REKLAMA
Data dodania: 30.11.2022
Miało być maksymalnie 20-25%
Od 1 grudnia ogrzewanie miejskie 44,82% drożej
Obecny kryzys między innymi na rynku energetycznym spowodował, że każde gospodarstwo domowe odczuje podwyżkę cen ogrzewania. Mieszkańcy Pisza, korzystający z ogrzewania centralnego, mieli być uprzywilejowani. Piska "fabryka ciepła" opalana jest nie na węgiel, a na biomasę drzewną. W Rozmowie Piszanina z Burmistrzem Pisza Andrzejem Szymborskim padły słowa o maksymalnym wzroście ciepła centralnego o 25%, niestety - podwyżka będzie znacznie wyższa.
23 sierpnia premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister finansów Sebastian Skuza, wzięli udział w konferencji prasowej. Jej celem było przedstawienie projektów ustaw, które mają stanowić zabezpieczenie obywateli przed wysokimi cenami energii cieplnej. Pomimo wzrostu cen węgla o 200 czy 300% według zapewnień rządu podwyżki opłat za ogrzewanie dla odbiorców końcowych nie będą mogły być wyższe niż 40%.

3 tygodnie temu, w rozmowie Piszanina (tutaj link bezpośredni do słów o ciepłownictwie) burmistrz powiedział, że ceny ciepła wzrosną maksymalnie o 20-25%. 18 listopada przyszło do redakcji oświadczenie Burmistrza Pisza następującej treści:
W programie "Rozmowa Piszanina" przeprowadzonej ze mną przez redaktora Krzysztofa Szyszkowskiego w dniu 7 listopada 2022 r. powiedziałem, że podwyżka kosztów ciepłowniczych w Piszu nie przekroczy 25 %. Było to zgodne z moją ówczesną wiedzą, którą uzyskałem od Prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Piszu. Niestety jak Państwu wiadomo sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie powoduje dynamiczne zmiany. Inflacja, wzrost cen surowców i żywności wywołane m. in. przez wojnę na Ukrainie, nie pozostają bez wpływu na nasze lokalne rynki. W zaistniałej sytuacji podwyżka jest nieunikniona i stąd wzrost o 44, 82%, a nie zapowiadane 25%.
Piskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wydało stosowny komunikat, czytamy:
Planowany wzrost cen i stawek opłat za ciepło w roku 2022/2023 wstępnie miał wynieść 25,45%, o czym poinformowany został Burmistrz, jednak zmieniająca się drastycznie sytuacja na rynku paliw czyli – biomasy drzewnej zmusiła Zarząd do rekalkulacji ceny w trakcie trwania postępowania o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła czego skutkiem jest zmiana wysokości planowanej podwyżki za energię cieplną i będzie wynosiła 44,82%.

Informujemy, że XXI Taryfa dla ciepła została zatwierdzona Decyzją Prezesa URE w dniu 16 listopada 2022r.

(...) Jednocześnie informujemy iż jesteśmy jednym z nielicznych przedsiębiorstw w kraju gdzie ceny za energię cieplną utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Zarząd PEC dokłada wszelkich starań by mieszkańcy naszego miasta mieli zapewnione bezpieczne i nieprzerwane dostawy ciepła przy relatywnie niskich cenach za energię cieplną.
A zatem należy pamiętać, że choć od jutra grzejniki będą nadal ciepłe, to będzie to wiązało się z 44,82% wyższą ceną w rachunkach za ogrzewanie miejskie.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt