REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Kończy Ci się polisa OC? Nie czekaj do ostatniej chwili!
Wybierając ubezpieczenie tuż przed datą jego zakończenia, ryzykujesz, że przepłacisz. A kolizja lub wypadek bez ważnej polisy mogą Cię słono kosztować. Gdzie znajdziesz najlepszą ofertę? W Internecie!
A R T Y K U Ł   S P O N S O R O W A N Y

Dowód rejestracyjny i „świstek” OC możesz zostawić w domu.


Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zakup ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że nie muszą posiadać ważnej polisy. Informacje o ubezpieczeniu pojazdu gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Przedstawiciele Policji, Straży Granicznej czy Inspekcji Transportu Drogowego znajdą w niej wszystkie niezbędne informacje. Jeśli nie posiadasz dowodu rejestracyjnego przy sobie, możesz usłyszeć pytanie o to, kto aktualnie go przechowuje.

Pamiętaj też, że ww. dokumenty musisz mieć przy sobie w sytuacji, gdy podróżujesz pojazdem zarejestrowanym poza Polską. Nowe przepisy nie zwalniają też z obowiązku posiadania przy sobie ważnego prawa jazdy (choć jest to w planach).

Co grozi za brak ważnego OC?

Od 1 stycznia 2020 r. wzrosły kary za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Obecnie za jego brak do 3 dni dla samochodu osobowego zapłacimy 1040 złotych. Od 4 do 14 dni opóźnienia może nas kosztować 2600 zł, a zwłoka powyżej 14 dni – aż 5200 zł. Według ostatnich danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) około 100 tys. kierowców jeździ bez ważnej polisy OC. Choć szacuje się, że sam odsetek osób niepłacących OC się nie zmienia, rośnie ich liczba, ponieważ co roku przybywa zarejestrowanych pojazdów.

Kierowca, który spowoduje wypadek samochodem nieposiadającym ważnego ubezpieczenia OC, zostanie obciążony przez UFG kosztami wypłaconych odszkodowań i świadczeń – naprawy pojazdu i leczenia ewentualnych poszkodowanych. A bywają to potężne sumy – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z zakupem polisy nie czekaj więc do ostatniej chwili, ryzykując otrzymanie kary od UFG. Choć wciąż zbyt wielu kierowców świadomie rezygnuje z zakupu ubezpieczenia, w niektórych przypadkach wynika to z nieznajomości przepisów. Wiele osób błędnie zakłada, że polisa OC zawsze przedłuża się automatycznie. Przykładowo, kupując używany samochód, stajesz się także posiadaczem obowiązującej polisy OC. Jednak w tym przypadku – po upływie czasu, na który polisa została podpisana – ochrona nie odnowi się automatycznie. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online?

Kalkulator ubezpieczenia OC (np. MTU) jest prosty i szybki w obsłudze, a przede wszystkim całkowicie bezpłatny. Szukając ubezpieczenia OC z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie!

Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt