REKLAMA
klik
klik
Data dodania: 20.05.2021
Projekt FOLM dla osób w wieku 18-30 lat
Spędź tydzień w lesie, by odnaleźć swoje ukryte talenty
Wiosna — czas zmian, nowego cyklu w przyrodzie, to dobry moment, aby wziąć życie w swoje ręce i zaplanować przyszłość. Bank Żywności w Olsztynie wznowił w maju projekt FOLM, kierowany do młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje predyspozycje i talenty.
Pandemia dała wszystkim w kość. Ale też stworzyła nowe możliwości i obudziła potrzebę kontaktu z naturą. Otwarta przestrzeń, las stały się miejscami, w które chętnie uciekamy, aby uniknąć kontaktu z wirusem, a przy okazji odciąć się od złych wiadomości. Nie od dziś wiadomo, że zieleń działa kojąco, obniża hormony stresu i pobudza kreatywność. Te cechy wykorzystuje projekt „From outdoors to labour market” (Z natury na rynek pracy) opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.


Projekt kierowany jest do osób w wieku 18-30 lat, które nie uczą się dziennie i nie pracują, lub niebawem kończą szkołę, studia. Tych, którzy chcą zgłębić swoje predyspozycje, rozwinąć talenty i mocne strony, aby ułatwić sobie wybory zawodowe i życiowe. Tygodniowa wyprawa w teren, pobyt wśród dzikiej przyrody, to okazja, aby odblokować swój potencjał, pod opieką coachów i trenerów wypracować plan na przyszłość.
Projekt FOLM to niezwykłe doświadczenie obcowania z naturą, ale też pigułka rozwoju osobistego czy zawodowego — twierdzi Dorota Weselak-Piotrowska, coach i mentor w projekcie. - Współczesny rynek pracy nie oferuje już młodym jednej posady do końca życia. Dziś rozwój kariery to ciągła zmiana, a pandemia unaoczniła to jeszcze wyraźniej. Zmiany z kolei wymagają odporności psychicznej, radzenia sobie z frustracją i innymi emocjami, automotywacji, torowania nowych ścieżek.

Do tego potrzebna jest znajomość swoich mocnych stron i talentów, umiejętność nawiązywania nowych kontaktów, odnalezienia się w nowych relacjach, grupie. FOLM jest mocną bazą do rozwoju tych umiejętności.
To trening, po którym wraca się silniejszym psychicznie — dodaje Dorota.- Obecnie, gdy praca, szkoła i relacje przeniosły się do świata on-line, projekt jest także szansą na zachowanie wewnętrznej równowagi. To ważne, bo poprzez komputer czy telefon nie da się wygenerować w sobie takiej energii, jaką daje natura i wspierająca grupa.

Wielu uczestników projektu po raz pierwszy mierzy się z nowymi wyzwaniami samodzielnie. Trenerzy towarzyszą im kiedy odrywają się od komputerów, wymykają spod opieki rodziców, opuszczają znane środowisko.
Ten program ujął mnie realizmem. Przebywanie w naturze sprawia, że procesy zmian następują błyskawicznie - tłumaczy Piotr Czuryłło, coach i trener terenowy projektu FOLM. - Bo od pierwszej chwili trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie i innych: rozbić namiot, rozpalić ogień, przygotować posiłek. Instynktownie szukać rozwiązań, dzięki czemu uaktywniają się pokłady kreatywności i zaradności. No i większa pewność siebie, kiedy można podołać zupełnie nowym wyzwaniom.
Uczestnicy za nic nie płacą, mają zapewniony cały niezbędny sprzęt taki jak: namiot, śpiwór, karimatę, plecak, buty, kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe, latarkę, menażkę, zwrot kosztów dojazdu, a także posiłki dopasowane do diety. Trenerzy mają sprawdzone sposoby na przetrwanie w lesie nie tylko na wypadek zimna czy potrzeby higieny. Wspierają uczestników w każdym wyzwaniu i tak starają się zbudować atmosferę w grupie, aby każdy czuł się w niej swobodnie.

Wyprawy w 10-osobowych grupach będą obywać się do września 2021 r., 2-3 razy w miesiącu. Wyprawa odbywa się na terenie nadleśnictwa Nowe Rauki koło Stawigudy. Uczestników rekrutuje na bieżąco Bank Żywności w Olsztynie, koordynujący projekt na Warmii i Mazurach, a także Podlasiu i Mazowszu.


FOLM jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Projekt otrzymał grant w wysokości 3,4 mln euro.

Osoby w wieku 18-29 lat zainteresowane udziałem w projekcie z woj warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego (oprócz miasta Warszawy), prosimy o kontakt: kom. 698 345 652 e-mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl. Więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl, fb/grupa Czas na las, czyli co nas kręci w projekcie FOLM, fb/fanpage Poczuj las - wyprawy nowym szlakiem.

Opinie i komentarze

Komentarze (1)

Las czy plantacje sosnowe ? Cieszcie się tymi drzewami póki stoją

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt