Data dodania: 28.11.2019  |  wyświetlenia: 4205
Ćwiczenia straży pożarnej
Co zdarzyło się na Osiedlu Wschód?
Fot. OSP Orzysz
Wozy strażackie, które pojawiły się wczoraj, 27 listopada, na Osiedlu Wschód zaniepokoiły mieszkańców. Pożar, wypadek... co działo się przy ulicy Kmicica?
Spieszymy wyjaśnić, ze były to zorganizowane ćwiczenia z zakresu ratownictwa przy zdarzeniach masowych. W akacji wzięły udział jednostki strażackie PSP oraz OSP z Pisza, Białej Piskiej i Orzysza.Scenariusz akcji był następujący: na samochody stojące przed przejściem dla pieszych, najechał samochód ciężarowy, w wyniku czego jeden z nich wpadł w grupę przechodzących przez przejście dla pieszych uczniów. W pojazdach uczestniczących w zdarzeniu uwięzione zostały osoby, których stan wymagał natychmiastowego udzielenia pomocy. Uczniowie przechodzący przez pasy odnieśli obrażenia od lekkich otarć, po ciężkie złamania, włącznie z krwotokami zagrażającymi życiu - informuje st. kpt. Grzegorz Kuliś KP PSP Pisz.


Osoba prowadząca samochód ciężarowy w wyniku zderzenia wypadła przez przednią szybę pojazdu. Na skutek zderzenia z jednego z samochodów wyciekły płyny eksploatacyjne, które uległy zapaleniu. Pożar samochodu rozprzestrzenił się na trawę w bezpośredniej okolicy miejsca zdarzenia, a następnie doszło do pożaru pobliskiego lasu (młodnik) -  kontynuuje st. kpt. Grzegorz Kuliś KP PSP Pisz.
Zadaniem pierwszych przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, była ocena sytuacji na miejscu zdarzenia i dokonanie wstępnej segregacji poszkodowanych. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały kolejne zastępy, Policja oraz ZRM.


W trakcie działań powołano sztab, w skład którego powołano przedstawicieli Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego, samorządów powiatowego i gminnego oraz oczywiście Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. W celu zabezpieczenia osób poszkodowanych przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych na miejscu zdarzenia rozstawiony został pozostający w dyspozycji JRG w Piszu namiot pneumatyczny z ogrzewaniem.


Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego dokonał powtórnej segregacji (tzw. retriage) stwierdzając zgon dwóch osób, cztery kwalifikując do grupy tzw. „czerwonej” potrzebującej najpilniejszej pomocy medycznej, osiem osób do grupy „żółtej” – oczekującej na pomoc w następnej kolejności i sześć osób do grupy „zielonej” – najmniej poszkodowanych. Równolegle prowadzone były działania gaśnicze mające na celu ugaszenie rozprzestrzeniającego się pożaru młodnika.Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było doskonalenie taktyki działań gaśniczych oraz technik ratownictwa medycznego i technicznego. Szczególny nacisk został położony na koordynację działań w trakcie zdarzeń masowych, organizację pracy w sztabie oraz na organizację łączności na potrzeby działań ratowniczo-gaśniczych.

W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z JRG w Piszu oraz jednostek OSP z Jeży, Lisek, Odoj, Ogródka, Orzysza, Pogobia Średniego, Skarżyna, Wejsun i Wiartla, łącznie 16 pojazdów i 75 ratowników oraz służby współdziałające.

Fot. PSP Pisz, OSP Orzysz
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt