REKLAMA
Data dodania: 19.07.2020  |  wyświetlenia: 2518
Warsztaty zielarskie w Karwiku
Sporządzali kosmetyki z darów natury
Jak zrobić kosmetyki z ziół z ogródka lub łąki? Na to pytanie znaleźli odpowiedź uczestnicy warsztatów zielarskich w Karwiku.
W sobotę, 18 lipca Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik zorganizowało warsztaty zielarskie pod kierunkiem Natalii Pyć-Załęskiej.


Natalia Pyć-Załęska, pomimo młodego wieku, posiada dużą wiedzę na temat "wszelakich chwastów" - jak zwykła nazywać popularne rosnące na naszych łąkach zioła i kwiaty. Natalia tworzy z nich m.in. mieszanki ziołowe, herbaty, pachnące mgiełki i ziołowe stemple. Jej produkty żywieniowe wykonywane metodą tradycyjną doceniła Kapituła Marki Lokalnej Gniazdo Warmińskie przyznając Certyfikat Marki Lokalnej.
Swoją wiedzą zielarka dzieli się z innymi podczas spotkań, czy warsztatów i chętnie zdradza własne przepisy.


Musimy dokładnie rozejrzeć się dookoła, spojrzeć uważnie na rosnące nieopodal nas rośliny. Jest ich naprawdę dużo, a wiele z nich ma lecznicze właściwości. Sposób wykorzystania ich jest szeroki - można dodawać je do sałatek, wykonać napary, ale także wykorzystać do domowej produkcji maści, toników, czy naturalnej pasty do zębów - mówi Natalia.
W sobotnim spotkaniu w Karwiku wzięło udział ponad 40 osób zainteresowanych naturalnymi kosmetykami.Uczestniczki skrupulatnie notowały przepisy, by następnie samodzielnie wykonać maści oraz odświeżający tonik do twarzy na bazie octu jabłkowego.Podczas warsztatów powstały także dwie pasty do zębów - jedna z sodą oczyszczoną, druga z węglem aktywnym, obie z dodatkiem ziół.To naprawdę wspaniały pomysł, a wykonanie jest niezwykle proste - cieszy się z efektu jedna z uczestniczek - wystarczy kilka składników i można mieć naturalną pastę. Jej wadą może być jedynie fakt, że się nie pieni podczas szczotkowania, ale za to człowiek ma świadomość, że nie ma w niej nic zbędnego, żadnej chemii.
Uczestnicy warsztatów poznali zapach wielu roślin i ich właściwości lecznicze. Sami wykonywali również stemple ziołowe.


W kawałek ściereczki tetrowej należy zawinąć ulubione zioła, przewiązać sznurkiem i na kilka minut potrzymać nad parą, by uwolniły aromat. Następnie pozwolić chwile przestygnąć i przykładać do twarzy - na czoło, podczas bólu głowy, czy w okolice uszu, podczas kłopotów. - mówi Natalia - gdy natomiast schłodzimy stemple w lodówce mają działanie kojąco-relaksujące. Polecam.

A co włożyć do środka? Lawendę na uspokojenie, chaber na bóle oczu, kwiat kończyny na zmarszczki, rozmaryn dla odświeżenia, czy skrzyp na poprawę kondycji skóry.


To już drugie warsztaty zielarskie w Karwiku zorganizowane w ramach projektu "Z mazurskich łąk i ogródków- moc ziół w życiu codziennym"- mówi sołtys Karwika Dariusz Kiński - niespełna miesiąc temu zorganizowaliśmy spotkanie pt. "Chwasty, zielsko i badyle". Wówczas razem z Natalią na łąkach i w ogródkach naszej wsi poszukiwaliśmy ziół, następnie poznawaliśmy przepisy kulinarne z ich wykorzystaniem. Dzisiaj naturalne kosmetyki.

Warsztaty Zielarskie odbyły się w ramach projektu "Z mazurskich łąk i ogródków - moc ziół w życiu codziennym" dofinansowanego z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 4.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt