegan czy wegetarian. Osoby będące na tej diecie powinny uważnie czytać składy preparatów i unikać tych zawierających substancje pochodzenia zwierzęcego – żelatynę, laktozę, hydrolizat krwi cieląt czy koszenilę. Produkty pozbawione tych składników i pochodzące ze sprawdzonego źródła jak najbardziej warto stosować w celu uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów. Dobrym rozwiązaniem może się okazać multiwitamina, którą odnajdziemy w sklepie Wapteka.pl – zawiera ona optymalny zestaw składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze preparaty nie zastąpią odpowiedniego stylu odżywiania oraz aktywności fizycznej. 
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt