Data dodania: 01.05.2022  |  wyświetlenia: 1517
Majówka 2022. Początek sezonu na wodzie
Rower, motocykl, żaglówka, spacer, grill, piknik – to elementy, które niektórym nieodłącznie kojarzą się z początkiem maja. Z kolei policjantom długi weekend majowy nieodłącznie kojarzy się ze wzmożoną pracą i to nie tylko na drogach.
Maj to również początek służb pełnionych na wodach i terenach przywodnych. Warmińsko-mazurscy policjanci są przygotowani do nowego sezonu letniego, dla którego wprowadzeniem jest majówka. Jedni planują wypoczynek i szukają miejsc na wyjazd, a drudzy – wśród nich policjanci – przygotowują się do wzmożonej pracy i służb pełnionych nie tylko na lądzie.

W tym roku długi weekend majowy i związane z nim działania policjantów przypadają od ostatniego piątku kwietnia do pierwszego wtorku maja włącznie (29.04.-03.05.2022). Okoliczności są nieco inne niż rok temu. Obostrzenia i ograniczenia zostały zniesione, ale pandemia nie została jeszcze odwołana, a zagrożenia wynikające z covid-19 wciąż są realne. Dlatego zadbajmy o swoje zdrowie i przestrzegajmy zasad higieny i zaleceń sanitarnych, szczególnie przebywając w miejscach publicznych i wśród tłumów.

Majówka poza domem

Wyjeżdżając z domu na weekend majowy zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenia swojego mienia. Niestety są osoby, które mogą chcieć wykorzystać nieobecność domowników i włamać się do środka. Dlatego przed opuszczeniem domu czy mieszkania, dokładnie sprawdźmy czy pozamykane są okna, drzwi, a zawory wody i gazu zakręcone. Jeżeli mamy zaufanych sąsiadów, przekażmy im informacje o naszym wyjeździe i pozostawmy kontakt do siebie. Ze sobą zabierzmy jedynie niezbędne przedmioty i dokumenty, a wartościowe przedmioty oraz gotówkę i karty płatnicze zawsze miejmy w zasięgu wzroku i dłoni.

Majówka na drogach

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą czuwać nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem jego uczestników, wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewając się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.
W 2021 roku podczas majówki (30.04.-03.05.) na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 6 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do 150 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 34 nietrzeźwych kierujących.

Majówka na wodach i terenach przywodnych

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W tym sezonie na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 90 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 30 łodzi i sprzęt ratunkowy. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających.

Policyjne łodzie już na wodach. Wodniacy gotowi do sezonu

Warmia i Mazury obfitują w miejsca idealne dla wodnej rekreacji. Dlatego też niezbędne jest odpowiedie przygotowanie służb do niesienia pomocy w tych najbardziej obleganych przez turystów i mieszkańców miejscach.

Jedną z policyjnych łodzi już w piątek (22.04.2022) zwodowali policjanci w Nowej Pasłęce (KPP w Braniewie), by dzięki niej będą patrolować wody Zalewu Wiślanego oraz rzeki Pasłęki. R-1 Parker 800 Pilothouse to jedna z najnowocześniejszych łodzi na Warmii i Mazurach. Policyjna łódź motorowa służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych (zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych) oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Jest ona dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich i jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i echosondę.


Swoje łodzie zwodowali też policjanci z KPP w Mrągowie. W Mikołajkach policyjna łódź SPORTIS S-6500/k z początkiem maja wyruszy na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Policjanci będą pilnować porządku na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtowisko, Śniardwy, a także na kanale Tałckim. Nie zabraknie również wodniaków w Mrągowie na Jeziorze Czos, z którego z łodzi motorowej Parker kontrolować będą mrągowskie kąpieliska miejskie, przystanie oraz kemping. W Pieckach natomiast mundurowi będą pilnować porządku z łodzi płaskodennej Atol. Jak co roku policyjni wodniacy realizować będą wspólne służby na wodzie z WOPR-em oraz MOPR-em.


Źródło: KPP Pisz
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
c

Niech zyje sojusz robotniczo-chlopski!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt