REKLAMA
Data dodania: 19.10.2009
Ogród jesienią
Ogród jesienią
Jesienne chłody są sygnałem, że należy zakończyć czynności pielęgnacyjne i zacząć przygotowywać rośliny na zimę. Ale jesienią można także wysiewać nasiona niektórych kwiatów czy warzyw. Czy warto?

Czy warto jesienią sadzić warzywa? Jeśli pogoda jest sprzyjająca to jak najbardziej. Dzięki temu wiosenne rzodkiewki możemy mieć już przynajmniej trzy tygodnie wcześniej niż gdybyśmy zasadzili je wiosną. Jesienią możemy posadzić także mrozoodporne odmiany marchwii, pietruszki i cebuli.

Aby jesienny wysiew się powiódł należy starannie przygotować glebę w warzywniku. W tym celu musimy wybrać jego dobrze oświetlony i osłonięty od wiatru fragment, który należy zabezpieczyć przed wiosennymi roztopami. Ziemię trzeba użyźnić trzy tygodnie przed siewem za pomocą kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych.

Do kwiatów, które możemy wysiewać jesienią należą między innymi odporne na chłód ostróżki, smagliczki, niezapominajki, gispówki i nagietki. Posadzone na jesieni zakwitną dwa tygodnie wcześniej niż te posiane na początku wiosny.

Rabatę przygotowujemy przynajmniej na tydzień przed zasiewem, usuwając przekwitłe rośliny i chwasty. Musimy pamiętać, aby ziemię motyczkować, rozbijając większe grudki a następnie zgrabić a nie przekopywać. Ziemi nie powinniśmy też nawozić. Po wysianiu nasiona należy przykryć zagrabiając miejsce siewu. Kiedy pojawią się pierwsze przymrozki rabatę należy przykryć stroiszem.

Opadnięte liście musimy przed zimą usunąć z trawnika
Glebę warto nawozić jesienią ponieważ wpływa to korzystnie na wieloletnie rośliny ozdobne, drzewa i krzewy. Nawozy mają czas na rozpuszczenie się w glebie zanim zacznie ona zamarzać a ich składniki mają szansę dotrzeć do korzeni roślin. Glebę jesienią warto nawozić nawozami fosforowymi i potasowymi, które przyspieszają drewnienie pędów.

Nie należy zapominać, że bardzo wartościowe są nawozy organiczne - obornik i kompost, które bardzo korzystnie wpływają na glebę ponieważ ją spulchniają i wzbogacają w prochnicę. Przy wykorzystaniu obornika musimy pamiętać aby w niewielkim stopniu zmieszać go z ziemią.

Warto pamiętać także o naszym trawniku, który przed zimą należy skosić i oczyścić jego powierzchnię z gałęzi i uschniętych liści. Zapobiegnie to gniciu murawy pod śniegiem i przykrej niespodziance jaka mogłaby nas czekać na wiosnę - płaty zniszczonej murawy. A zdrowe liście i pędy możemy wykorzystać do uzupełnienia kompostownika.

Źródłem chorób i szkodników mogą być zeschnięte czy zgniłe owoce, które spadły na trawnik w sadzie. Przed zimą należy je wyzbierać i najlepiej spalić. To samo powinniśmy zrobić z chorymi owocami, które pozostały na gałęziach.

Nie zapominajmy także o roślinach pokojowych, które w maju wynieśliśmy na taras lub balkon. Powinniśmy zwracać uwagę na komunikaty pogodowe i po zapowiedziach spadku temperatury poniżej 5C wstawić rośliny do domu.

Kiedy zakończymy jesienne prace w ogrodzie zabezpieczmy przed mrozem i wilgocią także narzędzia ogrodowe. Oczyśmy je z resztek ziemi i natłuścmy rozgrzaną parafiną lub olejem a metalowe części zabezpieczmy na przykład smarem. To sprawi, że wraz z nadejściem nowego sezonu nasze narzędzia będą gotowe do użycia.
 

Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt