REKLAMA
klik
klik
ARTYKUŁ PARTNERA
Oczyszczacz powietrza dla alergika – wszystko, co musisz wiedzieć!
Powietrze w mieszkaniu może być równie zanieczyszczone, jak to na zewnątrz. Pyłki, alergeny zwierzęce, zarodniki pleśni oraz resztki spalin – to wszystko może nasilać objawy alergii i wpływać na samopoczucie domowników. Na szczęście są oczyszczacze powietrza, które skutecznie wychwytują nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Wybierając urządzenie dla alergika, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność oraz obecność filtra HEPA.
Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz to urządzenie, które filtruje powietrze w pomieszczeniu i skutecznie poprawia jego jakość. Sam mechanizm działania jest dość prosty. Wentylatory zasysają powietrze i przepuszczają je przez system filtrów, który zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. Potem oczyszczone powietrze trafia do otoczenia.

W zależności od parametrów urządzenia i zastosowanej technologii oczyszczacz może pochłaniać następujące zanieczyszczenia:

  • smog i zawarte w nim pyły zawieszone;
  • kurz i roztocza;
  • drobnoustroje;
  • alergeny roślinne i zwierzęce;
  • brzydkie zapachy.

Oczyszczacz powietrza pomoże nie tylko osobom mieszkającym w dużych miastach. Sprawdzi się w przypadku wszystkich osób, które chcą poprawić jakość powietrza w domu lub miejscu pracy. Urządzenie tego typu szczególnie docenią kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci, osoby z obniżoną odpornością oraz alergicy. Czyste powietrze sprawia, że objawy alergii wziewnych stają się mniej uciążliwe.
 


Systemy filtracji w oczyszczaczach powietrza

W nowoczesnych oczyszczaczach powietrza znajduje się zwykle kilka wkładów, z których każdy zatrzymuje zanieczyszczenia określonego rodzaju. Większość modeli jest wyposażona w przynajmniej trzy podstawowe filtry:

  • filtr wstępny – drobna siateczka montowana przy wlocie powietrza. Ten filtr wyłapuje największe cząsteczki, takie jak włosy, sierść czy złuszczony naskórek;
  • filtr węglowy – zamknięty w obudowie węgiel aktywny, który skutecznie usuwa lotne związki organiczne i przykre zapachy;
  • filtr HEPA – najbardziej zaawansowany, cząsteczkowy filtr, który przypomina złożoną harmonijkę. Wkład HEPA usuwa z powietrza nawet 99,95% zanieczyszczeń, w tym pył zawieszony, kurz i najdrobniejsze alergeny.
 


Najważniejsze parametry oczyszczacza dla alergika

Powietrze złej jakości jest jednym z czynników nasilających objawy alergii. Palącym problemem w wielu dużych miastach jest ponadto smog. Jego cząsteczki zatrzymuje filtr HEPA, dlatego powinien się on znajdować w oczyszczaczu dla alergika.

HEPA z powodzeniem wyłapuje również pyłki roślin, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce i pył zawieszony. Oczyszczacz powietrza może zatem pomóc zarówno osobom cierpiącym na sezonowy katar sienny, jak i całoroczną alergię.

Oprócz typu filtra duże znaczenie ma też wydajność urządzenia. W tym celu należy sprawdzić na opakowaniu wskaźnik CADR (ang. Clean Air Delivery Rate), wyrażany w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Parametr CADR potwierdza wydajność, z jaką sprzęt oczyszcza powietrze w 100%.

Aby filtracja była skuteczna, trzeba założyć przynajmniej trzykrotną wymianę objętości powietrza w ciągu godziny. Przykładowo, aby oczyścić pomieszczenie o powierzchni 20 m2 i standardowej wysokości 2,7 m (łączna objętość 20 × 2,7 = 54 m3), potrzeba oczyszczacza o wydajności minimum 3 × 54 m3 = 162 m3/h.

Rola jonizacji w walce z alergią

Oczyszczacze mogą wyłącznie filtrować powietrze lub mieć dodatkowe funkcje. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia z jonizatorem, które za pomocą jonów ujemnych usuwają z powietrza szkodliwe jony dodatnie. Tak zachowana równowaga pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie domowników, zdolność koncentracji i energię witalną.

Jonizacja może również skutecznie dezaktywować alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak: cząsteczki smogu, roztoczy, grzybów, pleśni i pyłków roślin. Dzięki temu alergicy mogą poczuć natychmiastową ulgę i swobodnie oddychać.


 
Jak korzystać z oczyszczacza powietrza?

Właściwy dobór urządzenia do potrzeb oraz wielkości pomieszczenia to połowa sukcesu. Ogromną rolę odgrywa też prawidłowa eksploatacja.

Trudno jest znaleźć oczyszczacz, który zapewni czyste powietrze w całym mieszkaniu. Po pierwsze, powierzchnia może okazać się zbyt duża, a po drugie – przeszkody takie jak ściany, meble i wnęki zakłócają cyrkulację powietrza. Idealne warunki to otwarty obieg w zamkniętym pokoju.

Przykładowo, aby oczyścić powietrze w sypialni przed snem, należy odpowiednio wcześniej włączyć urządzenie i zamknąć drzwi. Następnie można przenieść sprzęt do innego pomieszczenia. Skuteczne oczyszczanie wymaga jednak czasu – być może warto więc rozważyć zakup przynajmniej dwóch urządzeń.
 
Regularna wymiana wkładów


Zużyte wkłady znacząco obniżają skuteczność filtracji. Dlatego należy regularnie kontrolować ich stan i pamiętać o okresowej wymianie.

Oczyszczacze powietrza są zazwyczaj wyposażone we wskaźnik zużycia filtrów. Ich żywotność może okazać się jednak niższa niż zakładał producent. Jeśli oczyszczacz pracuje, a mimo to jakość powietrza w domu się nie poprawia, warto rozważyć wymianę filtra.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt