Data dodania: 14.11.2017  |  wyświetlenia: 1635
Zostań suprczytelnikiem w konkursie biblioteki
Jesteś statystycznym czytelnikiem? Pora na zmiany
Stan czytelnictwa w Polsce jest niepokojący. Po zapaści czytelniczej w 2008 r. wskaźniki nie chcą drgnąć. Od tego czasu bibliotekarze z napięciem oczekują corocznych raportów czytelnictwa i zawczasu obmyślają sposoby jego zwiększenia.

Jak wynika z tegorocznego raportu Biblioteki Narodowej, w 2016 r. po książkę sięgnęło zaledwie 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało siedem lub więcej pozycji.

W kontekście badań prowadzonych w poprzednich latach można mówić o stabilizacji czytania lub – biorąc pod uwagę większość społeczeństwa – nieczytania. –  dowiadujemy się z komentarza BN. 16% badanych nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron.

Zainteresowani lekturą Polacy wybierali najchętniej powieści Henryka Sienkiewicza i  E.L. James, czyli autorki popularnej serii „Greya”. Piski czytelnik poszukiwał w księgozbiorach głównie sensacji.

Powodzeniem cieszy się nadal literatura łatwa, lekka i przyjemna, w tym literatura skandynawska, mówi Mariola Ciotrowska z Działu Książki dla Dorosłych biblioteki w Piszu – Po klasykę sięgają starsi czytelnicy i studenci.

Na książki jest moda. Kilka lat wstecz królowała literatura amerykańska, niedawno literatura skandynawska, obecnie bibliotekarze zauważyli większe zainteresowanie autorami polskimi. W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu aktywność czytelniczą przejawia 3315 osób. Liczba czytelników może wzrosnąć za sprawą konkursu ,,Super Czytelnik”.

W konkursie mogą brać udział wszyscy czytelnicy, którzy korzystają ze zbiorów biblioteki i posiadają własną kartę biblioteczną. Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria-dzieci do lat 7
II kategoria-dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum
III kategoria-młodzież i dorośli.

Dotychczas do konkursu przystąpiło 66 osób dorosłych i 24 dzieci.  Każdy z nich otrzymał specjalną kartę konkursową, na której zbiera pieczątki za każdorazowe wypożyczenie książki.

Pieczątki w Dziale dla Dorosłych i Dziale dla Dzieci wyglądają inaczej

Konkurs rozpoczął się 2 października. Dotychczas najwięcej wypożyczeń dokonał chłopiec lat 5, któremu rodzice od najmłodszych lat czytają książki. - mówi Katarzyna Sawicka, dyrektor MGBP w Piszu -  Liczba wypożyczonych przez niego pozycji wynosi 45. Wśród dorosłych, liderką jest pani, która wypożyczyła już 27 książek.

Konkurs potrwa do końca grudnia  można się do niego przyłączyć w każdej chwili. Na zwycięzcę czekają nagrody, nagrody książkowe oczywiście.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt