Data dodania: 27.07.2012  |  wyświetlenia: 2588
Nasz region zagrożony jest upałem I stopnia, czyli temperatura maksymalna na wysokości 2m będzie oscylowała w granicach 34'C
Weekend w Piszu - tylko z wodą
Weekend w Piszu - tylko z wodą
Coraz częściej spotykamy się z wahaniami temperatury. Jak w sinusoidzie raz jest bardzo zimno i deszczowo, potem przychodzą upały. Z roku na rok sezon wakacyjny w Polsce nierozerwalnie zaczyna wiązać się z panującymi upałami. Słupki rtęci osiągają rekordowe wyniki wystawiając organizm na ekstremalne, jak na naszą strefę geograficzną, temperatury.

Upalny weekend w Piszu zapowiedział upalny piątek. Redakcyjny termometr wskazywał 32 stopnie celsjusza i takie wskazania powinny być również w sobotę i niedzielę. Temperatura może nieco spaść w poniedziałek. Nasz region zagrożony jest upałem I stopnia, czyli temperatura maksymalna na wysokości 2m będzie oscylowała w granicach 34 st. C.

Kilka porad jak walczyć z upałem:

Z upałem nie mają z reguły problemów ludzie młodzi, zdrowi i wysportowani jednak osoby starsze lub z chorobami układu krążenia, w czasie dni upalnych, są narażone na niebezpieczeństwo zasłabnięcia lub w skrajnych przypadkach śmierci. Skuteczna walka z upałem, jeżeli nie siedzimy cały dzień w klimatyzowanych pomieszczeniach, jest możliwa i wręcz wskazana. Stosując kilka skutecznych rad można skutecznie zminimalizować negatywne skutki upału na organizm.

Przede wszystkim należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej i soków. Wraz z potem organizm traci dużo cennych składników, dlatego tak ważne jest bieżące uzupełnianie ich. Pocenie się jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed przegrzaniem. Podczas intensywnego pocenia się można spróbować pić napoje izotoniczne dla sportowców. Napoje te stanowią optymalne połączenie soli, węglowodanów i witamin dobranych dla szybkiego nawodnienia organizmu. Ważne jest żeby pić małe ilości płynów przez cały czas, tak aby utrzymać w organizmie ich optymalny. Odczuwalne pragnienie jest znakiem, że doszło do odwodnienia i nasza kuracja nawadniająca jest nieskuteczna. Należy wtedy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Kolejną ważną sprawą jest unikanie, w miarę możliwości, wysiłku fizycznego, zwłaszcza w porze popołudniowej, gdy panują najwyższe temperatury. Popołudniowy spacer także warto przełożyć na później, aby uniknąć niepotrzebnego wysiłku i ekspozycji na promienie słoneczne.

Ubierając się warto dobrać ubrania o jasnych kolorach, odbijających słońce. Ubiór w ciemnych barwach spowoduje pochłanianie promieniowania słonecznego i spowoduje, że upał odczujemy ze zdwojoną siłą. W czasie spaceru można nałożyć na szyję lub głowę wilgotną chustę. Woda parująca z chusty powinna skutecznie obniżyć temperaturę chłodzonego miejsca.

Uważać natomiast należy z zimnymi napojami i lodami, których zbyt duża ilość prawie na pewno wywoła stany zapalne gardła, sprzyjające rozwojowi groźnych chorób.   

            
 

Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt