Data dodania: 13.02.2018  |  wyświetlenia: 1071
Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczęło obchody
100 rocznica Odzyskania Niepodległości - wykład pierwszy Jerzego Marka Łapo
Inauguracja muzealnych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Przez Mazury do Niepodległej za nami. Pierwszym z cyklu spotkań był wykład dr. Jerzego Marka Łapo o historii Mazur.

W ponad godzinnym wystąpieniu na temat „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur” omówił najważniejsze kwestie związane z historycznym ujęciem Mazur, wskazując wątki polskie, pruskie i niemieckie. Swoje wystąpienie wzbogacił o ciekawe materiały źródłowe: mapy, ilustracje propagandowe czy znaczki pocztowe.

Dr. Jerzy Łapo podkreślał, że Mazury przez lata były miejscem, na którym obok siebie mieszkali ludzie o różnym pochodzeniu, religii czy tradycjach. Dzisiaj ta wielokulturowość może być naszym kapitałem, więc musimy pamiętać o ostatnim pokoleniu prawdziwych Mazurów i sprawiać, by pamięć o nich została zachowana - podsumowuje dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali Oliwia Mkrtczjan i Artur Ruchała. Duet zaprezentował kilka utworów utrzymanych w poetyckiej stylistyce. Oliwia Mkrtczjan sięgnęła po znane liryczne ballady, nawiązując również do mazurskich klimatów.

Kolejne muzealne wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się w czwartek 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu w murach Muzeum Ziemi Piskiej wraz z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu zaplanowało zbiórkę krwi.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt