Data dodania: 17.09.2013
Zwycięstwa Śniardw, Znicza i MKS-u, porażka Mazura
Euforia połączona z rozpaczą
Położone między Olsztynkiem, a Olsztynem Gągławki były celem niedzielnej wyprawy piłkarzy Mazura Pisz. Czerwono – zielono – niebiescy wyruszyli w ponad 110 km podróż z mocnym postanowieniem odniesienia trzeciego zwycięstwa w tym sezonie. Ostatni raz podopieczni Adama Ożarowskiego świętowali zdobycie kompletu punktów 24 sierpnia, po wygranym 1:0 pojedynku z Granicą Bezledy.

Głód sukcesu doskwierał także, prowadzonej przez dwukrotnego reprezentanta Polski Rafała Szweda, Fortunie Dorotowo Gągławki. Grający szkoleniowiec w początkowych minutach spotkania uprzykrzał życie napastnikom gości, ponadto z powodzeniem inicjował akcje ofensywne swojej drużyny. Niestety, w 25 minucie rutynowany obrońca musiał opuścić plac gry z powodu niegroźnej kontuzji.  Nie wpłynęło to na postawę beniaminka V ligi, który na niespełna kwadrans przed zakończeniem pierwszej połowy zainicjował kontrę, zakończoną efektownym golem Krzysztofa Kowalewskiego. Wcześniej na listę strzelców wpisał się najskuteczniejszy zawodnik Mazura – Arkadiusz Wiśniewski. Popularny „Małysz” przyjął w polu karnym precyzyjną wrzutkę, a następnie idealnym strzałem z powietrza pokonał Grzegorza Pawłyszyna. W związku z tym, gdy piłkarze schodzili do szatni na tablicy wyników widniał remis 1:1.

Mistrz A – klasy nie zamierzał rezygnować z całej puli, dlatego zastosował sąsiadom z tabeli prawdziwą obronę Częstochowy. Prym w tym wiódł Kamil Leśnikowski, który w  niewielkim odstępie zaliczył klasycznego hat – tricka. Piszanie zdołali odpowiedzieć jedynie trafieniem Karola Szymanowskiego, który idealnym strzałem z lewej nogi skierował piłkę do siatki. Gdy zegar wskazywał 75 minutę spotkania sędzia podyktował rzut wolny, po którym Pawłyszyn w ekwilibrystyczny sposób wybronił kąśliwe uderzenie jednego z piłkarzy Mazura. W odwecie Fortuna zadała dwa nokautujące ciosy, w postaci goli wyżej wspomnianego Leśnikowskiego oraz 19 – letniego Piotra Golackiego. Wysoka porażka nie napawa optymizmem w kontekście najbliższego meczu z niepokonaną Warmią Olsztyn. Jeśli zespół Adama Ożarowskiego nie popracuje nad skutecznością i grą w linii defensywnej na dobre zagości w ogonie klasyfikacji V ligi.

Na przeciwnym biegunie tabeli znajdują się rewelacyjne Śniardwy, które ponownie przyprawiły swoich sympatyków o przyspieszone bicie serca. Wszystko za sprawą Roberta Maniurskiego, który w 32 minucie sfaulował napastnika Startu Kozłowo. Sędzia bez wahania podyktował „jedenastkę”, której pewnym egzekutorem okazał się Sebastian Biedka. Na szczęście zimny prysznic nie podciął skrzydeł, a wręcz zmobilizował zielono – niebieskich do postawienia wszystko na jedną kartę. Gospodarze rzucili wszystkie swoje siły na szalę, chwycili wiatr w żagle, zamykając rywali na ich własnej połowie. Na efekty nie trzeba było długo czekać, ponieważ najpierw Aleksander Lipowski wyrównał, a potem Bartosz Tomaszewski zapewnił Śniardwom wygraną 2:1.

Nie 16, a 13 punktów posiada ósma drużyna III ligi Znicz Biała Piska. Wicemistrz IV ligi pomścił nieoczekiwany blamaż (0:4 u siebie) z Wissą Szczuczyn pewnym triumfem nad odmłodzonym zespołem Granicy Kętrzyn. Na najwyższą notę zasłużył autor dwóch bramek Błażej Gutowski, który pokonał Mateusza Korowaja odpowiednio w 8 i 19 minucie meczu. Podopieczni Ireneusza Piwko nie zamierzali odpuszczać, lecz dążyli do podwyższenia wyniku. Ich wysiłki nie poszły na marne, ponieważ przysłowiowego gwoździa do trumny wbił w 57 minucie Konrad Radzikowski. Gościom stratę trzech goli osłodziło trafienie Sławomira Szmelca (75 minuta).

Pozyskany z Żagla Piecki Mateusz Federowicz udowadnia, że jego transfer do MKS-u Ruciane – Nida był trafną decyzją. 19 – letni napastnik strzelił jedną z czterech bramek dla wicelidera A – klasy, w wygranym 4:0 spotkaniu z Mazurem Wydminy. O jednego gola więcej zaliczył Karol Domurat, któremu asystowali Rafał Niecikowski i Przemysław Bieleninik. Ukoronowaniem dobrej postawy jednego z głównych kandydatów do awansu do V ligi była trójkowa akcja zainicjowana zakończona bramką Huberta Wygnała (84 minuta).

Znicz Biała Piska – Granica Kętrzyn 3:1 (2:0)

1:0 – Gutowski (8’)
2:0 – Gutowski (19’)
3:0 – Radzikowski (57’)
3:1 – Szmelc (74’)

Znicz: Masłowski – M. Świderski, Gryko, Wyszyński (76’ Zaczkowski), Mateusz Kierznowski (89’ Kosakowski) – Janik, Butkiewicz, Falkowski, Adamiec (90’ Maciejewski) – Gutowski (73’ D. Świderski), Radzikowski

POZOSTAŁE WYNIKI 8. KOLEJKI SPOTKAŃ III LIGI
Płomień Ełk – Motor Lubawa 3:0 (1:0)
Promień Mońki – Sokół Ostróda 0:3 (0:1)
Barkas Tolkmicko – Warmia Grajewo 3:0 (1:0)
Huragan Morąg – ŁKS Łomża 2:2 (0:0)
Mrągovia Mrągowo – Dąb Dąbrowa Białostocka 1:3 (0:2)
LZS Narewka – Start Działdowo 3:0 (3:0)
Jagiellonia II Białystok – Tur Bielsk Podlaski 0:2 (0:1)
Wissa Szczuczyn – MKS Korsze (mecz przełożony z powodu zalania boiska w Szczuczynie)