REKLAMA
Data dodania: 06.12.2023
Piscy architekci i historycy o zamku w Piszu
Rozpoczął się cykl spotkań zamkowych. Pierwszy wykład za nami
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Tomasz Kamiński podczas wykładu
W sobotę, 2 grudnia, w Hotelu Joseph Conrad odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjne na temat Zamku Krzyżackiego w Piszu. Spotkanie zamkowe zbiegło się z dokonywanymi pracami terenowymi polegającymi na odkopywaniu podziemnych ruin zamku w parku miejskim w Piszu.
Spotkanie to miało na celu przedstawienie obecnie znanej wiedzy na temat obiektu zamkowego w Piszu. Zorganizowali je piscy architekci i miłośnicy zamku - Architekt pochodzący z Pisza, pracujący na stałe w Trójmieście - Tomasz Kamiński i piski architekt specjalizujący się w tradycyjnym budownictwie drewnianym - Piotr Olszak.

Zanim głos zabrali inicjatorzy spotkania, rys historyczny Pisza, sięgający czasów plemion galindzkich, powstania zamku w 1344 roku i osady bartnej przy zamku w 1367 roku, aż po czasy współczesne, przedstawił Andrzej Zadroga - historyk, piski radny i dyrektor I LO w Piszu.

Andrzej Zadroga przedstawił wykład na temat historii Pisza

O dziejach zamku piskiego w pierwszym okresie - w średniowieczu - opowiadał Tomasz Kamiński. Architekt również nakreślił rys współczesny dziejów zamku oraz przedstawił pewne szkice, oparte na wstępnych badaniach archeologicznych.
Wszelkie rozważania dotyczące piskiego zamku są jednym wielkim znakiem zapytania i obarczone są podstawową wadą - nikt nie szukał zamku krzyżackiego do tej pory - mówił Kamiński. Nikt nie stworzył kwerendy archeologicznej, która by miała sprawdzić informacje pojawiające się w źródłach wiedzy. My możemy tylko próbować odtworzyć wiedzę z niewielu źródeł pisanych. 


Rozważania o twierdzy pruskiej zdominowały wypowiedzi Piotra Olszaka, który na podstawie archiwalnych szkiców próbuje odtworzyć historię zamku w znacznie szerszej skali. Piotr Olszak od lat analizuje koncepcje ogromnej twierdzy, której rozmiary wyznacza z jednej strony linia rzeki Pisy, z drugiej ulice Rybacka - Okopowa.

Piotr Olszak przedstawiał dzieje zamku w latach 1602-1787, jako części cytadeli - twierdzy miejskiej.

Jego zdaniem koncepcja twierdzy Pisz nie tylko była szkicem uwiecznionym na papierze, ale są też przesłanki istnienia śladów w terenie. Architekt Olszak zapowiedział prowadzenie dalszych dyskusji i badań nad twierdzą Pisz w kolejnych spotkaniach z cyklu spotkań zamkowych.

Cykl spotkań zbiegł się w czasie z przeprowadzanymi aktualnie wykopaliskami archeologicznymi.

O badaniach archiwalnych, aktualnych postępach wykopów, aktualnym planie miejscowym, o warunkach prawnych użytkowania miejsca placu zamkowego oraz o możliwosciach jakie stwarza obecność podziemnych ruin zamku w Piszu w kontekście przykładów innych miast, będzie mowa w kolejnych spotkaniach zamkowych. Drugie spotkanie z cyklu odbędzie się również w Hotelu Joseph Conrad 29 grudnia o godzinie 18:00.

O zamku piskim będziemy teraz pisali znacznie częściej. Jeszcze w grudniu planujemy w Piszaninie przeprowadzić rozmowę na temat zamku, w której poza rozmową ze znawcami tematu zaprezentujemy szkice i grafiki. Zapraszamy wkrótce.
Opinie i komentarze

Komentarze (31)

Niejaki Tadeusz staje w obronie "świetnej koncepcji ekspozycji mostu..." wykonanej przez Pracownię Archander. Mam pytanie: czy została wykonana za darmo? Innymi słowy: czy Burmistrz Pisza zapłacił fakturę za koncepcję? Jeśli tak to jak wielką kwotę zapłacił? Przypominam też że to Burmistrz,Szymborski zamieścił na facebookowej stronie koncepcję z omówieniem. Tak więc też jakby chciał ją realizować. A stało się co się stało fragment mostu stoi na terenie Usług Komercyjnych około 8 metrwe od krawędzi działki. W tym miejscu linia zabudowy działki to 10 metrów. Kto tak posadowił fragment mostu? I jeszcze raz pytam. Czy koncepcja zagospodarowania fragmentu mostu została przez pracownię Archander przrkazana Gminie Pisz bezkosztowo?

Ruiny zamku istnieją od pat 60 kiedy to na 1000 lecie Panstwa Polskiego zostały wysadzone....W koncepcji zagospodarowania Parku Różanego z około 2000 roku nie znalazłem słowa o ruinach zamku ale....w 2007 roku w Muzeuk Ziemi Piskiej miało miejsce spotkanie. Wydaje mi się, że na zdjęciu, nad planem zamku pochylają się: Grażyna Leszczyńska, Jan Alicki, pan Kamiński, pan Olszak. I co od tamtego czasu? Jestem zażenowany twoją wypowiedzią Yaro, bo wydaje ci się, że piszesz coś nowego. Twoje pisanie jest jak Pisa- Narew, obecne w pisaniu już od pierwszego Szymborskiego, czyli a może i wcześniej. I co? Na zakończenie cytat z Gazety Piskiej z 04. 10. 2019. Mówi Burmistrz Szymborski: " miłą niespodzianką dla mnie była rozmowa z dziećmi z pobliskiego przedszkola odnośnie planowanych prac". Tak więc NIE PODPOWIADAJ. Najlepiej nie pisz, bo nie mają twoje posty wartości.

E

.... a w Kolnie podobno jest ukryta słynna bursztynowa komnata .....

Rumun nie piszę żeby zaistnieć, raczej jestem zażenowany wypowiedziami, czy wy nie widzicie w tych pracach szansy dla miasta?- może być to atrakcją dla turystów, którzy tylko przejeżdżają przez Pisz, ale tylko potraficie jątrzyć i narzekać. Masz za złe p.Kamińskiemu że zajął się tematem wszak jest architektem i piskim zamkiem zajmuje się od lat,więc ma coś do powiedzenia na ten temat - i w odróżnieniu od Ciebie mówi merytorycznie , i nie zajmuje się pieniactwem.Zamiast tworzyć teorie spiskowe( wyciągać bzdurne argumenty w postaci mostu) może warto wspólnie lobbować aby zakres prac na zamku rozwinąć , nagłośnić pozyskać fundusze na odkrywkę fundamentów zamkowych i ich zabezpieczenie? Jeśli tego nie zrobimy burmistrz zamiecie sprawę pod dywan .

Ty Yaro sobie Andrzejem Rumunem gęby nie wycieraj. Z twojegi posta przebija niewiedza i chęć pokazania się. Żebyś miał trochę wiedzy to zastanowił byś się dlaczego w artykule nie wspomniane jest o pracowni Archander? Pisać takie kocopoły jak ty piszesz to dla ciebie osiągnięcie, ale dlaczego to upubliczniasz? Czy przypafkiem Tomasz Kamiński z Gdyni nie działa w ramach pracowni Archander? Czy to nie ta pracownia przedstawiła koncepcję zagospodarowania części mostu kolejowego? Czy to nie ta pracownia ma na stronie internetowej film z Zamku Piskiego?

Pracownia przedstawiła świetną koncepcje ekspozycji mostu, ale miasto nie zamówiło u nich dalszych projektów budowlanych, tylko władze same chciały to zrealizować. Wyszło jak wyszło, co ma do tego pracownia, która robiła tylko etap koncepcyjny?

Same kocopoły piszecie z których przebijają wasze fobie i wasza małostkowość. Potraficie tylko krytykować , ale sami nic merytorycznego nie w do dyskusji o piskim zamku. Szczekacie na siebie i opluwacie. Mam propozycję : może jutro po mszy na placu targowym spotkają się przeciwnicy i zwolennicy burmistrza, dacie sobie po ryju i będzie spokój ! Za tydzień zwolennicy i przeciwnicy Tuska, a wisienką na torcie będzie mecz bokserski Andrzej Rumun vs. Burmistrz Szymborski.

Te tłumoki mogą co najwyżej wybudować zamek z piasku na plaży

Aaaahahaha warszawiaki protestuja a przeciez sami sobie wybrali wladze Warszawy tak samo jak piszanie aaaaahaha za niedlugo beda wozic na taczkach bande rudego abo pojada tymi taczkami wozic szparagi ursuli 😁😄

>Twierdza Pisz!< ciekawa nazwa,ja bym dodal jeszcze imieniem>dziadka z wermachtu<,niskich podatkow< lub ustawy wiatrakowej.

Z TYM ZAMKIEM BĘDZIE TAK Z PDK ALBO GORZEJ.

Ale szambo się wylewa w tych komentarzach. Poziom rynsztoku. Wszyscy mocni w gębie bo anonimowo. A w realnym świecie boją się odezwać.

odezwała się anonimowa gosia

Pan Zadroga powinien wziąć łopatę i śnieg odgarniać. Tylko do tego się nadaje

jest dyrektorem z nadania politycznego, jak zmieni się władza w starostwie to i Zadroga przestanie być dyrektor - jak to zresztą w życiu powszechnie bywa. Zgadam się z tobą kwalifikacje to on ma jak Lech Andrzej Rumun w sprawach ciepłownictwa:)

Za to wasz idol Andrzej Dżepetto to ma dopiero kwalifikacje. Za co się nie weźmie to zamienia w popiół. Wykształcenie i wiedza odpowiednie na stanowisko jakie piastuje. Ale najważniejsze, że dokarmia was pieski a wy szczekacie kiedy karze. No i przecież nie polityczny jest bo KO to nie jest partia polityczna. Janusze z mosiru, urzędu, mopsu szczekajcie ale już niedługo....

Szymborski ma mandat z wyboru powszechnego, Zadroga tylko i wyłącznie z prykasu politycznego. Chce być burmistrzem Zadroga niech staje w uczciwe szranki. Jak na razie to szuka swojej szansy w donosie który złożył na Szymborskiego do prokuratury w sprawie parku. Tak chce wygrać wybory...? Wyeleminować kandydata? Wyciera sobie gembę żołnierzami wyklętymi jako postawy szlachetne a postępuje zupełnie odwrotnie robiąć donosy. Słabo, słabiutko. Na donosach daleko nie zajdzie...

Jeśli będzie wyrok skazujący winnym to chyba nikt sobie tego nie wymyślił, i jesli jest wina to musi być i kara. Nie ważne chyba kto doniósł. No może że ważne że sam się w pierś nie uderzył że źle zrobił jeśli zrobił . Poczekajmy zobaczmy

A jaki mandat ma Janusz Krzysztof Puchalski , który przejął kompetencje i obowiązki Burmistrza Pisza? Moim zdaniem otrzymal JEDEN głos, Burmistrza Szymborskiego, który w 2015 roku powołał go na Zastępcę Burmistrza Pisza. Burmistrz Szymborski nie jest zdolny do pracy jak sądzę od 31.10.2023 roku. To jest PONAD 30 dni. Tylko dlaczego nie mogę na ten temat przeczytać oficjalnego oświadczenia? Komu jest potrzebny chory Burmistrz?

Dziś na zewnątrz - 4 stopnie. Na PDKu nie ma dachu. Termin zakończenia robót budowlanych Dyrektor Sobiech podpisała w Aneksie na 23.12.2023 roku. Nie mam kogo zapytać co będzie dalej, Burmistrz Szymborski nie jest zdolny do pracy powyżej 30 dni, Przewodniczący Lipnicki nie informuje publicznie kiedy Bur mistrz Szymborski wróci do pełnienia obowiązków i czy będzie to przed 23.12.2023 , czyli przed zakończeniem robót budowlanych, nie informuje publicznie co i kiedy napisał do Wojewody w sprawie Burmistrza Szymborskiego. A wy tu o jakichś ruinach z których i tak nic nie będzie chyba że prywatny inwestor mający wykonane badania archeologiczne zechce na ruinach odbudować zamko hotel . W Giżycku podobno tak prywatny inwestor odbudował zamek, który jest hotelem.

Trzeba zwrócić się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej. Procedura jest określona w ustawie.

Nawet nie wiedziałem że w Piszu był zamek i są ruiny. Wskażcie proszę lokalizację i szkoda że takie wykłady nie są latem

Był zamek. Był też dworzec. Nie ma zamki i nie ma dworca. Tu ruina i tam ruina. Taka mamy władzę, taki mamy dworzec.

Kolno gurom!

Król tusk jest naszym wspolnym wybranym dobrem dzieki ktoremu w polsce nigdy nie bedzie dobrze jestesmy tania sila robocza uni europejskiej i takowa pozostac musimy na wlasne zyczenie

Szymborski już raz zawalił odsłonięte ruiny ziemią i zrobił na tym parking. Jeśli zamiast osoby odpowiedzialnej na stanowisku burmistrza będzie dalej ten szkodnik to zapomnijcie o zamku, będzie powtórka z tego co już było.

Co teraz? Znowu parking? Hotel? A może drugi port? 🤣

Szymbor się doczepił i chce likwidacji Mazurskiej Służby Ratowniczej która przez tyle lat ratowała nas nad jeziorami pytam tylko kto w tym ma interes

Żydzi i Masoni

No i stało się. Jeszcze tyłkow nie posadzili na stołkach, a mamy preludium tego co będzie od stycznia 2024. Obecna większość parlamentarna (która za około tydzień ma już rzadzic) zdecydowała - od stycznia i tylko do końca czerwca regulacja cen energii A potem rynek i spekulacja na giełdzie towarowej. Uwaga - wyłączone są małe i średnie firmy etc. Czyli już od stycznia 2024 cena energii dla małych i średnich firm skoczy o około 70 proc. Rozumiem, że wszyscy sa szczęśliwi. W sumie to może to i dobrze, niech ludzie poczują na własnej skórze co to znaczy rząd zlepka różnych frakcji pod wodzą milosciwego rudzielca. A to dopiero początek zabawy. Likwidacja inwestycji, zdejmowanie środków z prowincji i lokowanie ich w aglomeracjach (zgodnie z teorią polaryzacyjno - dyfuzyjna). Ale może to i dobrze - taka lekcja jest jak widać konieczna. Jak głosujecie to tak będziecie mieć. Także i przede wszystkim drobni przedsiębiorcy. To tàk jakby indyk głosował na święto dziękczynienia. Przyda się taka lekcja. Będzie ciekawie.

Zgadzam się z tobą za Tuska nie będzie niczego , ale ten otępiały naród tego chyba potrzebuje żeby zobaczyć co to znaczy kiedy jego dziecko nie może znaleźć pracy albo musi wyjechać zagranice za chlebem narodzie zastanów się następnym razem czy warto być pod niemiecką okupacją

Zapraszam, do nas, do obozów pracy, na szparagi.

Ruszym tłumnie herr Helmut i będziem pracować póki sił nam starczy dla nowej paneuropejskiej rzeszy. Nasz wybawco, króluj nam po wsze czasy, bo my zagubieni i niegodni stop twych całować. Fur Deutschland. Danke

To nie jest chwalebny wycinek naszej historii i lepiej niech zostanie on pod piachem. Może cofnijmy się jeszcze bardziej w czasie i odłączmy się od Polski, a następnie ogłośmy niepodległe Prusy?

dyktator Anżej dotychczas pod sztandarem pisu. aż do teraz, gdy nadchodzi zmiana w rządzie, to nagle przechodzi na opcję niemiecką i chce tu sprowadzić krzyżaków jak książe Konrad mazowiecki.

Szkoda, że jesteś głupi i to ci nie przeszkadza pisać byle czego...

Niby dorośli ludzie a żyją mrzonkami jak mały Dyzio.

Zadroga jest ta inwestycja.

Z ruin zamku NIC nie będzie. Poczytajcie dawne gazety. Koncepcja zagospodarowania Parku Różanego została opracowana jak sądzę w 2000 roku. Nie zauważyłem w niej słowa o ruinach zamku. Koncepcja nie przeszła do realizacji ze względu na jak sądzę protesty mieszkańców. Coś o tym może wiedzieć Zastępca Burmistrza Puchalski - wtedy zdaje się, że był Burmistrzem. Jest inna sprawa. Nie tak dawno Burmistrz Szymborski poinformował, że na Tuwima ( tak naprawdę na skrzyżowaniu Tuwima i Batorego - ciekawe kto mieszka w okolicy?) poestanie boisko do półkoszykówki, czy półboiska do koszykówki, czy jakoś tak. No i powstaje. Jest ciemno , mróz (-3 stopnie) a słychać pracującą co nsjmniej jedną maszynę. Gdy pisałem, że prace na PDKu wydają się zaprzeczać praeom przyrody, to co powinienem napisać o półboisku do koszykówki? Po co ono na Batorego/ Tuwima a nie przy szkole? Ale jak zapytać Burmistrza Szymborskiego, gdy on nie jest zdolny do pracy powyżej 30 dni?

A o aslafciku pod swoim domem, to już Pan żeś zapomniał, co?

hmmm... a moze by tak..

PDK wystylizowac na ruine zamku

albo dworzec PKP ?

Burak z niego i tyle

A może by tak tą wyschnięta skamielinę z urzędu zamknął gdzie w lochach i niech tam snuje że jest dobrym gospodarzem i zbawicielem taka lokalna atrakcja inni mają biała damę a my obiecanka cacanka.

Czyli za ducha ma robić? To jak wakacje z duchami

On już i tak prawie jak duch. I niby jest i go nie widać.

Na zdjęciu publiczności widzę ziewającą panią. Co do pozostałości zamku to zdaje się, że nic z tego przez tyle lat nie było i nie będzie. To tak jakby Pisa- Narew. Słyszę o tym już z 19 lat.

To kiedy ma rozpocząć się odbudowa tego zamku i co tam sie ma mieścić?

Synu nie pisz bzdur. Jak nie było internetu to tylko my wiedzieliśmy, że jesteś debilem a teraz wszyscy wiedzą.

A Pan Zadroga to najwięcej wie na ten temat. Do szkoły uczyć się a nie *** się wszędzie, jak nie na radnego, nauczyciela i na dodatek jeszcze zamek. Co on wie o życiu. Na chleb pep jeszcze muwi

Na pewno wie więcej niż Ty buraku. Świetna inicjatywa i bardzo wartościowy wykład. Kto był ten potwierdzi. Drugi będzie jeszcze bardziej ciekawy, bo mają pokazać jakie są możliwości dalszego postępowania z takimi ruinami. Jest spory potencjał żeby w końcu stworzyć produkt turystyczny w tym nijakim mieście. Oczywiście o ile gmina zrobi cokolwiek z tym skarbem. A czy zrobi? Obawiam się że nie. Zagadką jest dlaczego w ogóle po tylu latach łaskawie wyskoczyli z tymi badaniami? Może państwo Sz. Szukają działki pod kolejny hotel? Drzewa już będą usunięte pod pretekstem badań, potem teren się zasypie i klepisko jak talala. A mało niewyprzedanej linii brzegowej zostało.

Lubie te wasze teorie spiskowe. Na haju i pijaku by człowiek lepszych nie wymyślił… a wystarczy poczytać co z czym sie je i od czego co zalezy… strefa konserwatorska rządzi sie swoimi prawami - prawami ustawy o ochronie zabytków i urzędników z WKZ w olsztynie… poczekamy zobaczymy… swoja droga to nietylko zamek jest w ruinie ale cały park… a historia tego obiektu jest ciekawa chociaż mało o nim wiemy,

Jak tyle wiesz o Zadrodze, co piszesz, to znaczy, że masz poziom inteligencji na poziomie lewego kapcia u mojej nogi.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt