REKLAMA
Data dodania: 21.05.2019  |  wyświetlenia: 1336
W zbiorach ponad 600 pozycji książkowych
Biblioteka w Ogródku skarbnicą wiedzy o Mazurach
19 maja w Ogródku uroczyście otwarto Bibliotekę Mazurską. Powstanie biblioteki to kolejny etap rozwoju muzeum, dedykowanego najbardziej znanemu mazurskiemu poecie Michałowi Kajce.
Księgozbiór biblioteki liczy ponad 600 woluminów dotyczących historii i kultury Mazur i jak mówi dyrektor będzie nieustannie wzbogacany o nowe pozycje książkowe.


Na przełomie wieków decyzję o stworzeniu czytelni ludowej podjął Michał Kajka. Dziś po ponad 100 latach wracamy do tej wspaniałej tradycji. Ponownie dom rodzinny mazurskiego poety staje się świątynią słowa i skarbnicą wiedzy o regionie – mówi Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. – Każdy szukający informacji o Mazurach może zawitać do Ogródka i tutaj z pewnością znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań.

Michał Kajka założył bibliotekę ludową w 1890 r. Działała ona w ramach Towarzystwa Czytelni Ludowych, które powstało w 1880 r. w regionach zamieszkiwanych przez ludność polskojęzyczną na terenie państwa niemieckiego. Dzięki aktywności działaczy mazurskich, w okresie międzywojennym na terenie Warmii i Mazur funkcjonowało prawie 70 czytelni. Mieszkańcy wsi i miasteczek mogli nie tylko wypożyczać książki, ale również uczestniczyć w pogadankach i prelekcjach.
Gromadzenie woluminów rozpoczęliśmy w 2015 r. W tym czasie zebraliśmy książki, które bezpośrednio dotyczą lokalnej społeczności, historii Mazur i dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny – podkreśla Sławomir Szymankiewicz z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Dzisiejsze Muzeum Michała Kajki w Ogródku w niczym nie przypomina tego sprzed jeszcze kilku lat. Prace nad obecnym wizerunkiem rozpoczęły się w 2011 r. Wtedy gruntownemu remontowi poddany został budynek gospodarczy. W kolejnym etapie przebudowano budynek muzealny, powstały tu cztery sale wystawowe z ekspozycją w nowej odsłonie. W 2018 r. zagospodarowano teren rekreacyjny Muzeum: powstało nowe ogrodzenie, pojawiły się nasadzenia drzew i krzewów.


Michał Misztal, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku
W trakcie uroczystości zaprezentowano książkę Zbigniewa Fałtynowicza na temat Muzeum pt. „Zitojta! | Witajcie!: Muzeum Michała Kajki w Ogródku Oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu”.


Na ogródkowej scenie wystąpili aktorzy – Katarzyna i Cezary Żakowie. Publiczność wysłuchała wierszy Michała Kajki w ich wyjątkowych interpretacjach.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt