Data dodania: 24.03.2015  |  wyświetlenia: 2410
Groźba pożaru i niszczenie gleby
Wypalanie traw jest niebezpieczne i nieekonomiczne
Początek wiosny to czas generalnych porządków – w domu i na podwórku. Rolnicy, działkowcy przygotowują glebę do nasadzeń. Nie wszyscy właściwie. Od lat pokutuje przesąd, że aby użyźnić ziemię, należy spalić rosnące na niej trawy, pozostałości ubiegłorocznej zieleni. To zagwarantuje bujniejszy odrost i w efekcie korzyści urodzaju.

Nic bardziej mylnego. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym - ziemia wyjaławia się. Zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Najbardziej widoczną konsekwencją wypalania traw są  pożary.

Cieplejsze i słoneczne dni, przyniosły ze sobą falę pożarów spowodowanych wypalaniem suchych traw na łąkach i nieużytkach w powiecie piskim, do których w minionym tygodniu strażacy z całego powiatu wyjeżdżali ponad 20 razy - informuje  kpt. Józef Baranowski z PPSP w Piszu.

W minionym tygodniu strażacy z całego powiatu wyjeżdżali do gaszenia traw ponad 20 razy
Fot.kpt. Józef Baranowski

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Działania strażaków w przypadku gaszenia wypalanych traw są często utrudnione ze względu na rodzaj terenu. Każda chwila jest cenna, gdyż ogień łatwo może wymknąć się spod kontroli i szybko rozprzestrzenić na obszary leśne czy okoliczne zabudowania powodując ogromne straty.

Zwracam się z prośbą i apelem do społeczeństwa o zaniechanie praktyk wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, w rowach, w pasach przydrożnych, przy szlakach kolejowych oraz w trzcinowiskach i szuwarach, a także w lasach i na terenach śródleśnych - mówi kpt. Józef Baranowski.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt