Data dodania: 24.05.2018  |  wyświetlenia: 1255
Melchior Wańkowicz - przewodnik Nocy Muzeów 2018
Fot. Muzeum Ziemi Piskiej
Akcja zainicjowana po raz pierwszy w 2003 roku przez poznańskie Muzeum Narodowe pod nazwą Noc Muzeów, corocznie kontynuowana jest przez liczne grono placówek kulturalnych całego kraju. W naszym mieście Noc Muzeów przygotowuje Muzeum Ziemi Piskiej.
Podczas tegorocznych obchodów święta zorganizowano spacer po mieście, podczas którego odwiedzono miejsca związane z Melchiorem Wańkowiczem. Ten pisarz, dziennikarz i publicysta zarazem związany jest z naszym miastem za sprawą swej podróży po Prusach Wschodnich, której efektem była książka „Na tropach „Smętka”.
To do dziś bardzo ważna pozycja, pokazująca trudne stosunki na Mazurach w latach 30. poprzedniego stulecia - mówi dr Aneta Karwowska, Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej - Wańkowicz, który w naszym mieście przebywał kilka dni, poświęcił sporo fragmentów książki przedwojennemu Johanisburgowi. Na ich podstawie pracownicy Muzeum Ziemi Piskiej przygotowali historyczny spacer po naszym mieście.

Na trasie wędrówki śladami pisarza znalazł się piski rynek oraz skwer nad Pisą, gdzie znajduje się obecnie pomnik Wańkowicza. Spacer dopełniły prezentacje artystyczne grupy Wonderland Fabryka Kreatywności, pokaz walk w wykonaniu piskich rycerzy z grupy Viri Misericordiae, spływ kajakowy z Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu oraz przejażdżki bryczką, którą udostępniła ułańska grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie.W Noc Muzeum ogłoszono nazwisko laureata tytułu Osobowości Ziemi Piskiej Smętek 2018. Tegorocznym zwycięzcą został Dietmar Serafin - przez ponad 30 lat związany z Muzeum Ziemi Piskiej. Pełnił tu funkcję zarówno kustosza, jak i dyrektora placówki.


Artystycznym dopełnieniem piątkowego spotkania był koncert poezji śpiewanej. W programie „Wiersze na nutach” zaprezentowała się Nina Nu, która sięgnęła po poetyckie utwory m.in. Wisławy Szymborskiej czy Adama Mickiewicza. Przemyciła także swoje własne kompozycje, a wraz z ciekawymi wprowadzeniami do kolejnych piosenek, w których opowiadała o swoich artystycznych przeżyciach, inspiracjach i doświadczeniach oraz akompaniamentem Jacka Prokopowicza stworzyła harmonijną całość.


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt