Data dodania: 04.09.2017  |  wyświetlenia: 2291
Narodowe Czytanie w Bibliotece
Czytali Wesele Stanisława Wyspiańskiego
W tym roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Po raz kolejny Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur oraz mieszkańcy Pisza, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji publicznego czytania wybitnych dzieł literackich, pod patronatem honorowym Pary prezydenckiej. Celem Narodowego Czytania jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

W sobotę, 2 września, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zamieniła się w wiejską chatę, gdzie odbywało się "Wesele". W klimat epoki opisanej w dramacie St. Wyspiańskiego, czytelników wprowadzili bohaterowie utworu, w których role wcieliła się młodzież I Liceum Ogólnokształcącego oraz zaproszeni goście. Dla wszystkich uczestników przygotowano wystawę, prezentację multimedialną, quiz nawiązujący do biografii i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz weselny poczęstunek.

Na zakończenie "Wesela" czytelnicy otrzymali pamiątkową pieczęć na zakładce przygotowanej na tę okoliczność.

Czytanie z podziałem na role zaprezentowali:

Pani Młoda – Nikola Ruszczyk
Pan Młody – Sebastian Zalewski
Gospodyni – Tatiana Konończuk
Gospodarz – Michał Kotowski
Czepiec – Szymon Werra
Czepcowa – Krystyna Rękawek
Zosia – Aneta Karwowska
Haneczka – Zuzanna Konopa
Klimina – Małgorzata Pomichowska
Radczyni – Małgorzata Karwowska
Poeta – Michał Werra
Rachel – Karolina Banach
Marysia – Bogumiła Czerniawska
Żyd – Lech Borak
Dziad – Edmund Lipnicki
Chochoł – Adam Podsiad
Jasiek – Łukasz Szymański
Isia – Mariola Ciotrowska
Dziennikarz - Paweł Bosak
Maryna – Katarzyna Górajewska

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, następnie były czytane: dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Źródło: M-GBP Pisz

Udostępnij artykuł na Facebooku  


Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt