Data dodania: 18.06.2018  |  wyświetlenia: 1487
Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu prezentowało dorobek twórczości
Pół wieku Ogniska Muzycznego i ćwierć wieku Chóru Kameralnego
Dorobek półwiecza działalności muzycznej ma na swoim koncie Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu. 16 czerwca odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu i 25-lecia Piskiego Chóru Kameralnego.
Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu założone zostało w 1968r. przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Od 1977r. opiekę nad placówką przejęło Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. E. Młynarskiego. Ognisko zmieniało swoje siedziby. Początkowo działało przy Szkole Podstawowej nr 3 w Piszu, w latach 1974-1980 w Powiatowym Ośrodku Kultury a od roku szkolnego 1980/81 posiada własną siedzibę przy ul. Rybackiej 8.
Pierwsi absolwenci opuścili SOM w Piszu w roku szkolnym 1974/1975. W historii Ogniska część uczniów i absolwentów podjęła dalszą naukę w państwowych szkołach muzycznych I i II stopnia, w akademiach muzycznych, w wyższych szkołach pedagogicznych. Na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego rodziła się również Szkoła Muzyczna w Piszu.
W historii ogniska istniały zespoły wokalne i instrumentalne np. zespół smyczkowy, zespół muzyki dawnej, zespół akordeonowy, fletowy, mandolinowy, gitarowy, chór dziecięcy. W 1993r. Lech Ostrowski powołał do życia Piski Chór Kameralny, który brał udział w wielu ważnych wydarzeniach, m.in. w 1999 r. śpiewał na uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II w Ełku.
Sobotni koncert jubileuszowy prowadził Jan Popis - krytyk muzyczny, muzykolog, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpili uczniowie ogniska oraz absolwenci, m.in. Radosław Sobczak - wybitny polski pianista.

Wśród gości znaleźli się prof. Tomasz Tomaszewski (skrzypce), koncertmistrz w Deutsche Oper Berlin oraz wybitny polski pianista prof. Bogdan Kułakowski (fortepian) a także prof. Bogdan Ocieszak i prof. Wojciech Orawiec. Publiczność obejrzała ponad to nagrania archiwalne występów SOM oraz Chóru Kameralnego pod dyrekcją Lecha Ostrowskiego - organizatora jubileuszu, współprowadzącego uroczystość dyrektora SOM i nauczyciela wielu pokoleń umuzykalnionych piszan.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt