REKLAMA
Data dodania: 16.02.2021  |  wyświetlenia: 1499
To m.in. naczynie z okresu wpływów rzymskich
Muzeum Ziemi Piskiej wzbogaciło się o cenne eksponaty. Przekazali je mieszkańcy
Na wystawie archeologicznej Muzeum Ziemi Piskiej można oglądać nowe eksponaty – naczynie gliniane z okresu wpływów rzymskich oraz fragment neolitycznego toporka.
Ziemia skrywa nadal cenne przedmioty, które świadczą o bogatej historii regionu i są dowodami życia oraz działalności człowieka przed tysiącami lat. W ostatnich tygodniach Muzeum Ziemi Piskiej wzbogaciło się o dwa znaleziska, które przekazali darczyńcy - Są nimi Piotr Przystawik i Filip Wolski.

Podpisanie dokumentów przekazania eksponatów Muzeum Ziemi Piskiej

Bardzo cennym eksponatem jest odnalezione przez Piotra Przystawika naczynie gliniane z okresu wpływów rzymskich. Na szczególną uwagę zasługuje znakomity stan zachowania misy. - informuje dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, Aneta Karwowska - Naczynie najprawdopodobniej przeleżało setki lat pod wodą, co uchroniło je przed zniszczeniem.
Piszanin Filip Wolski podczas spaceru po obrzeżach miasta natknął się na kamień o dziwnych kształtach. Zabrał znalezisko do domu, doszukał się na nim śladów odróbki, zaczął poszukiwać dodatkowych informacji i tak trafił do Muzeum Ziemi Piskiej. Okazało się, że to fragment neolitycznego toporka z wyraźnie zauważalnym ostrzem. Muzeum w swoich zbiorach ma kilka podobnych urządzeń codziennego użytku, które były wytwarzane i wykorzystywane przez człowieka w epoce kamienia.


Oba eksponaty zostały poddane wstępnej ekspertyzie, a informacja o znaleziskach trafiła Wojewódzkiego Urzędu Ochrony, który wydał zgodę, by pozostały one w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej. Darczyńcy otrzymali pisemne podziękowania. Muzeum zleci szczegółowe badania nowych eksponatów, a ich wyniki zostaną zaprezentowane w przyszłości na łamach pisma „Znad Pisy”.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Alex

Fajna kurtka.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt