Data dodania: 10.08.2022  |  wyświetlenia: 1637
Rywalizowało ponad 200 autorów
Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki
W Muzeum Michała Kajki podsumowano tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego noszącego imię poety z Ogródka. Do domu jednego z najbardziej znanych mazurskich twórców przyjechali wyróżnieni twórcy oraz miłośnicy współczesnej liryki polskiej.
W tym roku wiersze laureatów i wyróżnionych zaprezentował aktor teatralny i filmowy – Krzysztof Stelmaszyk. W muzyczną podróż do świata muzyki, inspirowanej twórczością liryczną, zabrał publiczność zgromadzoną w Ogródku zespół Susz, pochodzący z pobliskiej Suwalszczyzny. W Muzeum M. Kajki wybrzmiały utwory czerpiące z poezji Bolesława Leśmiana, Mariny Cwietajewej czy Adama Mickiewicza.

Nagrody laureatom wręczyli patroni honorowi wydarzenia: w imieniu Starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego – Wicestarosta Piski, Waldemar Brenda; w imieniu Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego – Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu, oraz członkowie jury: Teresa Radziewicz i Bartłomiej Siwiec.
Ranga naszego konkursu z każdym rokiem wzrasta. W środowisku literackim postrzegany jest jako jedno z ważniejszych wydarzeń na poetyckiej mapie Polski – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku. – Podczas uroczystej gali, która jak co roku odbyła się w Muzeum M. Kajki, laureatom wręczane są nagrody i prezentowane wyróżnione utwory. Mamy okazję spotkania z twórcami z najdalszych zakątków naszego kraju. To dla nich wyjątkowa okazja odwiedzin w domu Michała Kajki i bliższego poznania twórczości mazurskiego poety.
W 2022 r. w poetyckiej rywalizacji wzięło udział 232 autorów, którzy przesłali do oceny zestawy trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach utworów. W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie: dr hab. Krzysztof Korotkich – literaturoznawca, Uniwersytet w Białymstoku, Teresa Radziewicz – poetka, laureatka Nagrody K.I. Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski, Bartłomiej Siwiec – poeta, prozaik, krytyk literacki.

Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło przyznać:
  • I nagrodę – Ewelinie Kuśce z Jastrzębia-Zdroju, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Radiski”,
  • II nagrodę – Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru, za zestaw wierszy opatrzony godłem „krasnopióra”,
  • III nagrodę – Beacie Kalińskiej z Cieszyna, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Chmura”.

  
Wyróżnienia:
  • Ewa Frączek z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „na wszystko przyjdzie czas”,
  • Barbara Wrońska z Kielc, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Wiciokrzew”,
  • Monika Milczarek z Sieradza, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Mała Mi”,
  • Eliza Paś z Warszawy, za zestaw wierszy opatrzony godłem „Gawron na Gigancie”.
Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku. – W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz.
Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne od osiemnastu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki. Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki TOPOS. Patronami konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS, Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i portal GłosMazur24.pl.
Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury oraz realizowana z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: Muzeum Michała Kajki
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt