REKLAMA
Data dodania: 11.11.2022
Poezja i piosenka patriotyczna
Upragniona wolność - koncert zorganizowany z okazji 11.11 przez Muzeum Ziemi Piskiej
Fot. MZP
Jacek Borkowski i Katarzyna Soja poprowadzili koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. Upragniona wolność.
10 listopada Muzeum Ziemi Piskiej zaprosiło mieszkańców i gości na koncert zorganizowany w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W programie znalazły się pieśni patriotyczne i żołnierskie, deklamowano poezję i prozę niepodległościową oraz przypomniano wspomnienia z Pamiętników Powstańców, czcząc tym samym pamięć żołnierzy, którzy w XX w. walczyli o wojną i niepodległą Polskę.

Na scenie zaprezentowali się sopranistka Anna Nadwodna i tenor Krzysztof Ciupiński oraz pianista Adam Sychowski, a także Katarzyna Soja i Jacek Borkowski, którzy przybliżyli tło historyczne wydarzeń, fragmenty wspomnień żołnierzy, a także utwory poetyckie.


Wybrzmiały najpiękniejsze melodie tamtych dni, przypomniano teksty, które relacjonowały, jak trudna była droga ku niepodległości. Piosenka wojskowa towarzyszyła żołnierzom - zagrzewała do walki, dodawała otuchy i nadziei, że przelana krew nie będzie próżna.


Zgromadzona w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad publiczność oprócz podziwu nad warsztatem wokalnym artystów, włączyła się także w wykonanie piosenki „O mój rozmarynie”.


Program koncertu był muzyczno-poetycką podróżą tropem oręża polskiego w poprzednim stuleciu. Wspomniano legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestników kampanii wrześniowej i żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej oraz powstańców warszawskich - komentuje wydarzenie Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskie.

Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało dioramę opowiadającą o historii polskiego żołnierza, walczącego o Polskę w XX. wieku. Zaprezentowano oryginalne elementy uzbrojenia oraz mundury i wyposażenie osobiste wojskowych. Wyeksponowano także mającą około 100 lat ułańską szablę.


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt