Data dodania: 30.08.2013
Śniardwy przegrywają pierwszy mecz i tracą fotel lidera
Przyszła kryska na Matyska
Udostępnij artykuł na Facebooku
To nie tak miało być. Śniardwy Orzysz miały pokonać Warmię Olsztyn, Znicz Biała Piska marzył o zwycięstwie z LZS-em Narewka, natomiast Mazur Pisz jechał po trzy punkty do Jezioran. Niestety, z tych planów nic nie wyszło. Na szczęście czerwono – zielono – niebiescy wyładowali swoją sportową złość na Granicy Bezledy, podopieczni Aleksandra Lipowskiego pokonali na wyjeździe innego beniaminka V ligi - Fortunę Dorotowo Gągławki. Jedynie zespół Ireneusza Piwko w przeciągu trzech dni nie poznał smaku wygranej, ponieważ przegrał przedwczoraj 0:2 ze Startem Działdowo.

Futbolowa karawana pędzi w coraz szybszym tempie. Gdy w Europie panuje gorączka transferowa, na naszym lokalnym trwa maraton ligowy, rozgrywany systemem „środa – sobota”. Napięty terminarz nie służy Zniczowi Białej Piska, który w miniony weekend pragnął rozpocząć marsz w górę tabeli. Przeszkodą do realizacji ambitnych zamierzeń był inny beniaminek III ligi – LZS Narewka. Zespół z Podlasia zawitał na wschodnie rejony Mazur z zamiarem zdobycia co najmniej jednego „oczka”. W związku z tym, nie zamierzał ograniczać się jedynie do murowania własnej bramki, lecz szukać swojej szansy w szybkich kontratakach. Początkowo odważna taktyka, zamiast pożądanych korzyści, przyniosła niepożądaną stratą w postaci gola Karola Janika, który 7 minucie wprawił w euforię sympatyków czerwono – zielonych. Ich krótkotrwałą radość przerwał grający w linii pomocy Mariusz Łapiński. W 16 minucie spotkania były zawodnik Dębu Dąbrowa Białostocka oszukał defensywę gospodarzy i technicznym strzałem pokonał Przemysława Masłowskiego. Ten sam zawodnik wykorzystał po przerwie rzut karny podyktowany za faul Adama Wyszyńskiego na Aleksandrze Popławskim. Czerwona kartka dla wychowanka Czarnych Olecko nie podcięła skrzydeł Zniczowi, o czym świadczy sytuacja z 63 minuty, gdy Konrad Radzikowski efektownym „szczupakiem” wpakował piłkę do siatki. Dzięki temu mecz zakończył się remisem 2:2.

Trzy dni później wicemistrz IV ligi wyruszył do oddalonego o około 150 km. Działdowa, gdzie czekał już na nich były mistrz III ligi – Start. Niestety, ich długa wyprawa zakończyła się klapą, ponieważ doświadczeni rywale zadali dwa nokautujące ciosy. Zaledwie kilka sekund przed zejściem do szatni Dominik Bróździński zagrał w tempo do Huberta Wieczorka, który minął zwodem Masłowskiego, i z bliska skierował futbolówkę do siatki. Gdy wszyscy wyczekiwali ostatniego gwizdka sędziego szarżujący prawym skrzydłem Krystian Oleszko posłał prostopadłą piłkę do Marcina Ogrodowczyka, a ten postawił przysłowiową kropkę nad „i”. Tym samym Start pokonał Znicz 2:0.

Wszystkie znaki na niebie wskazują, iż Mazur Pisz powoli wraca na właściwe tory. Nowy – stary szkoleniowiec Adam Ożarowski umiejętnie buduje zespół, a owocem jego krótkiej pracy są dwie wygrane. Po niedawnym triumfie nad Kłobukiem Mikołajki, przyszedł czas na skromny triumf z „czerwoną latarnią” V ligi Granicą Bezledy. Świadkiem ostatniego sukcesu Mazur był nowy nabytek 18 – letni Karol Olszewski, (poprzednio Płomień Ełk), który w drugiej połowie zmienił Michała Jastrzębskiego. Jego koledzy długo bili „głową w mur”, marnowali doskonałe sytuacje do gola, jak również w głupi sposób tracili piłkę. Jeszcze przed zejściem do szatni na listę strzelców powinien wpisać się Patryk Zach. Niestety, młody pomocnik uderzył na tyle lekko, że Hubert Świerczyński pewnie wyłapał piłkę. Nieco później golkiper Granicy przeniósł nad poprzeczką niedokładne uderzenie Mateusza Sokołowskiego. W odpowiedzi Marek Kurywczak posłał „bombę” w kierunku bramki strzeżonej przez Bartosza Dudę. Rośli obrońcy z Bezled długo imponowali stoickim spokojem, jednak w 62 minucie w ich poczynania wkradł się chaos. Skorzystał z tego Łukasz Barański, który zagrał prostopadłą piłkę w kierunku wychodzącego na czystą pozycję Łukasza Skrzecza. Popularny „Kaziu” wygrał pojedynek biegowy z obrońcą gości, następnie minął Świerczyńskiego, w rezultacie zdobył „złotego gola”. Podopieczni Jana Radziula mogli zremisowali, gdyby nie Patryk Żbikowski, który ofiarnym wślizgiem naprawił błąd Dudy. Skutecznością nie grzeszyli również Arkadiusz Wiśniewski, Marcin Ptak, a także Paweł Kowalczyk. Środowe zwycięstwo osłodziło sobotnią porażkę z MKS Jeziorany. Katem Mazura okazał się Marcin Wiciński, który dwukrotnie pokonał Przemysława Bastka oraz Piotr Sklaski, który w 84 minucie strzelił trzecią bramką dla zespołu trenowanego przez Pawła Radziwona. W międzyczasie honorowe trafienie zaliczył Patryk Zach. Już dziś o godzinie 19.00 Mazur Pisz zmierzy się w Kętrzynie z Wilczkiem Wilkowo. Kto wie, być może w wyjściowym składzie piszan zobaczymy pozyskanego ze Śniardw Orzysz Karola Szymanowskiego.

Tradycji stało się zadość. Po serii czterech triumfów z rzędu orzyskie Śniardwy skapitulowały w środowym pojedynku z Warmią Olsztyn. Blisko 400 kibiców zgromadzonych na Stadionie Leśnym obejrzało w 31 minucie szybką kontrę olsztynian zakończoną golem Kępki. Chwilę później miejscowa publiczność była świadkiem brawurowej interwencji Patryka Kleczkowskiego, który w świetnym stylu obronił rzut karny. W ten sposób Warmia wygrała ze Śniardwami 1:0. Przy okazji warto dodać, że w meczu 4. kolejki V ligi (rozegranym w minioną niedzielę podopieczni Aleksandra Lipowskiego pokonali na wyjeździe 4:3 Fortunę Dorotowo Gągławki.

Znicz Biała Piska – LZS Narewka 2:2 (1:1)

1:0 – Janik (7’)
1:1 – Łapiński (16’)
1:2 – Łapiński (55’ karny)
2:2 – Radzikowski (63’)

Znicz: Masłowski – Ł. Gryko (84’ D. Świderski), Wyszyński, Lutrzykowski, Domański – Mąka (46’ M. Świderski), Butkiewicz (Kierznowski), Falkowski, Janik – Adamiec, Radzikowski

LZS Narewka: Ciulkin – Krasnopolski, Małyszko, Lul, Hołownia – Makal, Łapiński, Arciuch, Skiepko (72’ A. Gryko) – Stachelski (67’ Lasota), Zubowski (85’ Dojlida)

POZOSTAŁE WYNIKI 4. KOLEJKI SPOTKAŃ III LIGI
Barkas Tolkmicko – Promień Mońki 6:0 (2:0)
MKS Korsze – Mrągovia Mrągowo 3:1 (1:0)
Huragan Morąg – Warmia Grajewo 3:1 (1:1)
Dąb Dąbrowa Białostocka – Start Działdowo 1:1 (1:0)
Jagiellonia II Białystok – Granica Kętrzyn 4:2 (1:1)
Tur Bielsk Podlaski – Motor Lubawa 0:2 (0:1)
Płomień Ełk – Sokół Ostróda 1:2 (1:0)
Wissa Szczuczyn – ŁKS 1926 Łomża 1:5 (0:2)

Start Działdowo – Znicz Biała Piska 2:0 (1:0)
1:0 – Wieczorek (45’)
2:0 – Ogrodowczyk (90’)

Start: Leśniewski – Osika, Dąbrowski, Chrzanowski, Rogoziński – Chądzyński, Orzechowski (73’ Szypulski), Wieczorek (84’ Szymański), Wyźlic – Bróździński (80’ Oleszko), Ogrodowczyk (90’ Łukaszewski)

Znicz: Masłowski – Gryko, Lutrzykowski (52’ Kierznowski), Piwko, M. Świderski – Domański (84’ D. Świderski), Falkowski, Butkiewicz (70’ Mąka), Janik – Radzikowski, Adamiec