REKLAMA
Data dodania: 11.02.2010  |  wyświetlenia: 6189
Kierowco, miej się na baczności
Kierowco, miej się na baczności
Rząd przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzono obowiązkowy kurs reedukacyjny. Do kierowania quadem potrzebne będzie prawo jazdy, a na ścigacz wsiądziesz po ukończeniu 24 roku życia.

Do tej pory kierowca, który miał na swoim koncie 24 punkty karne tracił prawo jazdy i musiał ponownie przystępować do egzaminu. Teraz zostanie skierowany na kurs reedukacyjny ale prawo jazdy zachowa. Może je utracić w przypadku uzbierania 48 punktów karnych w ciągu pięciu lat po ukończeniu kursu reedukacyjnego.

Zmiany odczują również początkujący kierowcy. Nowelizacja wprowadza bowiem dwuletni okres próbny dla osób, które zdają egzamin na prawo jazdy kategorii B. Przez okres próbny młody kierowca będzie musiał poruszać się autem oznaczonym zielonym listkiem a jeśli popełni trzy wykroczenia może prawo jazdy stracić.

Zawiedzeni mogą być także młodzi pasjonaci szybkich motocykli. Prawo do kierowania ścigaczami i harleyami uzyskają dopiero 24-latkowie. Młodsi będą musieli zadowolić się poruszaniem się jednośladami o mocy do 35 kW. Quadami za to będą mogły jeździć osoby, które ukończyły 16 lat, posiadające przynajmniej prawo jazdy kategorii B1.

Wraz ze zmianami w ustawie pojawiły się nowe kategorie praw jazdy: AM, uprawniające do prowadzenia motorowerów i dostępne już dla 14-latków oraz A2, które będzie można uzyskać po skończeniu 18 roku życia a uprawnia ono do prowadzenia motocykla o mocy do 35 kW. Ministerstwo Infrastruktury konieczność wprowadzenia takich zmian tłumaczy faktem, że kierowcy w wieku 18-24 są sprawcami największej liczby wypadków.

W nowej wersji ustawy dokładnie określono okres ważności wydanego prawa jazdy. Dla kategorii B ma wynosić on 15 lat. Dokumenty już wydane mają utracić ważność w 2033 roku. Zmiany w ustawie muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez prezydenta. Dopiero wtedy będzie wiadomo, kiedy wejdą w życie.

 

Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt