REKLAMA
Data dodania: 19.04.2011  |  wyświetlenia: 8503
Melchior Wańkowicz w Piszu?
Melchior Wańkowicz w Piszu?
Jeszcze w tym roku może pojawić się w Piszu pomnik Melchiora Wańkowicza. Decyzje o powstaniu pomnika podejmą piscy radni na następnej sesji Rady Miejskiej.
Podczas minionej sesji Rady Miejskiej projekt pomnika został przedstawiony przez jego autora - Andrzeja Renesa. Jeśli znajdą się fundusze to rzeźbę będzie można podziwiać już pod koniec tegorocznych wakacji. Na stworzenie takiego projektu i jego promocję potrzeba od 150 do 200 tysięcy złotych. Środki na ten cel może zapewnić budżet gminy oraz sprzedaż cegiełek mieszkańcom miasta i gminy.

Według projektu Renesa rzeźba ma się składać z dwóch części, z których jedna powędruje na nabrzeże Pisy przy parku, druga natomiast na brzeg przy bulwarze nadrzecznym. Postać samego pisarza zostanie wykonana z różowego granitu. Pozostałe części powstaną z granitu szarego. Wańkowicz będzie mierzył 2,5 metra wysokości.

Melchior Wańkowicz odbył w 1935 roku podróż z córką kajakiem po Mazurach. Poszukiwał smętka, czyli diabła który mieszał w sercach Mazurów nie pozwalając przyznać się im do swojej polskości. Relację z wyprawy i spostrzeżenia na temat polskości Mazurów Wańkowicz opisał w książce “Na tropach Smętka”. Do Pisza Wańkowicz przybywa na koniec wyprawy kajakowej, skąd wyrusza statkiem do Węgorzewa i dalej samochodem w stronę Olsztyna, Gietrzwałdu, Elbląga i Malborka.

Samo postawienie pomnika byłoby głównym elementem promocji szlaku "Na Tropach Smętka". Oprócz postawienia monolitu przewidziano szereg akcji promocyjnych wokół tej inicjatywy. Stworzenie fotograficznej wystawy plenerowej, obwożenie pomnika po różnych miastach Polski (z konferencjami prasowymi), postawienie tablic informacyjnych w miejscach związanych z podróżą Wańkowicza, wyjazd dziennikarzy trasą podróży pisarza, spotkania i wywiady z autorem pomnika - Andrzejem Renesem oraz szereg konkursów o tematyce zbliżonej do tematyki życia i twórczości Melchiora Wańkowicza.      

W Piszaninie trwa ankieta, w której można wypowiedzieć się ta temat idei powstania pomnika Wańkowicza w Piszu. Swój głos oraz opinię można wyrazić Klikając tutaj

W galerii zdjęć tego artykułu można zobaczyć slajdy z prezentacji Andrzeja Renesa podczas minionej sesji Rady Miejskiej.


















Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt