Data dodania: 16.02.2010  |  wyświetlenia: 12229
Kary za brak podpisanej umowy
Kary za brak podpisanej umowy
Straż miejska kontroluje właścicieli domków jednorodzinnych i letniskowych pod względem posiadania podpisanej umowy na wywóz nieczystości stałych.

Za brak podpisanej umowy na wywóz śmieci strażnik miejski może nałożyć karę grzywny w postaci mandatu karnego. Ale jak zapewniają strażnicy, najpierw będą upominać właścicieli domków, a karać dopiero w ostateczności. Jak dotąd strażnicy ukarali dwie osoby. Kontrolowani byli mieszkańcy Pisza i 20 okolicznych wsi.

 - Właściciel musi okazać strażnikom nie tylko umowę na odbiór nieczystości stałych, ale także rachunki potwierdzające ich odbiór. Właściciel jest zobowiązany do przechowywania takich rachunków przez okres dwóch lat - wyjaśnia Kazimierz Podsiad, komendant Straży Miejskiej w Piszu.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do udokumentowania korzystania z usług Zakładu Usług Komunalnych lub przedsiębiorcy posiadającego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych przez Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulamin Utrzymania Porządku i Czystości na Terenie Gminy Pisz.

Umowę na wywóz nieczystości stałych musi mieć każdy właściciel nieruchomości, niezależnie od tego czy jest on właścicielem domku jednorodzinnego czy letniskowego. Ci ostatni mogą podpisać umowę czasową, na okres przebywania w domku, a więc na przykład na czas urlopu. Właściciel domku letniskowego może również zamiast umowy okazać strażnikom rachunki za samodzielne odwożenie śmieci na przykład do ZUK.

- Planujemy kontrole domków letniskowych w sezonie. Zdarza się często, że turyści swoje śmieci podrzucają do kontenerów znajdujących się w okolicy, albo, co gorsze, zostawiają je w lesie - mówi Kazimierz Podsiad.

Umowy na wywóz nieczystości stałych ma podpisane z ZUK prawie 2100 klientów. Są to zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy czy duże firmy. Ale jak mówi Elżbieta Borawska, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Piszu, wiele osób, zwłaszcza właścicieli sklepów takich umów nie ma i podpisać nie chce. Więc i w tym przypadku strażnicy miejscy będą mieli sporo pracy.

A jak przedstawiają się ceny w ZUK za odbiór nieczystości stałych? Odbiór dużych kontenerów KP-7 np. z osiedli kosztuje 36,20zł netto + 7% VAT za metr sześcienny. Za mniejsze pojemniki zapłacimy 40,70zł za metr sześcienny. Ceny różnią się także w zależności od tego, czy śmieci odbierane są z terenu miasta czy Gminy Pisz. Pojemniki mogą być opróżniane według harmonogramu lub na zgłoszenie. Standardem jest opróżnianie pojemników raz na tydzień.
 

Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt