ARTYKUŁ PARTNERA
Jaki plecak w góry wybrać? Przegląd modeli, ceny, poradnik
Wygodny plecak w górach to obok butów najważniejsza rzecz determinująca udany trekking. Jaki wybrać plecak? Ile kosztują najlepsze modele i czym kierować się podczas wyboru? Zobacz nasz przewodnik po górskich plecakach.
Dlaczego plecak w górach jest ważny?

Plecaki turystyczne powinny być odpowiednio wentylowane, stabilnie przylegać do ciała wokół kręgosłupa oraz mieć wygodne szelki, najlepiej miękkie i grube, by komfort noszenia plecaka był jak najlepszy. Liczą się również pasy: piersiowy i biodrowy.

Plecak w górach to sprzęt obowiązkowy. Jego rodzaj uzależniony jest od celu wycieczki. Inny plecak będzie potrzebny na jednodniowy trekking, inny na wyprawę kilkudniową. Jeszcze inne plecaki wybiorą osoby, które się wspinają. Najpierw zatem należy określić cel i zastanowić się, co będziemy w nim nosić. Od tego też zależy pojemność plecaka.

Jakie są pojemności plecaków?

Na wycieczki krótkie tzn. jedno-, dwudniowe polecane są pojemności 20-50 l. Na wycieczki kilkudniowe wybieramy pojemności 40-70 l, a na wycieczki bardzo długie plecaki o pojemności większej niż 70 l.

Jakie modele warto wybierać?

Plecaki turystyczne dobrej jakości są dość drogie. Najbardziej docenianą marką wśród górskich pasjonatów jest Deuter. Plecaki tej marki kosztują np. 40 l około 700 zł, większe 70-litrowe to koszt powyżej 1000 zł. Jeśli chcemy zainwestować w dobry sprzęt, który będzie służył przez długie lata, spokojnie można postawić na tą właśnie markę.

Jeśli natomiast szukamy nieco tańszej alternatywy, to dość dobrej jakości plecaki oferuje Decathlon. Z oferty tego sklepu na uwagę zasługują modele wspinaczkowe, które sprawdzą się też w trekkingach. Przyzwoity plecak marki SIMOND o pojemności 22 l kupimy za 99 zł, plecak 70 l kosztuje około 350 zł.

Czym kierować się przy wyborze plecaka?

Należy zastanowić się, na ile wypraw planujemy kupić plecak. Czy ma nam służyć na sporadyczne wycieczki czy też będziemy go używać np. 2 razy w miesiącu na szlaku? Jeśli chcemy często wybierać się w góry, zdecydowanie warto zainwestować i wybrać model z górnej półki cenowej. Przed zakupem trzeba plecak przymierzyć i dopasować wszystkie szelki i pasy – biodrowy i piersiowy. Ich odpowiednie zapięcie i regulacja to klucz do wygodnej wędrówki.

Zebranie podstawowego sprzętu (plecak, buty, odzież) to koszt minimum 2000 zł. Dość duży jednorazowy wydatek można rozłożyć na mniejsze płatności, decydując się na pożyczkę ze sprawdzonej instytucji. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, rozważ różne opcje, obliczając koszty na wygodnym kalkulatorze pożyczek od Providenta.

Czy cena powinna być determinantem wyboru? Za wysoką ceną idzie również dobra jakość, ale nie we wszystkich przypadkach. Popularne i designerskie górskie marki, które są dość drogie, nie zawsze będą oferowały świetną jakość. Dobrze przeszukać fora internetowe, sprawdzić opinie o danym produkcie, przeanalizować różne marki i, przede wszystkim, swój budżet. Jeśli zależy ci na plecaku z górnej półki, możesz wziąć pod uwagę pożyczkę. Ale pamiętaj – zawsze dokładnie sprawdzaj firmę, z którą chcesz wejść we współpracę i w miarę możliwości korzystaj z kalkulatora pożyczek dostępnego w internecie.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt