Data dodania: 28.09.2022  |  wyświetlenia: 2665
Obiekt przywieziono z Olsztyna
Kolejny schron w ekspozycji Piskiej Pozycji Ryglowej
Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa 27 września zakończyła prace nad pozyskaniem schronu "Einmann" z dworca PKP Olsztyn Główny.
Jeszcze do niedawna obiekt zainteresowań historyków ze stowarzyszenia Piska Pozycja Ryglowa znajdował się na peronie 3 dworca w Olsztynie.


Podczas prac remontowych dworca trafił na plac budowy. Stamtąd został zabrany przez ekipę z Pisza.


Zaczęliśmy projekt w styczniu tego roku pismem o przekazanie obiektu i dzięki przychylności wielu firm i osób prywatnych dzisiaj finiszujemy - komentuje Sławomir Wolski, prezes Stowarzyszenia Piska Pozycja Ryglowa.
Schron przeciwodłamkowy niemieckiej obrony cywilnej (Luftschutz) mieścił 2-3 osób. To jeden z dwóch tego typu znajdujący się na stacji PKP Olsztyn Główny.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z nabytku - dodaje Sławomir Wolski - tym bardziej, że podobny obiekt znajdował się na dworcu PKP w Piszu jeszcze w latach 70. Co się z nim stało? Nie wiadomo. Ten na szczęście udało nam się uratować przed zniszczeniem.
Masa schronu to około 5 ton. Dlatego jego transport wymagał przygotowań.


Akcja zakończyła się powodzeniem. Przewieziony do Pisza obiekt, po niezbędnych zabiegach konserwacyjnych, będzie udostępniony do zwiedzania.Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa tworzy ekspozycję obiektów fortyfikacyjnych przy schronie Regelbau 502 i tam schron z Olsztyna stoi i po konserwacji będzie eksponowany zwiedzającym - dodaje Sławomir Wolski.
Fot. Piska Pozycja Ryglowa
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Tej

Co

Karol

Zciagaja bunkry,cos waznego w Piszu musi sie wydarzyc.

Mazur

Naucz się pisać poprawnie, bez błędów ortograficznych.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt