Data dodania: 03.09.2013
Znicz odnosi pierwsze zwycięstwo na swoim terenie
W piątek mecz, a w sobotę ślub
Niespełna dwa lata temu Sokół Ostróda awansował kosztem Znicza Biała Piska do IV ligi. Trzy dni temu zespół Ireneusza Piwko odpłacił się podopiecznym Wojciecha Tarnowskiego pięknym za nadobne. Dzięki bramce Pawła Adamca zgarnął komplet punktów, co pozwoliło mu zbliżyć się do środkowej części tabeli. Orzyskie Śniardwy wyjechały do Biskupca z nadzieją wygranej z tamtejszą Tęczą, jednak musieli zadowolić się remisem 2:2. Grający w kratkę Mazur Pisz uległ na wyjeździe Wilczkowi Wilkowo 1:2, z kolei walczący o mistrzostwo A – klasy MKS Ruciane – Nida pokonał Mrągovię II Mrągowo 3:0.

Nie w sobotę, a w piątek, nie w Wilkowie, a w Kętrzynie, Mazur Pisz toczył walkę o trzecie zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach V ligi. Zmiana terminu starcia z przedostatnim w tabeli Wilczkiem była spowodowana ślubem bramkarza tamtejszego zespołu Bartosza Dymka. Jeszcze w minionym sezonie ekipa prowadzona przez Rafała Sokołowskiego rozgrywała swoje mecze na nierównej murawie. Zły stan boiska zmobilizował samorządowców z gminy Kętrzyn do pozyskania 650 tys. euro, które zostały przeznaczone remont obiektu, pozwalającego spełnić wymogi licencyjne. Z uwagi na trwające prace budowlane Wilczek podejmuje swoich gości na sztucznym boisku kętrzyńskiego MOSiR-u. To właśnie tam, w 22 minucie spotkania, Mateusz Sokołowski uwolnił się spod opieki obrońców gospodarzy i z bliska skierował piłkę do siatki. Wcześniej Barłomiej Duda tylko wzrokiem odprowadził futbolówkę uderzoną, z około 23 metrów, przez Mateusz Nicewicza. Jeszcze przed zejściem do szatni na strzał z dystansu zdecydował się Mateusz Grabowski. Na szczęście jego uderzenie trafiło w poprzeczkę. Po zmianie stron piszanie przyspieszyli, zaczęli grać długi podaniami, jednak napastnikom gości brakowało zimnej krwi i skuteczności. Lepszą precyzją wykazał się Mateusz Grabowski, który w 63 minucie wykończył efektowną „główką” dokładną centrę Adama Grabowskiego. Kolejnym przeciwnikiem piszan będą, rozkręcający się z meczu na mecz, Czarni Olecko. Sobotnia potyczka będzie dobrą okazją do zaprezentowania piskim kibicom nowych nabytków Mazura: Karola Olszewskiego (poprzednio Płomień Ełk), Karola Szymanowskiego (dawniej Śniardwy Orzysz) oraz Patryka Hałaburdy (wypożyczonego ze Znicza Biała Piska).

Kibice w Białej Piskiej przybyli w sobotę na stadion żądni świętowania pierwszego zwycięstwa swoich ulubieńców. Dotychczas Znicz Biała Piska wygrywał na obcym terenie, przegrywał lub remisował u siebie. Ich sobotni rywal Sokół Ostróda, chociaż był wymieniany w gronie kandydatów do mistrzostwa III ligi, mocno dołuje. Słaba forma gości znalazła swoje odzwierciedlenie w 2 minucie gry, gdy Jacek Falkowski posłał długie podanie do Pawła Adamca. Wychowanek Juranda Bemowo Piskie z łatwością minął obrońcę Sokoła, a następnie, w sytuacji sam na sam, pokonał Pawła Sikorę. Na tym nie skończył się dramat podopiecznych Wojciecha Tarnowskiego, ponieważ w 22 minucie za zagranie ręką plac gry opuścił Maciej Szostek. Grający z przewagą jednego zawodnika Znicz mógł wygrać wyżej. Najpierw Michał Świderski uderzył w porzeczkę, później na listę strzelców mogli się wpisać m.in. Błażej Gutowski i Mateusz Kierznowski. W drugiej połowie meczu doszło do rzadko spotykanej sytuacji, gdyż w rolę asystenta sędziego wcielił się obserwator Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Niecodzienna zmiana była podyktowana kontuzją jednego z arbitrów liniowych.

Z drugiego na trzeciego miejsce w klasyfikacji V ligi spadły Śniardwy Orzysz. Utrata pozycji wicelidera była wynikiem wyjazdowego remisu 2:2 z Tęczą Biskupiec. Rewelacyjny beniaminek po raz kolejny pokazał charakter, a także ponownie musiał odrabiać straty. Zanim publiczność na dobre rozsiadła się na trybunach, Adrian Siwik skutecznie przeciął dośrodkowanie z lewego skrzydła. Gospodarze odpowiedzieli dwoma golami niezawodnego Pawła Dymińskiego, który wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 2:1. Gdy wydawało się, że orzyszanie powrócą do domu z tarczą, piłka niefortunnie trafiła w rękę stojącego w polu karnym Łukasza Ciecierskiego. Sędzia bez wahania podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Bartłomiej Bogdaniuk.

Dobre nastroje panują w sztabie MKS-u Ruciane – Nida. Trzeci zespół ubiegłorocznych rozgrywek A- klasy potwierdził, że będzie się liczył w walce o awans do V ligi. Swoje wysokie aspiracje potwierdził wyjazdowym triumfem 3:0 nad rezerwami trzecioligowej Mrągovii. Do przerwy, dzięki bramce Pawła Olszaka, podopieczni Wojciecha Sieruty prowadzili z niżej notowanym rywalem 1:0. W drugiej połowie golkipera gospodarzy pokonali Karol Domurat oraz pozyskany z Żagla Piecki Marcin Federowicz.

Znicz Biała Piska – Sokół Ostróda 1:0 (1:0)

1:0 – Adamiec (2’)

Znicz: Masłowski – M. Świderski, Gryko (53’ Domański), Wyszyński (75’ Zaczkowski), Mateusz Kierznowski (80’ Piwko) – Adamiec, Butkiewicz, Falkowski, Janik – Radzikowski, Gutowski (68’ D. Świderski)

Sokół: Sikora – Burchart, Gołębiewski (46’ P. Śnieżawski), Sędrowski, Kowalski – Piceluk (75’ Szmyt), Gwiazda, Szostek, Płoszczuk (46’ Szymański), Głowacki (85’ T. Śnieżawski) – Figurski