REKLAMA
Data dodania: 13.11.2018  |  wyświetlenia: 2072
Premiera nowego numeru Znad Pisy
Muzealna gala na stulecie Niepodległej
Wielka Gala z okazji Stulecia Niepodległości Polski była finałem tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. W piątkowym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób, które wysłuchały prelekcji historycznych i koncertu „Powróćmy do korzeni”, a także poznały nowy numer Znad Pisy.
Hymn państwowy wykonany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Piszu oraz przedstawicieli służb mundurowych był pierwszym punktem Wielkiej Gali z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało wieczór pełen atrakcji, zabierając uczestników w czasy, w których ważyły się losy niepodległego państwa polskiego. Wprowadzeniem do gali był film „Szkic o wolności”, pokazujący najważniejsze wydarzenia na przełomie 1918 i 1919 r. Historyczną otoczkę gali stworzyli zaproszeni goście. Dr hab. Miłosz Skrzypek przybliżył zebranym plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz Górnym Śląsku, a także wspomniał o innych wydarzeniach po zakończeniu I wojny światowej na ziemiach polskich. Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski skupił się na prezentacji postaw Mazurów wobec  Polski i Polaków, mówiąc m.in. o zasługach i twórczości  Michała Kajki.
Bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym był koncert „Powróćmy do korzeni”, który przygotowała Nina Nu. Wokalista i autorka tekstów opracowała muzyczną aranżację do utworów poetów mazurskich, m.in. Michała Kajki, Brunona Brauna, Samuela Lipki i piszanina Jerzego Krzywoszewskiego. Do współpracy zaprosiła muzyka Jacka Prokopowicza, a także Mariusza Szczygła, który czytał fragmenty powieści „Na tropach Smętka”. Finałowy utwór wraz z artystami  wykonali uczniowie szkoły muzycznej.


– Podczas gali zaprezentowaliśmy także najnowszy numer „Znad Pisy”, który powstał z myślą o szczególnej rocznicy – 100-leciu niepodległego i suwerennego państwa polskiego – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Numer 24 w dużej mierze jest wynikiem dyskursu naukowego, który towarzyszył konferencji „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”, zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Piskiej wspólnie z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Wzięli w niej udział cenieni historycy, których opracowania stanowią trzon tegorocznego numeru „Znad Pisy”. Tematyka prezentowanych artykułów jest zróżnicowana, ale wewnętrznie spójna. Dotyczy przede wszystkim kwestii istotnych dla Warmii i Mazur: zasłużonych dla regionu osób, przełomowych wydarzeń, myśli i ruchów niepodległościowych czy koncepcji funkcjonowania demokratycznego państwa.Po gali na uczestników czekał jubileuszowy tort ufundowany przez burmistrza Pisza. Każdy z uczestników miał także możliwość wpisania się do Księgi Pamiątkowej z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Podczas piątkowego wydarzenia Muzeum Ziemi Piskiej skorzystało z gościnności Piskiego Domu Kultury.Gala została zorganizowana przy wsparciu:

Gminy Pisz, Starostwa Powiatowego w Piszu, Nadleśnictwa Pisz, Nadleśnictwa Maskulińskie, Piskiego Domu Kultury, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu, Hufca ZHP w Piszu, Instytutu Reportażu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, Komendy Powiatowej Policji w Piszu

Tekst i zdjęcia - Muzeum Ziemi Piskiej
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt