REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Kto powinien korzystać ze stabilizatora napięcia
Każdy z nas na co dzień otoczony jest mnóstwem urządzeń elektronicznych. Zaczynamy dzień od sprawdzenia wiadomości na telefonie, w biurze używamy komputera, w domu korzystamy z lodówek np. z elektronicznym sterowaniem. Awarie prądu, czy skoki napięcia w sieci energetycznej, które powodują poważne uszkodzenia sprzętu mogą być więc poważnym utrudnieniem i zaburzeniem rytmu dnia. Aby tego uniknąć, coraz częściej i chętniej decydujemy się na zakup stabilizatora napięcia sieciowego AVR. Na czym polega jego działanie?
Stabilizator napięcia – Co to jest?

Stabilizator napięcia sieciowego AVR (ang. AVR – Automatic Voltage Regulator) to urządzenie, którego głównym zadaniem jest dostarczanie prądu o stałej mocy do sprzętu elektronicznego oraz domowego RTV-AGD. W momencie kiedy w sieci następują skoki napięcia (zbyt niskie lub zbyt wysokie), stabilizator automatycznie reguluje napięcie na wyjściu tak, aby było bezpieczne dla podłączonego sprzętu. Urządzenia elektroniczne cechują się bowiem wysokim stopniem czułości i każdego rodzaju wahania(zarówno za wysokie i za niskie napięcie) mogą spowodować uszkodzenia. Dla jakich urządzeń może być to szczególnie niebezpieczne?

Są to m.in.

  • Komputery, serwery, routery, modemy, podzespoły sieciowe
  • Telefony
  • Pompy ciepła
  • Lodówki
  • Telewizory
  • Sprzęt muzyczny
  • Odtwarzacze CD-DVD

Jak działa stabilizator napięcia sieciowego?

Stabilizator napięcia sieciowego AVR działa na zasadzie układu, który utrzymuje właściwe napięcie stałe, niezależnie od obciążenia i tego, ile odbiorników podłączonych jest do niego. Napięcie pobierane z sieci przechodzi przez uzwojenie transformatora, a następnie jest odpowiednio wysterowane przez wbudowany układ AVR. Seria modeli AVR marki VOLT Polska oferuje na wyjściu stabilizację ze sprawnością ok. 8-11%, a seria AVR PRO ok. 3%.

Parametry techniczne

Aby dobrać odpowiedni stabilizator, należy wziąć pod uwagę kilka poniższych parametrów m.in.

  • Liczbę faz
  • Moc
  • Zakres dostosowań
  • Szybkość reakcji
  • Dostępność zabezpieczenia przed przeciążeniem
  • Metodę połączenia

Kiedy potrzebny stabilizator trójfazowy?

Jednym z głównych parametrów decydującym o wyborze stabilizatora napięcia do jest liczba faz. Sieć jednofazowa wymaga stabilizatora z podłączeniem 220V. Co zrobić wypadku prądu trójfazowego.? Istnieją trzy rozwiązania: kupno trzech stabilizatorów jednofazowych, aby wyregulować każdą fazę, instalacja stabilizatora tylko na jednej fazie, do której podłączeni są najbardziej wrażliwi odbiorcy lub instalacja mocnego urządzenia trójfazowego do kontrolowania napięcia w całym domu.

Stabilizator napięcia sieciowego trójfazowy AVR PRO 10000VA 3% 3F marki VOLT łączy w sobie cechy 2 urządzeń: regulatora napięcia i urządzenia przeciwprzepięciowego.

Główną funkcją jest automatyczna regulacja napięcia podawanego na wejściu stabilizatora. Urządzenie poprawia parametry napięcia podawanego m.in. z sieci lokalnej lub generatora prądotwórczego. Tłumi również zakłócenia wprowadzane do sieci elektrycznej przez inne urządzenia.

Stabilizator pracuje w trybie trójfazowym, czyli wyrówna zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie wejściowe i poda na wyjściu napięcie po stabilizacji. Stabilizator napięcia sieciowego trójfazowy AVR PRO 10000VA 3% 3F współpracuje m.in. z komputerami, sprzętem RTV-AGD (telewizory, sprzęt muzyczny, odtwarzacze CD-DVD).

Bezpieczeństwo naszych urządzeń dla każdego

Stabilizator napięcia jest niezbędny dla każdego kto chce mieć pewność, że jego lodówka, telewizor czy telefon nie ulegnie awarii w wyniku nagłego skoku napięcia. Nowoczesne stabilizatory napięcia sieciowego AVRsą po to, aby chronić nas przed dużymi wydatkami związanymi z  naprawą sprzętów, które przez skoki napięcia przestają działać i wymagają kosztownej naprawy.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt