Data dodania: 27.05.2021  |  wyświetlenia: 4839
Piszanin wziął udział w wideokonferencji
Umowa na przygotowanie dokumentacji obwodnicy Pisza została podpisana
Ministerstwo Infrastruktury oraz GDDKiA poinformowały o kolejnym kroku ku realizacji obwodnicy Pisza. W ciągu najbliższych 40 miesięcy powstanie Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowe z elementami koncepcji programowej inwestycji.
Podpisaliśmy umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej dwóch obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim - Olsztyna i Dywit oraz Pisza. Wykonawcą obu zadań jest konsorcjum firm TRAKT Sp. z o.o. Sp.k. i TRAKT Sp. z o.o. z Katowic. - informuje GDKiA.
Budowa obwodnic Olsztyna i Dywit oraz Pisza to kolejne w województwie warmińsko-mazurskim zadania realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Oprócz nich w regionie powstaną również obwodnice Smolajn, Szczytna i Gąsek. W ramach rządowego Programu wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.Na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63 wykonawca będzie miał 40 miesięcy. Koszt tego zadania to 2 230 297,50 zł. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz materiałów do decyzji środowiskowej.

W środę, 26 maja, odbyła się wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera, której tematem było podpisanie umów na prace przygotowawcze dla obwodnic Olsztyna i Dywit oraz Pisza. Piszanin podjął temat braku zadowolenia części mieszkańców Pisza z "okrojenia" planów obwodnicy z 15 km do 3,5km.

Oto zapis nagrania:Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Mieszkaniec

3,5-kilometrowa obwodnica i do tego jeszcze zahaczająca o miasto, to jakieś kpiny..

Burmistrz, radni i cały ten pożal się Boże niepełnosprawny urząd miejski, dostaną rozliczenie i podziękowanie od mieszkańców w odpowiednim czasie. Początek i koniec obwodnicy to minimum 12 - 15 km przed i za miastem, a średnie oddalenie łuku obwodnicy od brzegów miasta minimum 10 km.

Jeżeli włodarze miasta oraz ich pomagierzy myślą inaczej, - to oznacza ich nieudolność i poważne braki w zakresie "myślenia".

Lech

Im dłużej czytam wpisy,komentarze i opnie związane z projektem obwodnicy Pisza tym bardziej wątpię w zrealizowanie budowy prawdziwej obwodnicy przez nasze Miasto Pisz. Przypominam tylko że przy realizacji I etapu budowy obwodnicy ówczesne władze Pisza jak G.D.D.K i M nie miały w planach wybudowania obwodnicy . W raportach środowiskowych napisali że będzie tzw. cicha nawierzchnia, ekrany dźwiękochłonne ,pasy zieleni, krzewów minimalizujących hałas i spaliny i wszystko co tylko można pomyśleć a skończyło się na obiecankach.Jak w Piszu zebrano podpisy pod protestami mieszkańców ul Lipowej,Kwiatowej i Dr.Klementowskiego (kilkaset podpisów) przeciw przebiegu obwodnicy w tym miejscu to przedstawiciele G.D.D.K i M odział w Olsztynie nie odpisali na protest mieszkańców a ówczesne Władze Gminy Pisz szybko poinformowały miejscową prasę że to nie jest żadna budowa obwodnicy tylko Przeprawa Mostowa. I tak to potwierdził ówczesny przedstawiciel G.D.DK i M w Olsztynie na sztucznie zorganizowanej konsultacji P.D. Kultury. I tak został po budowie przeprawy mostowej hałas i smród spalin . Jak zbudują II Etap przez Dr. Klementowskiego i Sienkiewicza w sąsiedztwie szpitala to co to ma być obwodnica. A mieszkańcy bloków Fabryczna ,Klementowskiego, Sienkiewicza,Kwiatowa i szkoła przy niej położona oraz Lipowa i osiedle ul Warmińskiej ? A jak już powstanie ta "obwodnica" to turyści jadący na Orzysz,Giżycko, Węgorzewo pojadą "obwodnicą" czy przez Kościuszki Grunwaldzką i Olsztyńską. Jeśli niektórzy komentujący twierdzą że przejazd pojazdów przez centrum miasta , napędza nasz handel jest w błędzie. Owszem zrobią porządne zakupy w sieciówce a nazw sklepów nie podam. Dla informacji dodam że większość turystów zawsze ma zaplanowany wjazd do miasta .Ale do tego potrzebna promocja Miasta Pisz, jak np. profesjonalne Biuro Turystyki, propozycje i oferty kulturalne.Na dzień dzisiejszy stan dróg jest dobry i większość pojazdów jadących na Mazury od strony Warszawy wybiera słusznie dobrą i szybką drogę przez Pisz. I podróżnych jadących tą trasą może być tylko coraz więcej.W Piszu rozwiążemy problem korków i zatorów tylko poprzez budowę profesjonalnej obwodnicy . Jak nie teraz to kiedy? Szanowni Burmistrzowie ,Radni Miasta i Gminy Pisz Panie Starosto i Radni Powiatu. Mieszkańcy przypatrują się Waszym działaniom a ocenę wystawią.

konrad

>wiekszosc pojazdow jadacych na Mazury od strony Warszawy wybiera dobra i szybka droge przez Pisz,<

To po co te wasze 20 kilometrowe obwodnice?

henryk

Przeciez przyslowiowy "pies z kulawa noga" jadac od W-wy nie bedzie nadrabial przez 20 kilometrowa obwodnica,tylko walnie przez Pisz i nowa przeprawe nad torami,oszczedzajac czas i paliwo.

witold

A te wasze kredkowe obwodnice to jak maja biec?Przez srodek Puszczy Piskiej-to akurat Morsztyn z Worobcem wam na to pozwola.Troche realizmu!

Kris

Jak barany myśleliście że ta zabita dechami dziura dostanie większą obwodnicę to powinniście się oszołomy leczyć na nogi bo na głowę już za późno

ojciec dr rydz

palec boży was dopadnie

remik

a co do tego mają PISiory prócz tego że dają kasę od POwców dostał byś co najwyżej w kłapak

Piszanin

He,he,pisiory do kopania rowow i do ich zasypywania za miske ryzu a nie do budowy 15 kilometrowych obwodnic.

Piszanka

hehehehe, już zrobili przejazd przez Mazurską, teraz wezmą się za obwodnicę???? Pierdzielenie i tyle.

Pan Małecki to prężny i skuteczny poseł. Rodzinka na Mazurskiej nie chce przejazdu i załatwił, że nie ma. Nic nie dadzą protesty, i tak zrobią, co będą chcieli

remik do serafina

tereny ogródków działkowych to teren podmokły dawniej bagna nawet dzisiaj na więkdszości działek woda jest już na głębokości pół metra pozatym to wody podskórne rezerwuar wody pitnej dla miasta niedaleko ujęcie wody żeby puścić tamtęndy tiry to taniej będzie wybudować estakadę nad tym terenem a nawet jak wybudujesz tam drogę to nie wiadomo jak to wpłynie na ujęcia wody pitnej

remik

obwodnica powinna przebiegać początek przed maldaninem potem powyżej snopek potem miedzy wąglikiem i jabłonią i dalej między piszem a pogobiem most na rzece dalej okolica borek potem pisowody i dalej przed babrostami i to by miało sęns bo obwodnica przez klemewntoskiego to jakaś durnota to już lepiej nic nie robić tu jakiś ciemny napisał że obwodnica dla miejscowych większej durnoty nie słyszałem

serafin

Co tam takiego waznego i cennego jest na zapleczu ulicy Sienkiewicza,ze nie mozna puscic obwodnicy,przeciez tam same dzikie chaszcze i nieuzytki?

Typowe bicie piany,trzymajmy wiec ksciuki,by gddkia dotrzymala slowa i dokonczyla dziela.Oby jaknajszybciej.

Wojtek-

Skoro przejazdy tirów przeszkadzają na ul. Klementowskiego ( budynki mają drogę tylko z jednej strony) to po przeprowadzeniu pseudoobwodnicy, budynki na ul. Sienkiewicza będą miały dwie drogi - jedną z tyłu (pseudoobwodnicę) a drugą z przodu (Sienkiewicza). Tak to argument o uciążliwości tirów na Klementowskiego umiera - bo jest pseudoargumentem skoro są ludzie, którzy chcą uraczyć mieszkańców ul. Sienkiewicza takim rozwiązaniem, które sami uważają za uciążliwe..

Piszanin

pierdolicie hipolicie

serafin

Z calym szacunkiem,ale 15 kilometrowa obwodnica i potrojne ringi wokol Pisza nie maja az tak wielkiego priorytetu by zaslugiwac na wyjatkowe traktowanie przez gddkia.Wiekszosc ruchu jest generowana przez miejscowych a nie tranzit,trzeba wozic d zieci do szkoly,przedszkola,drabiny,narzedzia,15 kilometrowa obwodnica na nic sie nie przyda bo przeciez kazdy ma cos waznego w centrum do zalatwienia i obwodnica mu nie po drodze.Nie powielajmy bledow innych miast,po wywaleniu ruchu z miasta,centrum zamiera,zamykane sa sklepy,bankrutuja firmy i restauracje,zostaja tylko nieliczne biura i urzedy.Wiec ruch gddkia bardzo dobry i co najwazniejsze:realny.

Wojtek-

Serafin pisze: "

Nie powielajmy bledow innych miast,po wywaleniu ruchu z miasta,centrum zamiera,zamykane sa sklepy,bankrutuja firmy i restauracje,zostaja tylko nieliczne biura i urzedy."

Przykładem Biskupiec?

Po zrobieniu obwodnicy powstała tam fabryka Eggera. A w Piszu? Miały być kurczaki, foteliki samochodowe, sanatorium na 100 tysięcy kuracjuszy (nie zmyślam - mam to nagrane jak kandydat na Burmistrza to mówi), firma spożywcza, która docelowo 1 300 osób zatrudni (nie zmyślam - mam to nagrane jak kandydat na Burmistrza to mówi) i co? Nic.

Będzie zamiast tego pseudoobwodnica równolegle do ul. Sienkiewicza, po wyburzeniu bloku.

Krzysiek

Miasto generuje duży ruch a do tego dochodzą tłumy z Warszawki jadące na Giżycko i wtedy jest kaplica i wszystko stoi. Dlatego obwodnica musi być na zewnątrz.

Paweł

- Do Wojtka -

Jestem ponad 40 latkiem i mieszkam na ul. Klementowskiego Wojtusiu. Co do twojego wpisu na mój - odpowiadam i pytam się zarazem - a na jakiej Ty ulicy mieszkasz ? Może raczysz się zapytać mieszkańców wymienionych ulic jak długo już czekają na obwodnicę - nawet tę w wariancie sprzed 15 lat. Ja nie wymyślam i nie gdybam - bo jak zapewne każdy widzi obwodnicy nie ma do dnia dzisiejszego. Ty natomiast masz życzenia a nie realne problemy mieszkając bezpośrednio przy tych ulicach. Mądrzysz się i snujesz plany jak inni - kreska na mapie i tędy będzie biegła nowa obwodnica ?Daj swoje pieniądze i zrobimy jak Pan sobie życzysz. Na ten czas jesteśmy niestety uzależnieni od polityków i ich (naszych) pieniędzy które to łaskawie nam dadzą... oczywiście zgodnie z ich planami... To jest realne postawienie sprawy. Na koniec pytanie zasadnicze : czy dokończenie wg starego wariantu obwodnicy wyłączy ruch tranzytowy z centrum miasta oraz ulic Klementowskiego, Grunwaldzkiej, Olsztyńskiej ? Odpowiedz sobie na to pytanie. Ja odpowiedź znam i powiem - odciąży. I dlatego jestem za szybkim i realnym do wykonania planem dokończenia "starej" obwodnicy... Mam nadzieję, że rozumiesz moje argumenty i mieszkańców obecnego przebiegu DK oraz dostrzegasz problem jej zakorkowania i przebiegu przy wrażliwych obiektach: szkoły, przedszkola, szpitala. Jeżeli dalej nie masz zdania na ten temat to proponuję : 1. odprowadź i przyprowadź dziecko do szkoły / przedszkola; 2. zmierz prędkość przejazdu TIR-ów przez ul. Klementowskiego ( nie rzadko 80 km/k); 3.spróbuj włączyć się do ruchu w weekendy z ulic Mickiewicza, Maja, Matejki, Sienkiewicza. Analizując powyższe można chyba dojść do wniosku, że obwodnica potrzebna była na 15 lat temu i potrzebna jest nawet w takim wariancie jaki ustalono, prawda ?

Wojtek-

Trafił mi się polemista.... ale dlaczego zwracasz się do mnie "Wojtusiu"? Jeśli ma to zasugerować, że ty jesteś osoba dorosłą z autorytetem i twoje argumenty w związku z tym nie wymagają uzasadnienia to jesteś w błędzie. Przedstawię Ci jak słabej jakości są twoje argumenty na przykładzie jednego. Piszesz: " zmierz prędkość przejazdu TIR-ów przez ul. Klementowskiego ( nie rzadko 80 km/k);"

A teraz moje pytanie: czy po poprowadzeniu pseudoobwodnicy równolegle do ul. Sienkiewicza (po wyburzeniu bloku Klementowskiego 10 (ten przy rondzie imienia zesłańców Sybiru) prędkość tirów zmaleje?

I jeszcze jedna spraw, piszesz: "

Daj swoje pieniądze i zrobimy jak Pan sobie życzysz. Na ten czas jesteśmy niestety uzależnieni od polityków i ich (naszych) pieniędzy które to łaskawie nam dadzą... oczywiście zgodnie z ich planami..."

No właśnie o to chodzi - politycy przewidzieli dłuższą trasę obwodnicy Pisza a lokalny polityk z kolegą ustalili, że zrobią w Piszu pseudoobwodnicę (mając za nic ponad trzy tysiące podpisów). A gdzie są twoje podpisy?

Paweł

Nie kompromituj się.. Ale dzięki że zadałeś sobie trud odpisania. Przemyśl te sprawy o których napisałem i problemy z którymi mierzą się mieszkańcy wymienionych ulic. Rozważ wydane pozwolenia na budowy bloków przy rondzie szpital i ul. Fabryczna oraz to że nawet władze lokalne nie zostawiają nam alternatyw na proponowane inne przebiegi obwodnic.... Więc do rzeczy - nie ma innej możliwości. Mówię ci to ja, realista - na podstawie obserwacji i historii....

Wojtek-

Paweł (realista) pisze: ..."że nawet władze lokalne nie zostawiają nam alternatyw na proponowane inne przebiegi obwodnic.... ..."

No to trzeba zmienić władze.

A egoistyczna chęć przeniesienia ruchu tirów z ul. Klementowskiego na zaplecze ul. Sienkiewicza nie przemawia do mnie jako obiektywny argument za wyznaczeniem trasy pseudoobwodnicy.

Wojtek-

"Obwodnica Pisza nie będzie długa, ma mieć około 3,5 km. Zgodnie z założeniami ma jednak przede wszystkim wyprowadzić tranzyt z ulic miast, którymi przebiegają drogi krajowe nr 58 i 63.

Budowa obwodnica Pisza ma potrwać do roku 2028, budowa obwodnicy Olsztyna do 2030. – To proces długotrwały. Zaczynamy od zera – nie ukrywa Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA."

To cytat ze strony internetowej Radio Olsztyn.

https://radioolsztyn.pl/dekada-rozwoju-warmii-i-mazur-ruszaja-prace-projektowe-obwodnic/01572286

Tytuł materiału "Dekada Rozwoju........."

Zwracam uwagę na słowa: "Obwodnica Pisza nie będzie długa ma mieć około 3,5 km"

Jak to się ma do zapewnień, że jeszcze nic nie ustalono?

Piszanin

Zapewnienia padły ze strony GDDKiA

Alex

Co niektórzy po prostu wierzą w sprawczą moc radia a radiowcy w du.ie mają co w Piszu się dzieje.

Kolo

A jak to w końcu ma przebiegać? Rozumiem że przez ten cały śmietnik i syf nazywany dumnie ogrodkami działkowymi. To akurat dobrze że te przybytki PRL zostaną zlikwidowane. Pytanie tylko jak trasa ma iść od zjazdu z mostu. Może jakaś mapka?

Wojtek-

Ty Kolo zdaje się uważasz, że trasa pseudoobwodnicy została wyznaczona, żeby zlikwidować "przybytki PRL". To by znaczyło, że ktoś chce tą trasą się na kimś mścić. To tym bardziej więc podważa wybraną trasę - ma służyć nie mieszkańcom a zemście. Ale nie wykluczam tego motywu pamiętając, że panowie chodzili do jednej klasy w liceum więc dobrze się znają i zdaje się, że nadal są w ciągłym kontakcie ( Pan z Pisza i Pan z Olsztyna)

Piszak

Tylko protest... Przed nami ruch warszawiaków przed Bożym Ciałem na Mazury i jak będą wracać w niedzielę... Czas na PROTEST !!!! CZAS zablokować wjazd do Pisza przy przejsciu dla pieszych na Grunwaldzkiej.

Wojtek-

Paweł napisał: .."to i tak odkorkuje ulice Klementowskiego, Grunwaldzką, Orzyską i Olsztyńską.."

No to już wiemy kto lobbuje za "obwodnicą 3,5 km" - szczególnie przekonuje mnie ta Grunwaldzka i Olsztyńska. No i z tekstu wynika, że niejaki Paweł albo jest młody albo naiwny co i w jednym i w drugim przypadku nie pozwala mi na potraktowanie sformułowań w rodzaju: " Może w końcu dokończymy plany sprzed 15 lat i zrobimy obwodnicę do końca a potem w okresie 10-20 lat pomyślimy o następnej przeprawie mostowej." Człowieku nie wiemy nawet czy za 10-20 lat nie trzeba będzie pytać Brukseli czy pozwoli tę obwodnicę Piszu wybudować. No i przy lawinowym zwiększaniu ilości samochodów te 10-20 lat na które planujesz funkcjonowanie "obwodnicy" przez środek miasta jest zwyczajną niegospodarnością.

Paweł

Jestem ponad 40 latkiem i mieszkam na ul. Klementowskiego Wojtusiu. Co do twojego wpisu na mój - odpowiadam i pytam się zarazem - a na jakiej Ty ulicy mieszkasz ? Może raczysz się zapytać mieszkańców wymienionych ulic jak długo już czekają na obwodnicę - nawet tę w wariancie sprzed 15 lat. Ja nie wymyślam i nie gdybam - bo jak zapewne każdy widzi obwodnicy nie ma do dnia dzisiejszego. Ty natomiast masz życzenia a nie realne problemy mieszkając bezpośrednio przy tych ulicach. Mądrzysz się i snujesz plany jak inni - kreska na mapie i tędy będzie biegła nowa obwodnica ?Daj swoje pieniądze i zrobimy jak Pan sobie życzysz. Na ten czas jesteśmy niestety uzależnieni od polityków i ich (naszych) pieniędzy które to łaskawie nam dadzą... oczywiście zgodnie z ich planami... To jest realne postawienie sprawy. Na koniec pytanie zasadnicze : czy dokończenie wg starego wariantu obwodnicy wyłączy ruch tranzytowy z centrum miasta oraz ulic Klementowskiego, Grunwaldzkiej, Olsztyńskiej ? Odpowiedz sobie na to pytanie. Ja odpowiedź znam i powiem - odciąży. I dlatego jestem za szybkim i realnym do wykonania planem dokończenia "starej" obwodnicy... Mam nadzieję, że rozumiesz moje argumenty i mieszkańców obecnego przebiegu DK oraz dostrzegasz problem jej zakorkowania i przebiegu przy wrażliwych obiektach: szkoły, przedszkola, szpitala. Jeżeli dalej nie masz zdania na ten temat to proponuję : 1. odprowadź i przyprowadź dziecko do szkoły / przedszkola; 2. zmierz prędkość przejazdu TIR-ów przez ul. Klementowskiego ( nie rzadko 80 km/k); 3.spróbuj włączyć się do ruchu w weekendy z ulic Mickiewicza, Maja, Matejki, Sienkiewicza. Analizując powyższe można chyba dojść do wniosku, że obwodnica potrzebna była na 15 lat temu i potrzebna jest nawet w takim wariancie jaki ustalono, prawda ?

Paweł

Gdzie i na jakiej ulicy mieszkasz, że wypowiadasz się bez sensu ? Jeżeli nawet "obwodnica" będzie według starych planów to i tak odkorkuje ulice Klementowskiego, Grunwaldzką, Orzyską i Olsztyńską. Ale do Was nie dociera to, że nie będzie trzeciego mostu i 20 km obwodnicy. Piszecie farmazony i pobożne życzenia ale to nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem problemu korków szczególnie w okresie letnim. Może w końcu dokończymy plany sprzed 15 lat i zrobimy obwodnicę do końca a potem w okresie 10-20 lat pomyślimy o następnej przeprawie mostowej. Nie wiem czyj interes ludzie tutaj na forum prezentują. Może obszar Łupek lub Snopek albo Maldanina bo z problemem Klementowskiego nie mają żadnego pojęcia. Poza tym pisałem wcześniej o odwołanym przetargu na prace przygotowujące realizację projektu i nikt tutaj nie pamięta, że to nie przetarg na wykonanie tylko na dokumentację. Dlatego czas się wydłuża i jak dalej tak pójdzie z pomysłami forumowiczów / mieszkańców to raczej nikt nic nie wybuduje jak przez ostatnie 15-20 lat...

Lech

Budowa obwodnicy przebiegająca poza granicami miasta Pisz, jest gwarancją naszego zdrowia i bezpieczeństwa bo tłok na jezdniach hałas i spaliny nie dają nam żyć. To się należy nam wszystkim mieszkańcom a w szczególności jesteśmy to winni naszym dzieciom i wnukom. Dlatego My wszyscy mieszkańcy Pisza ,Burmistrz i Radni musimy ostro postawić sprawę budowy prawdziwej obwodnicy Pisza i domagać się tego od Generalnej Dyrekcji Dróg i Mostów jak i zarówno od Rządu naszego kraju, bo drugiej takiej możliwości już nie będzie

Paweł

Gdzie i na jakiej ulicy mieszkasz, że wypowiadasz się bez sensu ? Jeżeli nawet "obwodnica" będzie według starych planów to i tak odkorkuje ulice Klementowskiego, Grunwaldzką, Orzyską i Olsztyńską. Ale do Was nie dociera to, że nie będzie trzeciego mostu i 20 km obwodnicy. Piszecie farmazony i pobożne życzenia ale to nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem problemu korków szczególnie w okresie letnim. Może w końcu dokończymy plany sprzed 15 lat i zrobimy obwodnicę do końca a potem w okresie 10-20 lat pomyślimy o następnej przeprawie mostowej. Nie wiem czyj interes ludzie tutaj na forum prezentują. Może obszar Łupek lub Snopek albo Maldanina bo z problemem Klementowskiego nie mają żadnego pojęcia. Poza tym pisałem wcześniej o odwołanym przetargu na prace przygotowujące realizację projektu i nikt tutaj nie pamięta, że to nie przetarg na wykonanie tylko na dokumentację. Dlatego czas się wydłuża i jak dalej tak pójdzie z pomysłami forumowiczów / mieszkańców to raczej nikt nic nie wybuduje jak przez ostatnie 15-20 lat...

Maciek

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Znalezione obrazy dla zapytania obwodnica

Wyświetl wszystkie

Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt