klik
Data dodania: 10.09.2013
Mazur gorszy od Czarnych, MKS Ruciane – Nida traci zwycięstwo
Sport rządzi się swoimi prawami
Co łączy Ireneusza Piwko, Mateusz Butkiewicza i Przemysława Masłowskiego? Cała trójka w przeszłości broniła barw Warmii Grajewo, a w minioną sobotę dołożyła cegiełkę do kolejnego zwycięstwa Znicza Biała Piska. Czerwono – zieloni wygrali z podopiecznymi Marcina Strzelińskiego 2:1. Na pozycję wicelidera, po zwycięstwie 4:1 nad Błękitnymi Pasym, powróciły orzyskie Śniardwy, natomiast MKS Ruciane – Nida zremisował, wydawałoby się, wygrany mecz. Rewelacyjny w pierwszej połowie Mazur Pisz, w drugiej odsłonie spuścił nieco z tonu, co przypłacił porażką 1:3 z Czarnymi Olecko.

Mężem opatrznościowym powracających na właściwe tory olecczan okazał się wprowadzony po przerwie Kamil Szarnecki. Były napastnik m.in. Jagiellonii Białystok, Orlenu Płock, Wigier Suwałki, czy też KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w 66 minucie otrzymał długie podanie od kolegi z drużyny, minął w pełnym biegu Macieja Turolskiego, a następnie z bliskiej odległości skierował piłkę do siatki. Sędzia bez wahania nakazał wznowić grę ze środka boiska, pozostając głuchym na okrzyki kibiców, działaczy i piłkarzy domagających się sekundę wcześniej odgwizdania spalonego. O ile trafienie na 1:2 wzbudziło wiele kontrowersji, o tyle gol na 1:0 wywołał aplauz na trybunach. Gdy zegar wskazywał 38 minutę spotkania Michał Jastrzębski posłał futbolówkę do ustawionego w obrębie „szesnastki” Łukasza Barańskiego. Popularny „Koniar” ze stoickim spokojem przyjął piłkę, i pewnym strzałem pokonał Andrzeja Miliszewskiego. Sobotni pojedynek był okazją do zaprezentowania piskiej publiczności byłego pomocnika Śniardw Orzysz – Karola Szymanowskiego. Nowy nabytek mógł z miejsca stać się bohaterem Mazura, jednak w 43 minucie nie wykończył dokładnego dośrodkowania Sebastiany Poświaty. Podrażnieni takim obrotem sprawy goście przetrzymali chwilowy kryzys, i przeszli do zdecydowanych ataków, za którymi nie nadążali obrońcy gospodarzy. Niespełna trzysta sekund po zmianie stron Patryk Żbikowski sfaulował jednego z zawodników Czarnych, co poskutkowało podyktowaniem rzutu wolnego. Do piłki ustawionej na 17 metrze podszedł Łukasz Wasilewski, który mocnym uderzeniem doprowadził do wyrównania. Kwadrans przed końcowym gwizdkiem Jakub Kozłowski wykorzystał idealne dogranie Szarneckiego, i mierzonym strzałem w długi róg zapewnił ekipie prowadzonej przez Jerzego Wojnowskiego komplet oczek. Mazur mógł zmniejszyć rozmiary porażki, ponieważ w 86 minucie Patryk Zach wywalczył „jedenastkę”. Niestety Sebastian Poświata, trafił w spojenie słupka z poprzeczką.

Niedosyt i rozgoryczenie panuje w szeregach MKS-u Ruciane – Nida. Jeden z głównych kandydatów do zdobycia mistrzostwa A – klasy był o krok od drugiego triumfu w sezonie. Do pełni szczęścia zabrakło zaledwie kilku sekund, a na drodze spełnienia marzeń stanął Rafał Głodzik. Pomocnik SKS-u Szczytno już w doliczonym czasie gry rozpaczliwym trafieniem pokonał Łukasza Gabryszaka. Worek z bramki rozwiązał Karol Domurat, z kolei na 1:2 uderzył Ernest Wygnał. W międzyczasie na listę strzelców wpisał się Piotr Kwiatkowski.

Z wyścigu o awans do IV ligi nie rezygnuje beniaminek Śniardwy Orzysz. Podopieczni Aleksandra Lipowskiego odprawili z kwitkiem, wymienianych w gronie faworytów do miejsca na podium, Błękitnych Pasym. Jeszcze przed zejściem do szatni wszystkie znaki na niebie (przede wszystkim gol Arkadiusza Forusia) zwiastowały sukces gości. Na szczęście w drugiej odsłonie wszystko zmieniło się jak w kalejdoskopie. W roli „jokera” wystąpił doświadczony Adam Sztachański, który dwukrotnie cieszył się zdobycia bramki. Na słowa uznania zasługują również Paweł Dymiński (ustalił wynik spotkania) oraz Artur Kropiewnicki, który zaliczył fenomenalne trafienie z rzutu wolnego. Zwycięstwo 4:1 pozwoliło orzyszanom powrócić, kosztem Polonii Lidzbark Warmiński, na fotel wicelidera.

Warmia Grajewo dołączyła w miniony weekend do Promienia Mońki i Sokoła Ostróda, które na własnej skórze przekonały się o sile Znicza Biała Piska. Ostatni skalp miał szczególny wymiar dla trenera i dwóch graczy beniaminka III ligi. Zarówno Ireneusz Piwko, jak również Mateusz Butkiewicz i Przemysław Masłowski kiedyś stanowili trzon popularnych „Wilków”. Szczególnie ostatni z wymienionych piłkarzy dał się we znaki grajewianom. „Maślak” w świetnym stylu przeniósł nad poprzeczką piłkę uderzoną przez Rafała Kozikowskiego (21 minuta)  oraz wyszedł obronną ręką w sytuacji „sam na sam” z grającym szkoleniowcem gospodarzy Marcinem Strzelińskim (41 minuta). Dobrą notę zepsuła mu niefortunna interwencja z 68 minuty, zakończona czerwonym kartonikiem i podyktowaniem rzutu karnego, który na bramkę zamienił wyżej wspomniany Kozikowski. Na szczęście rezerwowy golkiper Znicza Marcin Pisowodzki nie musiał zbytnio popisywać się swoimi umiejętnościami, dzięki czemu goście wrócili do Białej Piskiej z tarczą. Na zaszczytne miano „piłkarza meczu” zasługuje Konrad Radzikowski, któremu przy dwóch golach asystowali odpowiednio Mateusz Butkiewicz i Daniel Świderski. Ten ostatni zmienił w 65 minucie meczu Błażeja Gutowskiego, który zanotował trafienie przy stanie 0:1.

Warmia Grajewo – Znicz Biała Piska 1:3 (0:0)

0:1 – Radzikowski (58’)
0:2 – Gutowski (60’)
0:3 – Radzikowski (67’)
1:3 – Kozikowski (70’ karny)

Warmia: Gieniusz – Lekenta (65’ Sypytkowski), Arciszewski, Domurat (70’ Cybulski), Koszczuk – Mikucki, Osypiuk, Kozikowski, Strzeliński – Chyliński, Dzierzgowski

Znicz: Masłowski – M. Świderski, Gryko, Wyszyński, Mateusz Kierznowski – Falkowski (70’ Pisowodzki), Adamiec (78’ Zaczkowski), Butkiewicz (90’ Domański), Janik – Radzikowski, Gutowski (65’ D. Świderski)