REKLAMA
Początek: sobota 22 września 12:00
Młodym Einsteinom włosy stawały dęba
Udostępnij artykuł na Facebooku
Edukacja wcale nie musi być nudna. Nauka może kojarzyć się z zabawą, magią, eksperymentami oraz ciekawymi zjawiskami. Przynajmniej taki jest cel projektu „Eduscience”, któremu lideruje Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wiedzą o tym również uczestnicy sobotniego Festiwalu Nauki, który zorganizowano w samym sercu Pisza.

Niestety, jak wynika z badań z PISA (Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), jeszcze w 2006 r. uczniowie nie byli dobrze przygotowani do samodzielnego myślenia, refleksji nad własną nauką oraz wyjścia poza znane im schematy. Skuteczną receptą na zmianę niekorzystnego wizerunku nauki mają się okazać m.in. platformy e – learningowe, transmisje on – line z laboratoriów oraz festiwale plenerowe. Pierwszy z dwunastu pikników odbył się w dniach 7 – 8 września w Brodnicy. Dwa tygodnie później objazdowy Festiwal Nauki zawitał do Pisza.

Dzisiejszy pokaz kończy tegoroczny objazd. Kolejne festiwale odbędą się w czerwcu i we wrześniu przyszłego roku. Celem takich eventów jest zwiększenie zainteresowania dzieci różnorodnymi nowinkami technicznymi, ponieważ już w tej chwili brakuje specjalistów z dziedziny fizyki, biologii, chemii i matematyki. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom, kiedyś to się zmieni. Jak powszechnie wiadomo, dzieci najłatwiej zachęcić do czegoś zabawą – mówi Marta Wieczorek, która wraz z Agnieszką Ostrowską uczyła najmłodszych jak wykonać lampkę nocną z oleju roślinnego, soku owocowego i musującej tabletki.

Trochę wcześniej przeprowadzałyśmy eksperymenty ze sztucznym śniegiem, pakowałyśmy rodziców do próżni, mieszałyśmy płyny. Nie zapomniałyśmy także o śmiesznej historii Pana Jajecznego, który na przyjęciu trochę za dużo zjadł i nie mógł wrócić do domu. Na szczęście pomogłyśmy mu z powrotem przedostać się do słoika. Liczę, że dzieciaki zapamiętają to, co im dziś przekazałyśmy i będą samodzielnie wykonywały zaprezentowane doświadczenia – ma nadzieję Agnieszka Ostrowska.

W rozstawionych, na Placu Daszyńskiego, pięciu namiotach tematycznych Polskiej Akademii Nauk można było zobaczyć: jak włosy stają dęba po zetknięciu z prądem o napięciu 200 000 V - Edu-Zjawiska, magię w chemii- Edu-Magia, kolorową naukę Edu-Kolory i analizy naukowe Edu-Analizy. Nie zabrakło gier edukacyjnych i zabaw dla dzieci.

Z kolei w namiocie Edu-Substancje można dowiedzieć się, z czego zbudowany jest człowiek oraz porozmawiać o kwasach i zasadach. Poza tym dzieci i ich rodzice mogą nauczyć się rozpoznawać złamania na zdjęciu rentgenowskim. Szczególnie najmłodsi chętnie przebierają się za trupa oraz doklejają sobie kości – opowiada Małgorzata Wielechowska.

Miłym dodatkiem do sobotniego Festiwalu Nauki „Eduscience” były: pokazy form tanecznych i wokalnych Piskiego Domu Kultury, prezentacje artystyczne uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz występ Piskiej Orkiestry Dętej. Dzień wcześniej, znany brytyjski psycholog Colin Rose opowiadał nauczycielom i pedagogom z gminy Pisz o nowoczesnych metodach nauczania.





























































































Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt