REKLAMA
Data dodania: 06.09.2021  |  wyświetlenia: 2068
Narodowe czytanie z Daukszewiczem
Grzegorz Daukszewicz oraz Maja Kłossowska czytali Zapolską
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Maja Kłossowska oraz Grzegorz Daukszewicz czytają Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej
Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.
Akcja upowszechniania literatury rodzimej trwa od 2012 roku pod patronatem Prezydenta RP. Gościem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu byli Krzysztof i Grzegorz Daukszewicz oraz Maja Kłossowska.

Maja Kłossowska

Grzegorz Daukszewicz


W tym roku wybór lektury padł na Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Utwór pełny komizmu, bogactwa obserwacji obyczajowych o silnej wymowie społecznej.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Grzegorz Daukszewicz oraz Maja Kłossowska za sprawą tekstu Zapolskiej przenieśli zgromadzonych w bibliotecznej sali gości w realia początku XX wieku, które jak się okazują nie straciły na aktualności. Dulszczyzny nie brakuje w czasach współczesnych.

Gościem spotkania był ojciec Grzegorza - Krzysztof Daukszewicz. Znany satyryk zabawiał publiczność anegdotami oraz pieśniami przy gitarze.

Krzysztof Daukszewicz

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt