REKLAMA
Data dodania: 18.03.2019
Spojrzenie na Mazurów okiem kobiet literatury
Wykład prof.Chojnowskiego i koncert Anny Brody
O literackiej twórczości kobiet z naszego regionu, o ich stylu i motywacjach rozmawiano w piątkowe popołudnie w Muzeum Ziemi Piskiej. Spotkanie było kolejną odsłoną obchodów 50-lecia placówki.
Czołowy badacz literatury naszego regionu przedstawił sylwetki tych pań, które poprzez swą poezję lub prozę kreśliły niezwykły obraz Mazurów z dawnych lat. Profesor, choć badaniami zajmuje się nie od dziś, sam przyznał, że zagadnienia związane z literacką twórczością kobiet nie są jeszcze dogłębnie zbadane.


Nie ulega jednak wątpliwości, że właśnie dzięki przedwojennym kobietom literatury, wiemy, jak niegdyś postrzegano przyrodę, jak podchodzono do spraw społecznych, wreszcie jak wyglądała codzienność i odświętne dni przodków.
Pisarki z drugiej połowy XX w. przysłużyły się również mazurskiej sprawie - mówił prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski - spisując relacje, opisując losy rozdzielonych rodzin, zachowując od zapomnienia ludową twórczość.
Spotkanie ubarwił koncert pieśni mazurskich w wyjątkowej aranżacji Anny Brody, która zagrała na cymbałach oraz lirze korbowej - instrumentach z dawnych lat.
 
Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów muzealnego jubileuszu 50-lecia będzie majowa Noc Muzeów. W programie spotkania znajdzie się wątek muzyczny. Zaśpiewają Nina Nu i Jacek Mureno z warszawskiego Teatru Sabat.


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt