REKLAMA
Data dodania: 03.08.2018
Najważniejsze zasady korzystania z kąpielisk
Bezpieczeństwo nad wodą
Przed nami kolejny wakacyjny weekend sprzyjający wypoczynkowi nad wodą. Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku.
 Najczęstsze przyczyny utonięć zdaniem policyjnych „wodniaków” to:

  • brawura
  • alkoholu
  • brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak
  • wypadnięcie z jachtów, czy z innych sprzętów pływających
  • niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych, np. kapoków
  • korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

Chcąc zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom nad wodą policjanci przypominają o zachowywaniu podstawowych zasad ostrożności i rozwagi:

MIEJSCE
Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli. Warto rozeznać miejsce kąpieli i korzystać z niego stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

BRAK UŻYWEK
Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

OSWAJANIE Z WODĄ
Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA
Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka, zwłaszcza dzieciom.

POKORA DLA ŻYWIOŁU I SZACUNEK DLA INNYCH
Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

POWIADAMIANIE SŁUŻB
Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt