REKLAMA
Początek: sobota 15 września 09:00, Koniec: niedziela 16 września 18:00
Przejechali setki kilometrów, aby zobaczyć fortyfikacje
Udostępnij artykuł na Facebooku
To była prawdziwa uczta dla pasjonatów historii. W miniony weekend można było bezpłatnie zwiedzić pochodzące z okresu II wojny światowej fortyfikacje „Punktu Oporu Pisz”. Fachową wiedzą służyli członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”.

Akcja wzbudza duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców Pisza, lecz także turystów. Wczoraj kilku moich kolegów z Gniezna pokonało około 600 – kilometrową trasę, aby zwiedzić nasze schrony. Gościmy także grupę z Warszawy, która nas bezinteresownie wspiera przy sprawach organizacyjnych. Cieszę się, że fortyfikacje stają się powoli rozpoznawalnym produktem turystycznym. Niektórzy uważają nawet, że nasze schrony są lepiej zorganizowane niż te w Mamerkach lub w Wilczym Szańcu. Takie opinie dopingują nas do dalszych działań na rzecz pielęgnowania miejsc pamięci i męczeństwa. Niedawno odnowiliśmy pomnik w Dłutowie, wkrótce przeprowadzimy renowację pomnika w Grzegorzach.

Niedługo oddamy do użytku także schron bierny, który pełnił kiedyś funkcję garażu dla sprzętu ciężkiego. Najpierw jednak musimy go w środku pomalować oraz poczekać na dostawę stolika pod ciężki karabin maszynowy. W związku z tym dziś i wczoraj mogliśmy zwiedzić jedynie militaria oraz odrestaurowany schron Rb 502 wraz z ekspozycją wyposażenia wojskowego
– opowiada Sławomir Wolski, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”.

Bezpłatne zwiedzanie fortyfikacji z okresu II wojny światowej odbywało się w ramach piskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – akcji łączącej walory edukacyjne i społeczne z ochroną kultury.



 

































Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt