Data dodania: 06.09.2017  |  wyświetlenia: 1629
Atrakcyjna jesień w Muzeum Ziemi Piskiej
Wykłady, koncerty i nowy numer Znad Pisy w jesiennych planach muzealników
Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczyna realizację drugiej części obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych. W piątek 15 września odbędzie się wykład historyczny i recital młodej wokalistki, a finał cyklu wydarzeń zaplanowano 10 listopada.

Dr hab. Zbigniew Kudrzycki będzie prelegentem podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie wydarzenia w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, które odbędzie się w piątek 15 września. Specjalista z zakresu najnowszej historii Polski oraz dziejów Mazur przygotował ciekawy wykład. Jego wystąpienie zatytułowane „Pogranicze mazowiecko-pruskie na przestrzeni dziejów ze szczególnym uwzględnieniem Pisza”, powinno zainteresować przede wszystkim pasjonatów historii w lokalnym wydaniu.

– Rozpoczynamy drugą część obchodów Jubileuszu Pisza, który organizujemy dla uczczenia ważnej rocznicy w historii naszego miasta. W tym roku mija 650 lat od nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Dr hab. Zbigniew Kudrzycki omówi wydarzenia z dziejów Pisza i okolic, które miały istotny wpływ na historię Polski, a także kształtowanie się pogranicza mazowiecko-pruskiego na przestrzeni dziejów i zachodzące na nim procesy społeczne.

Wykładowi historyka regionalisty towarzyszyła będzie część artystyczna. Muzeum podczas Jubileuszu Pisza promuje młode talenty, urozmaicając organizowane spotkania. Tym razem zaproszono wokalistkę Zuzannę Nalewajek. Nastolatka jest laureatką ogólnopolskich konkursów i festiwali. Przygodę z muzyką rozpoczęła w piskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia, następnie uczyła się w szkole II stopnia w Olsztynie, a  za kilka tygodni rozpocznie studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dr Aneta Karwowska. Fot. Archiwum MZP

Jesienią w ramach Jubileuszu Pisza Muzeum Ziemi Piskiej organizuje trzy wydarzenia. 13 października odbędzie się wykład ks. dr Krzysztofa Bielawnego na temat reformacji i świątyń ewangelickich w naszym regionie. 10 listopada odbędą się główne obchody – dokładnie w dniu 650. rocznicy nadaniu miastu praw osadniczych i bartnych. Zaplanowano m.in. promocję nowego numeru pisma „Znad Pisy”, połączoną z prezentacją  wybranych artykułów przez ich autorów, a także otwarcie wystawy, na której prezentowana będzie kopia przywileju nadanego mieszkańcom Pisza w 1367 roku.

– Przed wakacjami odbyły się trzy spotkania, a jesienią zaplanowaliśmy trzy kolejne. Mam nadzieję, że proponowana tematyka zainteresuje stałych bywalców naszego muzeum, jak i osoby pasjonujące się poszczególnymi fragmentami historii – dodaje dr Aneta Karwowska. – Wszystkie wydarzenia zapowiadają nowe wydanie pisma „Znad Pisy”, którym chcemy uczcić Jubileusz Pisza. Listopadowy numer będzie zbiorem niezwykle ciekawych opracowań na temat Ziemi Piskiej i regionu.

Wstęp na wszystkie wydarzenie organizowane w ramach Jubileuszu Pisza jest wolny.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt