REKLAMA
Data dodania: 06.02.2020
Umowa kupna-sprzedaży auta - o czym pamiętać?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo istotny dokument, ponieważ na jego podstawie auto przechodzi ze sprzedającego na kupującego. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, by umowa była sporządzona w sposób prawidłowy i zawierała niezbędne informacje. Z tego tekstu dowiesz się, co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu.
A R T Y K U Ł   S P O N S O R O W A N Y

Co musi zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

  • Imię i nazwisko kupującego i sprzedającego,
  • PESEL obu stron;
  • adres zameldowania lub zamieszkania kupującego i sprzedającego. Pamiętaj o tym, że dane w dowodzie rejestracyjnym powinny zgadzać się z adresem wpisanym na umowie;
  • w przypadku współwłasności niezbędny jest podpis wszystkich właścicieli samochodu.

Co z danymi technicznymi? To też jest niezwykle ważne. Nigdy nie podpisuj umowy, gdy nie znajdziesz w niej:

  • marki auta,
  • modelu,
  • roku produkcji,
  • numeru rejestracyjnego i numer nadwozia VIN

Dobrze, jeśli w dokumencie znalazłoby się oświadczenie, że auto spełnia wszystkie warunki techniczne dopuszczenia do ruchu drogowego. Pamiętaj, że "podbity" przegląd nie jest równoznaczny ze spełnieniem warunków technicznych. Oświadczenie jest ważne, ponieważ, jeśli w trakcie eksploatacji pojawią się problemy, kupujący będzie mógł powołać się na taki zapis w umowie i podważyć legalność transakcji.

A co z treścią ogłoszenia?

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy sprzedający dołącza do umowy oświadczenie o tym, że stan pojazdu jest zgodny z treścią ogłoszenia. Dzięki takiemu posunięciu ogłoszenie zostaje włączone do treści umowy kupna-sprzedaży, a w razie sytuacji spornej również może posłużyć jako dowód.

Czy muszę sam stworzyć umowę?

Oczywiście, że nie! Internet jest po to, by ułatwiać nam życie, dlatego postanowiliśmy z tego skorzystać i nieco Ci pomóc. Jeśli nie wiesz jak sporządzić umowę kupna sprzedaży auta - wzór do pobrania na NajtaniejuAgenta.pl. Dzięki temu unikniesz popularnych błędów oraz będziesz mieć pewność, że Twoja transakcja spełnia w 100% wymagania wynikające z przepisów.

Podsumowanie

Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to fundament udanej transakcji. Bez niej zarówno kupujący, jak i sprzedający biorą na siebie ryzyko nieuczciwości drugiej strony i w razie problemów bardzo często ponoszą przykre konsekwencje. Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie darmowego wzoru sporządzonego przez osoby kompetentne w zakresie budowy tego typu dokumentów. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest również stosowanie zasady ograniczonego zaufania, szczególnie gdy chodzi o przedmioty o dużej wartości.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt