Data dodania: 25.09.2018  |  wyświetlenia: 982
Bądź widoczny na drodze
Załóż elementy odblaskowe
Krótszy dzień, mgliste poranki to pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni. To także czas, aby przypomnieć sobie o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. O odblaskach, korzyściach z ich używania na co dzień oraz obowiązkach prawnych pisaliśmy już nie raz. Okazuje się jednak, że wciąż jeszcze niektórzy piesi igrają z losem ryzykując życie, a w najlepszym przypadku mandat. Widoczny – znaczy bezpieczny, przypominają policjanci.
Policjanci drogówki wciąż sprawdzają, jak piesi wywiązują się z obowiązku używania elementów odblaskowych  poza obszarem zabudowanym po zmroku. Przed nami coraz krótsze jesienne dni. Do tego widoczność ograniczona mgłami i opadami. Taka aura jest okazją, aby ponownie przypomnieć o obowiązujących przepisach dot. noszenia odblasków przez pieszego poruszającego się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Odblask w dowolnej formie powinien mieć każdy bez względu na wiek.  Po zmroku  poprawi on widoczność i da szansę kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Zaleca się umieszczać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców- wówczas będziemy mieli pewność, że elementy te są widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę pojazdu z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierującemu wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W przepisach przewidziano wyjątek odnośnie noszenia odblasków. Mianowicie, pieszy może poruszać się poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeśli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Odblaski nie są też wymagane w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Istnieją jednak kary za niestosowanie się do obowiązującego przepisu. Za brak elementów odblaskowych po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym grozi mandat w wysokości nawet 100 złotych, ale przede wszystkim utrata zdrowia lub życia. 

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt