Data dodania: 14.01.2022  |  wyświetlenia: 6517
Trwają konsultacje w sprawie wojewódzkich uchwał antysmogowych
Ogrzewanie węglem, drewnem i biomasą będzie zabronione?
Do 21 stycznia 2022 roku trwają konsultacje społeczne w sprawie projektów tzw. uchwał antysmogowych, określających ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw wyznaczonych dla obszarów miast oraz dla obszarów poza miastami województwa warmińsko-mazurskiego.
W treści uchwały przygotowanej czytamy m.in. o ograniczeniach, albo wprost o konkretnym zakazie ogrzewania węglem lub drewnem, jeśli dom ma możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej.

„Uchwały antysmogowe” dla obszarów miast województwa warmińsko-mazurskiego oraz dla obszarów poza miastami mają następujące założenia:

1) zakaz stosowania we wszystkich instalacjach, niezależnie od posiadania prawa własności użytkowanej instalacji, spalania paliw stałych najgorszej jakości, zakazanych w przepisach prawa, tj.: węgla brunatnego, mułów węglowych, flotokoncentratów, dowolnych mieszanin paliw zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego; niespełniających wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, niesortowanych; dla których nie wystawiono wymaganego świadectwa jakości oraz paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.
2) W przypadku dostępności sieci ciepłowniczej lub gazowej lub/i technicznych i ekonomicznych możliwości podłączenia do tych sieci właściciele instalacji zamontowanych i użytkowanych przed dniem wejścia w życie uchwały:

  • od 1 sierpnia 2027 r. (2029 r. dla obszarów poza miastami) dla kotłów poniżej klasy 3 (pozaklasowe „kopciuchy”)
  • od 1 sierpnia 2029 r. (2032 r. dla obszarów poza miastami) dla kotłów klasy 3 i 4
  • od 1 stycznia 2030 r. (2035 r. dla obszarów poza miastami) dla kotłów klasy 5 (dot. paliw węglowych, zgodnie z PEP2040)
  • od dnia wyłączenia z eksploatacji dla kotłów klasy 5 (dot. biomasy stałej drzewnej)

zobowiązani będą do stosowania: paliwa gazowego, gazu płynnego LPG, lekkiego oleju opałowego.

3) Dopuszcza się w miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń (np. kominkach) niespełniających wymagań ekoprojektu spalanie biomasy stałej pochodzenia drzewnego o wilgotności poniżej lub równej 20% do dnia 31 lipca 2029 r. (2032 r. dla obszarów poza miastami), a w spełniających wymagania ekoprojektu dopuszcza się spalanie bez ograniczeń czasowych.

Właściciele instalacji oddanych do eksploatacji po dniu wejścia w życie uchwały zobowiązani będą do stosowania wyłącznie: paliwa gazowego, gazu płynnego LPG lub lekkiego oleju opałowego.

Czyli będą mieli obowiązek:

- podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub
- zamontować i użytkować wyłącznie instalację gazową lub olejową na ww. paliwa lub
- stosować odnawialne źródła energii (np. pompy ciepła, fotowoltaika).

Więcej na: stronie
https://warmia.mazury.pl/srodowisko/aktualnosci/7231-uchwala-antysmogowa-dowiedz-sie-wiecej
Zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w konsultacjach poprzez składanie uwag, opinii i wniosków do projektów uchwał - każdy głos jest cenny i może mieć wpływ na ostateczny kształt uchwał - czytamy na stronie Urzędu w Olsztynie.
Głosy w tej sprawie już napływają do naszej redakcji. Są to głosy oburzenia i sprzeciwu. Projekty w/w uchwał narzucają obowiązek ogrzewania domów jedynie gazem oraz olejem opałowym, eliminując jednocześnie z katalogu takie paliwa jak biomasa, pelet drzewny i drewno.
Takie działanie doprowadzi do gwałtownego zwiększenia kosztów ogrzewania dla naszych mieszkańców, jak też spowoduje spadek popytu na drewno, pelet oraz biomasę, a co za tym idzie zamknięcie wielu firm zajmujących się produkcją tych wyrobów. Proszę pamiętać, iż pelet powstaje z odpadu produkcyjnego powstającego w zakładach obróbki drewna. Zakłady te będą musiały ponosić koszty utylizacji odpadu, przez co stracą rentowność. (Gaz i Olej opałowy nie mają zbyt wiele z ekologią). Projekty te wykraczają daleko poza zakres uregulowań prawnych krajowych, jak też unijnych. - mówi Grzegorz Pałdyna, wiceburmistrz Białej Piskiej - Co z miastami, które zainwestowały miliony zł w kotłownie miejskie na takie paliwa? Czy zgadzamy się na narzucenie nam przez lobby obowiązku ogrzewania się jedynie gazem? Drodzy Państwo budujemy spalarnie śmieci, gdzie utylizujemy toksyczne odpady bez szkody dla środowiska, a chcemy zabronić palenia drewnem i paliwem pochodnym drewna dla osób fizycznych w naszych miastach i wsiach!
Uchwała czeka na konsultacje - nasz głos w tej sprawie może być niezmiernie cenny.

Konsultacje społeczne - Formularz znajduje się na dole strony.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Mariusz

Ułomni umysłowo wynyślają takie uchwały . Oni są chyba kompletnie odmużdżeni

Miele2

Kryptokomuchy chcą ludzi uzależniać od organizacji, na których mają posadki i z których ciągną profity. Dajcie ludziom wybór, wy nadęci decydenci.

Miele

Jestem za zamknięciem w psychiatryku ludzi, którzy wymyślają takie głupoty.

Polak

Cytując S. Michalkiewicza:"Niemcy po to forsują dekarbonizację w Unii Europejskiej, żeby móc zostać monopolistą w sprzedaży rosyjskiego gazu dla całej Europy". Powstaje pytanie, kto w województwie "przyjął" do kieszeni?

Ryszard

Moze nie chodzi o gaz tylko o wykonczenie producentów pelletu wtedy cala trocina trafi do duuuzego producenta plyt wiorowych na E.... I to tutaj może lobby działa

Polak

Myślę, że plan jest mniej skomplikowany i chodzi min. o wykończenie producentów pelletu, bez troszczenia się o to, gdzie trafią wióry. No chyba, że w tle jest spółka z niemieckim kapitałem, wówczas świnia będzie podłożona niczym żadki gatunek żaby w okolice Augustowa (to nic, że zdechły) ;-)

edzio

firma egger producent plyty wiórowej meblarskiej i wszystko jasne

Pisz

Ceny w górę za gaz a wynagrodzenia nić najlepiej płacić niską krajowo

Jury

Projekty uchwal przygotowane w urzedzie marszalkowskim rzadzi w sejmiku koalicka PO P SL wiec albo kolega bez wiedzy i bazgra albo klakier i zmienil sens tu chodzi o sprzeciw a nie bluzganie idz pod inny artykuł wyzywac pis. Tu wazne jest zablokowanie w takiej formie uchwał Precz z lobby psl po.

donald

Konsultacje to pisowskie pustoslowie,obnizyc cene za gaz i prad do poziomu adekwatnego do osiaganych dochodow przez zubozale spoleczenstwo piskie to ludzie sami przestana palic smieciami i oponami w kopciuchach.

Mazur

Ale cos się chyba komuś pomyliło. To nie jest pomysł rządowy tylko samorządu województwa a tam przecież rzadzi nie-pis. To albo obywatele nie wiedzą jak i na kogo głosują albo ktoś tu jest po jednym głębszym. Tak czy siak proponuje najpierw przemyśleć to co się napisze bo wychodzi nieco smiesznie (dla piszacego).

pedro

Mazurowi,trzeba zalatwic wizyte u okulisty,zeby wreszcie dojrzal kogo mamy u wladzy.

Ryszard

Tobie trzeba zalatwic w sejmiku wojewodztwa warm mazurskiego rzadzi koalicja po psl i to ich projekty uchwał antysmogowych będą głosować w sejmiku nie myl sejmy RP z sejmikiem wojewódzkim

Dawid

Decyzje to juz dawno zapadly na szczytach pisowskiej wladzy w ktorym kierunku mamy isc.Ma byc drogi gaz i prad.Kto to sponsoruje-pisiory wspolnie z Niemcami.To im zalezy,zeby odciac nas od naszych zrodel energii.A wykonanie ustaw antysmogowych zrzucono na samorzady bo to latwiej ukryc z rodlo tych zmian.

Mazur

Droga energia i podatki za emisję CO2 to akurat agenda UE a nie nasz krajowy pomysł. Przypominam że ETS czyli spekulacyjny parapodatek (około 60 proc w kosztach energii płaconych przez obywateli to właśnie ETS) został przyjęty przez poprzednia koalicje PO PSL w 2014 roku jak pamiętam. Wszystko do sprawdzenia. Zatem proszę bez polityki bo akurat wychodzi to karykaturalnie. Natomiast w sejmiku województwa warmińsko mazurskiego rządzi koalicja PO PSL i to ich uchwała. Suche fakty.

Jam ci

Ciekawe czy za najniższą krajową będą tak rządzić. Myślą że ludzi bedzie stać na wymianę ogrzewania. Szczególnie po Nowym Nieładzie Polskim, wymyślonym przez darmozjadów pisiorow. Robcie tak dalej a pójdziecie na zbity pysk.

Sdf

Ciekawe a w Niemczech zachęcają dopłatami do zmiany ogrzewania gazowego na palenie drewnem

Kolo

Też mi autorytet przywołał. W Niemczech zapraszali też imigrantów licząc że za miske ryżu będą na nich pracować. A tu takie rozczarowanie. To lewactwo tak im już mózgi wyprało że sami się zakiwali na amen. Ruskie im zakrecili gaz to teraz mają problem. A też myśleli że będą tanio kupować gaz od ruskich przez NS2 potem drogo odsprzedawac sąsiadom i jeszcze zarobią. A tu proszę. Takie rozczarowanie. Tak się kończy krotkowzroczna polityka podszyta ideologia i oderwana od rzeczywistości. Faktycznie, przykład i autorytet że urywa pewną część ciała.

gazownik

Ale pisowsski blamaz!To czego Tuskowi nie udalo sie rozwalic bezczelnymi i prymitywnymi metodami niszczy teraz w bialych rekawiczkach Pinokio z Kaczorem.

Mazur

Z tego co się orientuję uchwała jest autorstwa rządzących samorządem województwa czyli PSL PO. Zatem pretensje do nich i do siebie. Jak się głosuje tak się ma.

Czarek Es

Mhm.... Powiem tak: owszem, głosowałem za wejściem do Unii. I nie żałuję. Ale do tamtej Unii, nie tego twora, co pokazuje zdebilały pysk tępej biurokracji za każdym razem, a najlepszym tego przykładem jak sami się próbowali podać do powołanego przez siebie sądu.

Już widzę, jak harcerze będą latać z miernikiem wilgotności do każdej jednej szczapy na ognisko, czy aby na pewno ma poniżej 20 procent wilgotności.... Kolejnym krokiem Unii winno być wobec tego skierowanie odpowiedniego wniosku do piorunów z nieba, z wyrazami zaniepokojenia skutkami emisji CO2 do atmosfery po uderzeniu w surowe drzewo. Ewenutalnie dać ładunkom elektrycznym z nieba cztery miesiące na zastosowanie się do wytycznych ustalonych na osobnym posiedzeniu grupy unijnej Thunderstorm, a po tym czasie w razie nie zastosowania się do zaleceń - naliczanie kar w kwocie adekwatnej do pochodzenia winowajcy, czyli wziętej z nieba. Jaka Unia taka logika.

Jeszcze trochę i von der Leyen z Verhofenem nie będą mieli kogo karać - poza sobą wzajem może, czego nam wszystkim życzę.....

Grzegorz

Zgłaszajcie wszyscy protesty do urzędu marszalkowskiego w Olsztynie. Rozsylajcie info na mefiach społecznościowych musimy to zablokowac razem bez znaczenia na opcję polityczną wyznaniowa czy inne podziały tu musimy stanąć razem od początku stycznia rozsylam do wszystkich mediów samorządów list otwarty i informuję o tych projektach. Razem damy radę jak nie bedziemy zaskarżac do sądu adm.

Zuzanna

chyba to samorzadowiec ujawnil ten walek w urzedzie marszalkowskim to chyba trzeba mu podziękować że ujawnił i zgłosił zastrzezenia szkoda że to nikt z urzedu w Piszu tylko z sąsiedniej gminy nasi śpią

Piszanin

Sam Pisz jest miastem porzuconym. Mieszkańcy z niego uciekają. Jedni wyjeżdżają gdzieś w Polskę, inni za granicę. Są jeszcze tacy co niby w nim mieszkają, ale tak naprawdę wyprowadzili się za miasto do tych swoich posiadłości w łupkach , babrostach itd. W Piszu mieszkają głównie ci biedniejsi i emeryci . Miasto jest brudne, zaniedbane we wszystkim. Jak tutaj rozwiązać takie problemy infrastrukturalne , jak przez dziesięciolecia każdy budował, jak chciał i gdzie chciał. Miasto jest porzucone przez władzę, kadrę zarządzącą, prezesów spółek, przedsiębiorców itd. Wszyscy się wypieli na to miasto, sami mieszkają na piskich wsiach , a nawet w innych gminach, tutaj tylko dojeżdżają do pracy i czerpią korzyści materialne. Przyjemność z mieszkania mają w zupełnie innym miejscu. Sam Pisz z ich pracy ma tylko brud i kompletny chaos. Dobitnym przykładem jest burmistrz i zastępca. Ci bogaci mieszkający na wsiach pod Piszem za tą infrastrukturę powinni zapłacić extra. Np. w postaci zróżnicowanych opłat i podatków. Przyjemność powinna kosztować.

Jaro

Uuu ale zawisc wyszła bierz kredyt kup ziemię i tez się buduj nikt nie zabrania najgorszy jad nieudolniakow co to do roboty dwie lewe i szczuc na innych. To właśnie smietanka Pisza co obecnego popiera i wybiera

Piszanin

doprowadzenie do waszych wybudowanych za kredyty luksusowych posiadłości pod Piszem dróg, wodociągów, kanalizacji odbyło się kosztem samego Pisza. Ta sama droga do waszych posiadłości w granicach miasta Pisz kosztowałaby 3x mniej. Wy po prostu okradliście pozostałych. Przeżarliście te kredyty, a rachunek za swoje luksusy wystawiacie pozostałym. Najwyższa pora z tym skończyć. Za przyjemność mieszkania na wsi trzeba zapłacić. To nie jest zawiść tylko racjonalne i rzeczowe podejscie do tematu.

Piotrek

Nalozyc sankcje na tych co mieszkaja poza miastem!

Ziuta

Do roboty a nie zazdrościć innym pozabierać takim jak ty zapomogi i inne dodatki za darmoche od raz odmieno by sie we łbach a tak lezy browar sie tani z biedry leje i szczuje na innych ty budowniczy wodociągów i asfaltow z twoich podatków haha sankcje to na takich darmozjadów i legatow

POdly

biednemu nazucic biednego karac doktryna niemiec

Polak

Pętla korporacyjna się zaciska pod pretekstem tzw. ekologii. Następny będzie zakaz używania własnych samochodów i nakaz korzystania z miejskich autobusów na gaz i trolejbusów. Czy za tą bandyterką nie stoi tą gwiazda, którą Szymborski ściągnął z Ostrołęki?

Mazur

Co do zasady jestem za i uważam, że już dawno powinno się te kwestie uregulować. Ale... jest tu wiele aspektów które przy okazji także powinny być uregulowane. Prawda jest niestety taka że na Mazurach w wielu miejscach i na wielu osiedlach sytuacja odnośnie jakości powietrza jest wielokrotnie gorsza już na Śląsku. I to są twarde fakty. Czarny Śląsk to już przeszłość. A my niestety płacimy za zaniechania infrastrukturalne i kilkudziesiecioletnie zapoznienia. Msci się też brak polityki przestrzennej mazurskich miast gdzie dominuje chaos urbanistyczny, brak spójności a w konsekwencji ogromne koszty infrastrukturalne jakie wiążą się z rozproszona zabudowa. Nie może być tak że jazdy sobie buduje gdzie chce i co chce nie patrząc na to jakie są i będą kierunki rozwoju infrastruktury ciepłowniczej, gazowej, kanalizacyjnej etc. Tu też duża winę ponoszą samorządy bo albo nie mają planów albo się tym nie interesują i chcą tylko sprzedać działki, a co będzie później to nie ich problem. I to są skutki. Do tego dochodzi w zasadzie brak (poza kilkoma miejscami) dostępu do sieciowego gazu ziemnego z krajowego systemu gazowniczego, który zapewnia najtańszy gaz dla odbiorcy końcowego (Pisz też nie ma połączenia z krajowym systemem gazowym a to co jest to pochodzi ze stacji regazyfikacji i także jest to paliwo drozsze). Jakkolwiek spalanie paliw stałych w domach jednorodzinnych co do zasady powinno być eliminowane gdyż to właśnie niska emisja odpowiada za smog, to w przypadku budowania centralnych ciepłowni na biomasę czy nawet węgiel ten problem można skutecznie eliminować (są skuteczne systemy oczyszczania spalin, wodne, elektrostatyczne i inne). W systemach centralnego ogrzewania taka możliwość jest i kompletnym bezsensem jest tego nie wykorzystywać w ciepłownictwie zorganizowanym. Tu się kłania brak polityki państwa a w zasadzie samobójcza polityka UE (chyba że chodzi tu wyłącznie o interes pewnego państwa które chce na siłę zostać pośrednikiem w handlu ruskim gazem na Europę i politycznie wymusza określone rozwiązania legislacyjne). Reasumując, trzeba zacząć od początku a nie od końca. Najpierw rozwoj sieci gazowej i ogólnie poprawa przepustowości energetycznej na Mazurach bo z tym jest totalny dramat. Tu władze lokalne z operatorem sieci gazowej powinny ściśle współpracować i przedstawić plany gazyfikacji oraz przygotować plany odbiorów. Bez tego nikt nie jest zainteresowany rozbudowa sieci gazowej bo nie wie jakie będą odbiory i gdzie. Tu władze lokalne większości mazurskich gmin nie robią praktycznie nic czekając aż coś samo przyjdzie. Otóż nie przyjdzie i nie przychodzi nic samo. W dalszej kolejności inwestycje w centralne ciepłownictwo tam gdzie są mu temu warunki techniczne i ekonomiczne (można pozyskać na to środki dotacyjne tylko trzeba mieć plan i jakaś koncepcję a nie tak jak to ma miejsce obecnie czyli latania dziury). I co ważne także plany urbanistyczne. Muszą być jasne plany gdzie i co wolno budować, gdzie są dzielnice mieszkalne a gdzie przemysłowe, turystyczne etc. Inna jest bowiem infrastruktura dla osiedli A inna dla przemysłu. Inaczej jej budowa kosztuje drogo oraz mamy urbanistyczny chaos. Dużo w świecie byłem i widziałem i prawdę mówiąc to co mamy u siebie (w tym problemy infrastrukturalne, smog i chaos architektoniczny) to jest konsekwencją naszych zaniedbań przez dziesiątki lat zarówno na szczeblu lokalnym jak też centralnym. Takie są skutki polityki zwanej ciepła woda w kranie czyli żeby jak najdłużej syedxuec na stołku i żeby był w miarę społeczny spokój. Do czasu jak widać. I bynajmniej nie interesuje mnie polityka. To są błędy wszystkich ekip od co najmniej połowy lat 80 tych. Tyle w temacie

spalający drewno

Tak nie można do Mazura pisać. Ale prawdą jest, że Mazur przedstawił co zostało zrobione źle w przeszłości a nie odniósł się do tego co RADNI zamierzają zrobić źle w przyszłości. Co do przyłączania domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczej (np PECu) to nie jest to kierunek przyszłościowy. W Piszu nadal powinno być dozwolone ogrzewanie domów drewnem, a RADNI z sejmiku, którzy głosować będą za zabronieniem takiego ogrzewania powinni być obciążeni kosztami. Kiedyś w Piszu mieszkała ( była nawet wiceburmistrzem ) Śląska-Zyśk. Teraz jest radną wojewódzką. Zobaczymy jak zagłosuje.

Mietek z Jagodnego

Na dzień dzisiejszy PGInG odracza wszelkie podłączenia do sieci gazowej . w Piśmie które od dnich otrzymałęm piszą że możliwość podłączenia do sieci gazowej w miejscowości Jagodne możliwe jest dopiero w latach 2025 2028 pozdrawiam .

Janina

Również niedawno postawiliśmy dom w miejscowości Jagodne i otrzymaliśmy pismo odmowne o podłączeniu do sieci gazowniczej do 2026 to czym mamy się ogrzewać jak wszystkiego chcą nam zakazać

Mazur

Możliwości jest od metra. Może być pompa ciepła, olej opałowy, czy nawet tymczasowo można postawić zbiornik na propan butan i potem jak będzie przyłączenie to wymienić tylko dysze (reszta kotla jest taka sama). Osobiście proponuje pompę ciepła. Czysto, wygodnie i bezobsługowo. Ekonomicznie też jest znosnie. Tylko musi być dobra jakość sprzętu wtedy eksploatacja jest tania i wydajność dobra. Akurat w sprzęt dobrej klasy warto zainwestować. Spokój na co najmniej 20 lat.

Żubr

Jeżeli chodzi o zdrowie to ogrzewanie nadmuchowe ( pompa ciepla) jest najgorsze.

Pozdrawiam.

KONFEDERACJA

Teraz możemy sobie tylko polamentować.A to jest tragiczny skutek naszych wyborów politycznych.Wybieramy do parlamentów różnych stopni lewaków i socjalistów ,a ci swoje obsesje zamieniają na obowiązujące prawo.

Jauns

PiS, PO, trochę w lewo i tak w koło.

Bezdomny Zdzisiek

Jo pieca ni mom bo jestem bezdomny i kary nie przyjmo

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt