ARTYKUŁ PARTNERA
Jak upiąć firany w kuchni?
Kuchnia to szczególne miejsce w domu, w którym chcemy stworzyć przyjemną atmosferę i zagospodarować funkcjonalną przestrzeń. Kluczowe jest tu odpowiednie upięcie firan, które chronią nas przed ciekawością sąsiadów i światłem: naturalnym w dzień i wieczornym padającym z lamp, a także stanowią jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych pomieszczenia. O tym jakie upięcia firan najbardziej sprawdzą się w Twojej kuchni, dowiesz się z poniższego artykułu.
Dopasuj firany do stylu i wyposażenia Twojej kuchni

Upięcie firan powinno współgrać z wyposażeniem kuchni, typem okna, rodzajem karnisza i oświetlenia a także ze sposobem mocowania i struktury wybranej firany.

Zarówno w nowoczesnej jak i urządzonej w klasycznym stylu kuchni, możesz zdecydować się na długą lub krótką wersję firany. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się firany na tzw. przelotkach (kółkach) lub upięte na wzór fali (upięcie „wave”). Popularne jest również upięcie firan na karniszu sufitowym, których walory możemy podkreślić dzięki zastosowaniu lamp ledowych.

Upięcie firan na przelotkach (kółkach)

Propozycja ta polega na wsunięciu materiału z nabitymi przelotkami, na zamontowany przy suficie drążek. Obecnie przelotki występują w różnych kształtach (m.in. koło, trójkąt, kwadrat) i wykonane są z wielu materiałów (m.in. plastiku czy metalu), co pozwoli na doskonałe dopasowanie ich do stylu Twojej kuchni. Efekt finalny jaki uzyskamy to równe ułożenie firany w pionowe słupy. To idealna propozycja dla osób ceniących ład, harmonię i rozwiązania charakteryzujące się symetrią.

Upięcie firan „wave” (na tzw. falę)


Propozycja ta polega na upięciu firan na tzw. falę. Jej finalny efekt będzie zbliżony do upięcia na przelotkach. Zachowamy tu harmonię i symetrię a do jego zastosowania zamiast drążka i tzw. „kółek” wykorzystamy karnisz z prowadnicą, w której zamontowany zostanie system sznurkowy. Ten rodzaj upięcia pozwoli nam na utrzymanie precyzyjnie równych odstępów między fałdami firany a także na dowolne przesuwanie jej po prowadnicy.

Upięcie firan na karniszu sufitowym

Jest to doskonała propozycja dla osób ceniących minimalizm. Delikatne upięcie firany dające wrażenie wychodzącej wprost z sufitu, pozwoli nam na podkreślenie nowoczesności pomieszczenia oraz doda mu szyku i elegancji. Sprawi również, że nasze pomieszczenie wyda się wyższe.

Firany polecane do małych kuchni

Jeżeli w Twojej kuchni okno jest niewielkie, doskonale sprawdzą się firany z bocznymi upięciami. To rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie nabierze wyjątkowo domowego charakteru. Firany możesz upiąć przy wykorzystaniu podwiązek. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z tworzywa sztucznego (np. koralików), które są znacznie prostsze w utrzymaniu czystości niż podwiązka materiałowa. Opary np. z tłuszczu usuniesz przy pomocy wilgotnej ściereczki a padające światło z lampy będzie delikatnie podkreślało ich ozdobny charakter. Możesz zdecydować się na koraliki w kolorze dopasowanym do koloru ścian, dodatków czy imitujących naturalne materiały takie jak drewno czy kryształ.

Firany dla osób ceniących wygodę

Jeżeli zdecydujesz się na krótkie, sięgające do połowy okna firany by mieć łatwy dostęp do okna i parapetu lub nie brudzić tekstyliów w czasie gotowania, możesz zdecydować się na zastosowanie tzw. lambrekinu czyli wąskiego pasa materiału umieszczonego bezpośrednio nad oknem. To rozwiązanie doskonale łączy w sobie elegancję i praktyczność.

Pamiętaj jednak by zdobienia okienne stosować z umiarem. Mocno pomarszczona firana i lambrekin może przytłoczyć okno. W takim wypadku postaw akcent na jeden z wybranych elementów.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt