REKLAMA
Data dodania: 03.12.2019  |  wyświetlenia: 2120
Koncert Bogusława Trupacza z zespołem
Muzyczne spojrzenie na Mazurski Mikroświat - poezja Kajki w nowoczesnym wydaniu
Mazurski Mikroświat, to tytuł płyty muzycznej która zawiera wiersze poety Michała Kajki z autorską muzyką Bogusława Trupacza. W miniony weekend miała miejsce premiera płyty - koncert muzyczny autora z zespołem.

Płyta ta jest kooperacją mazursko - łódzką. Mazurską, bo stąd pochodzi inspiracja "Mikroświatem" odnalezionym w poezji Michała Kajki, który pośmiertnie został autorem tekstów do muzyki. Stąd pochodzi też wokalista - Bogusław Trupacz, autor muzyki. Kooperacją łódzką, bo z Łodzi pochodzą muzycy - Witold Janiak, Piotr Kolasa, Lucjan Wesołowski, Piotr Przybył, Ireneusz Walczak, Renata Sobczak oraz aranżer Adam Potęga-Hreszczuk. W Łodzi również, w Studio Sonar, dokonano aranżacji i ostatecznego nagrania płyty.

Bogusław Trupacz opowiada o kulisach powstania płyty

Sam koncert promujący płytę poprzedzony był ciekawym wstępem autora oraz krótkim wykładem profesora Zbigniewa Chojnowskiego. Ten pierwszy przybliżył nam co nieco kulisy powstania płyty, drugi opowiadał o twórczości Michała Kajki, jako poety piszącego wiersze "gotowe do zaśpiewania".

Profesor Zbigniew Chojnowski przedstawia poezję Michała Kajki, jako pełną dźwięków - stworzoną do śpiewania

I rzeczywiście Chojnowski miał rację, a Trupacz to udowodnił - tę poezję dało się zaśpiewać. Nie była to jednak muzyka z jaką większość utożsamiłaby z Kajką. Zamiast usypiających mazurskich zaśpiewów słyszeliśmy energiczną muzykę. Muzykę trudną do opisania, zaszufladkowania. Coś z pogranicza poezji śpiewanej, jazzu, bluesa, a nawet samby. Nie było tam refrenów - wszystkie te utwory to permanentna zwrotka. Jednak miało to swój klimat. I jeśli w taki innowacyjny sposób możemy zapoznać się z twórczością poety mazurskiego Michała Kajki - to my to kupujemy.

Zobacz Video: Po deszczu

Ale samej płyty nie musieliśmy kupować. Każdy, kto przyszedł na koncert, otrzymał egzemplarz płyty za darmo. Możliwe to było dzięki sfinansowaniu inicjatywy - 20 tysięcy złotych, które Stowarzyszenie Miasto Jana uzyskało od Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze.

W Kawiarence Okazjonalnej można było otrzymać autograf na płycie

Płyta zawiera 12 utworów. Każdy kto przyszedł na koncert otrzymywał bezpłatny egzemplarz

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt